Zrobimy wyspę, spiżarnię, kącik do jedzenia i... Jeszcze będzie miejsce. Taka przestrzeń to skarb. Jak jej nie zmarnować? Podpowiadamy, jak urządzić dużą kuchnię!

Minijadalnia

To idealny pomysł, jeśli chcemy coś szybko przekąsić albo, wygodnie siedząc, towarzyszyć komuś podczas robienia obiadu. Jak ją urządzić? Najłatwiej zrobić dłuższy blat przy wyspie. Będzie wyglądał ciekawiej, jeśli wybierzemy materiał kontrastujący z frontami szafek, np. orzech amerykański z wyraźnym rysunkiem słojów (firma Halupczok). Oparty jest na szklanej nodze, więc wydaje się, jakby lewitował.

Jeśli chcemy stołować się przy wyspie, zawczasu pomyślmy o widoku, jaki roztoczy się przed nami. Najlepiej obserwować jednocześnie i to, co dzieje się w kuchni, i to, co za oknem.

Centrum dowodzenia w kuchni

Wyspa jest centrum dowodzenia, więc trzeba ją urządzić z głową. Przejdź do artykułu o aranżacjach z wyspą kuchenną, klikając tutaj.

Przyda się wytrzymały blat, np. z kamienia spiekanego Lapitec (marka Zajc), który trudno zarysować czy odbarwić. Z kolei Franke proponuje nam ruchomy okap – jeśli jest niepotrzebny, dyskretnie wjeżdża pod blat.

Z kolei projektanci z Fabryki Wnętrz pod wyspą schowali szafki i szuflady, aby pomieścić kuchenne akcesoria. Wyłożyli je elegancko drewnianym fornirem jak w luksusowej toaletce.

Prawdziwa spiżarnia

W sporej kuchni, w której się gotuje, zapasy przechowujemy w lodówce side by side, ale dodatkowe pomieszczenie bardzo się przyda. – Nie musi być duże – tłumaczy architektka Anna Koszela. – Czasem wystarczy wnęka w ścianie metr na metr – dodaje.

Jeśli mamy mało miejsca, spiżarnię połączmy z pomieszczeniem gospodarczym. Ważne jest to, aby nie było w niej ogrzewania, za to musi być doskonała wentylacja. Wtedy jedzenie lepiej się przechowuje.

 – Uważam też, że spiżarnię można świetnie urządzić – mówi Anna. – Zawsze szukam ciekawych sposobów na zawieszenie butelek czy ustawienie słoików. Wybieram piękne kosze, bawię się światłem.

Jeśli szukasz pomysłu na kuchnię, przejrzyj naszą galerię i odwiedź także artykuł: Kuchnia – aranżacje dla wymagających.

{google_adsense}


Opracowanie: Beata Woźniak
Zdjęcia: Gap Interiors, materiały prasowe