jak dopasować AGD do stylu kuchni

Jak dopasować AGD do stylu kuchni? Sprawdź, jaki sprzęt pasuje do 6 popularnych stylów w aranżacji wnętrz

RTV i AGD

Piękny robot kuchenny na blacie, dobrze dobrany okap do kuchenki czy odpowiednia płyta grzewcza to ważne elementy w urządzaniu kuchni. Zwłaszcza, jeśli ma ona określony styl. Sprawdź, jak dopasować AGD do kuchni w sześciu popularnych stylach w aranżacji wnętrz: klasycznym, glamour, hamptons, rustykalnym, nowoczesnym i loftowym.

reklama
jak dopasować AGD do stylu kuchni w stylu klasycznym
Projekt Wnętrza: Ewelina Ślotała, Zdjęcie: Marcin Grabowiecki, Stylizacja: Katarzyna Sawicka


1. Jak dopasować AGD do stylu kuchni w stylu klasycznym?

Zabudowę kuchenną w stylu klasycznym stanowią najczęściej drewniane szafki z ramiakowymi frontami, o profilowanych wykończeniach i detalach takich jak cokoły, gzymsy, pilastry. W klasycznych kuchniach mile widziane są witryny i półeczki. Na blatach stosuje się zwykle kamień naturalny – granit czy marmur albo drewno naturalne.

Duże AGD najczęściej jest zabudowane, aby nowoczesną formą nie kontrastowało ze stylowymi meblami. Okap zwykle ukrywa się pod drewnianą, nawiązującą do reszty mebli zabudową. Jeśli wybierzesz wolnowiszący, to powinien mieć stylową linię oraz klasyczne detale, np. mosiężne relingi. Idealnie, gdyby takie uchwyty miał też front kuchenki. Do kuchni w stylu klasycznym świetnie pasuje małe AGD w stylu retro o zaokrąglonych kształtach i w pastelowych kolorach.

Zobacz też: 5 najlepszych robotów planetarnych, które pomogą w świątecznym gotowaniu. Z nimi wszystko w kuchni będzie prostsze, obiecujemy!

 

jaki sprzęt AGD wybrać do kuchni w stylu glamour
Projekt wnętrza: JOANNA WSZEBOROWSKA-KLUDZIŃSKA, ZDJĘCIE: IGOR DZIEDZICKI, STYLIZACJA: ANNA SALAK


2. Jaki sprzęt AGD wybrać do kuchni w stylu glamour?

To kuchnia elegancka, kobieca i pełna blasku. Styl glamour nawiązuje do złotych lat kina hollywoodzkiego. Białej lub czarnej zabudowie kuchennej często towarzyszą złote lub mosiężne dodatki, a detale mają charakter biżuteryjny. Akcentom różu, błękitu czy brzoskwini towarzyszą szklane i kryształowe dodatki.

Jak dopasować sprzęty do kuchni w stylu glamour? AGD powinno podkreślać blask takiego wnętrza – mile widziane są sprzęty kobiece w formie i przypominające nieco damskie modowe akcesoria. Pożądane kolory to głęboka czerń, beż oraz szampańskie złoto.
 

jak dobrać sprzęt AGD do kuchni w stylu hamptons
Projekt wnętrza: Katarzyna Sobańska-Jóźwiak, Dobre Projekty, ZDJĘCIE: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: KATARZYNA SAWICKA


3. Jak dobrać sprzęt AGD do kuchni w stylu hamptons?

Wnętrza w stylu hamptons nawiązują do letnich, nadmorskich rezydencji nowojorczyków. Dominują kolory marynistyczne: biel, błękit, granat, szarości, akcenty czerni oraz dodatki z jasnego naturalnego drewna. Uzupełnieniem są meble i dodatki z wikliny oraz chromowane lampy o prostych formach, często ze szklanymi abażurami oraz latarenki ustawiane dla ozdoby w różnych miejscach domu.

W kuchni w stylu hamptons dobrze wygląda sprzęt AGD w kolorze bieli albo inox (srebrny lub stalowy). Wybierz proste, ponadczasowe formy. Do tak urządzonej kuchni pasują akcesoria i małe AGD w jasnych kolorach: ecru, gołębiego błękitu, mięty i z chromowanymi wykończeniami.

Zobacz też: Nowoczesny piekarnik – jakie funkcje ułatwią nam pieczenie i przydadzą się w kuchni?
 

 

jak dopasować AGD do stylu kuchni w stylu rustykalnym
Projekt Wnętrza: Maria Jachalska, Zdjęcie: Marcin Grabowiecki, Stylizacja: Eliza Mrozińska


4. Jak dopasować AGD do stylu kuchni w stylu rustykalnym?

Zabudowa kuchenna w stylu rustykalnym inspirowana jest kuchniami wiejskimi. Najważniejszą rolę odgrywa w niej drewno, także z odzysku. Rustykalną kuchnię warto udekorować rzeczami z duszą, odziedziczonym czy kupionymi na pchlim targu. Forma mebli często nawiązuje do kredensu, a nad blatami roboczymi zawieszone są naczynia kuchenne i utensylia, aby były zawsze pod ręką. Ważną rolę odgrywają tkaniny – zasłony w oknach i obrusy. Szyje się je z naturalnego lnu lub bawełny.

Do kuchni w stylu rustykalnym wybierz AGD w stylu retro, z drewnianymi wykończeniami, zaokrąglonymi kształtami. Dobrze wyglądają sprzęty o ostrzejszych kolorach –odmładzają taką kuchnię i dodają jej nuty nowoczesności.
 

sprzęt AGD do nowoczesnej kuchni
Nowoczesna kuchnia w aranżacji marki ZAJC, zdjęcie: Tom Kurek, zajc.pl


5. Sprzęt AGD do nowoczesnej kuchni – jaki wybrać?

Bryły mebli mają proste kształty, fronty są bez uchwytów albo mają minimalistyczną formę. W nowoczesnych kuchniach często rezygnuje się z górnych szafek, aby przestrzeń nabrała lekkości oraz dobrze komponowała się z salonem, na który zwykle jest otwarta. Dużą rolę odgrywa w niej oświetlenie – podświetlone szafki kuchenne są bardzie efektowne. Blaty są zwykle cienkie, ze specjalnych kompozytów albo spieków kwarcowych czy laminatów odpornych na zarysowanie i temperaturę.

Jak dopasować sprzęt AGD do nowoczesnej kuchni? Duże AGD, jeśli nie jest zabudowane powinno mieć maksymalnie prostą formę oraz neutralne kolory stapiające je optycznie z zabudową meblową. Wybierając małe AGD do takiej kuchni, masz większe pole manewru. Możesz postawić na wyraziste kolory czy ciekawe kształty urządzeń, aby stojąc na blacie, pełniły nie tylko swoje funkcje, ale były też designerskimi ozdobami.

Zobacz też: Jak z filmu science fiction – okapy, płyty i piekarniki do nowoczesnej kuchni

 

jak dobrać sprzęt AGD do kuchni w stylu loftowym
KUCHNIA W STYLU LOFTOWYM, ARANŻACJA MARKI Aran Cucine, arancucine.it


6. Jak dobrać sprzęt AGD do kuchni w stylu loftowym?

Kuchnia w stylu loftowym jest surowa pod względem doboru materiałów, z ducha artystyczna. Nawiązuje do przestrzeni postindustrialnych – ma często ściany (a przynajmniej jedną lub jej fragment) nieotynkowane. Odsłonięte cegły dobrze komponują się z żywszymi kolorami, dlatego fronty szafek w kuchniach lontowych często mają ciekawe, odważne odcienie. Dużo jest akcentów stalowych (np. blaty, meble, dodatki, lampy) oraz z drewna, często odzyskanego. Na ścianach wiszą fotografie i modne grafiki.

Do loftowej kuchni pasuje zarówno bardzo nowoczesne AGD – eleganckie i proste w formie, zabudowywane, jak i w stylu retro w ostrych kolorach. Loftowo znaczy niesztampowo!

Zobacz też: Czarna kuchnia może być przytulna! Rozwiewamy mity i wątpliwości na temat czerni.
 


Tekst: Beata Majchrowska
Zdjęcia: archiwum wydawnictwa, materiały prasowe

Zdjęcie Główne: Dariusz Jarząbek, Stylizacja: Anna Salak, Poniżej: Projekt Wnętrza: Pracownia Mikołajskastudio, Zdjęcie: Yassen Hristov, Tylizacja: Magdalena Chudkiewicz