Aranżacje łazienki z różnych zakątków świata

Łazienka

Aranżacje łazienki

W poszukiwaniu koncepcji na wnętrze proponujemy wyprawę do różnych zakątków świata. Inspiracji mogą dostarczyć Grecja, Hiszpania, a nawet Afryka. Prezentujemy aranżacje łazienki dla miłośników podróżowania.

Pomysły na wnętrza mogą być różnie interpretowane – duży wpływ ma końcowy kształt mają przecież preferencje gospodarzy, zamysł architekta, dostępne materiały oraz trendy. Poniżej klasyczny opis stylów z różnych stron świata: z Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej.

Aranżacja łazienki rodem z Wielkiej Brytanii

Styl angielski nie istnieje bez poczucia humoru – absurdalnego i sarkastycznego. Między innymi dlatego w łazienkach pojawiają się obrazki, w tym dyplomy ukończenia studiów, kursów czy… żłobków. Inny wyznacznik to brak tradycyjnych kafelków. Na ich miejscu powinny pojawić się tapety (najlepiej prążkowane) lub panele ścienne. Charakterystyczną cechą są bogate zdobienia armatury łazienkowej. Do łazienki angielskiej pasują wolnostojące wanny, okrągłe uchwyty oraz meble w kolorze białym.

Aranżacja łazienki w stylu hiszpańskim

Wizytówką kultury hiszpańskiej jest flamenco: fantazja i temperament. W sztuce użytkowej pojawiają się intensywne kolory oraz desenie. Mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego słyną na całym świecie z oryginalnej glazury. Mozaika może układać się w obrazy animalistyczne. Łazienki hiszpańskie są najczęściej bogato zdobione: strojne w złoto i marmur.

reklama

Aranżacja łazienki w stylu greckim

Wnętrza greckie dzielą się na dwa rodzaje: inspirowane  starożytnością lub morzem. Do inspiracji antycznych należą kolor piaskowy oraz ornamenty: meandry, palmety i astralgale. Ten szlachetny wystrój pasuje do dużych pomieszczeń. Natomiast motywy marynistyczne są odpowiednie również do małej łazienki. Niebiesko-białe pasy, okrągłe lustra, wiklinowe kosze na bieliznę, biała armatura, proste wzornictwo i dużo światła to esencja łazienki greckiej z widokiem na morze.

Łazienka globtrotera: Afryka

Łazienki w stylu afrykańskim, jakie pojawiają się w Europie, są tak naprawdę tylko wyobrażeniem o Czarnym Kontynencie i nie mają wiele wspólnego z oryginalnymi domostwami tubylców, lecz z kolonializmem. We wnętrzach może znaleźć się miejsce dla motywów zwierzęcych oraz dla tropikalnej roślinności – nie tylko sztucznej i namalowanej, także żywej. Dominują kolory ziemi: brązowy, rudy, piaskowy beż, spalona czerwień, pomarańczowy i mahoń. Meble są wykonane z drzewa egzotycznego.

Wolna amerykanka

Styl amerykański to w dużej mierze ewolucja wnętrz angielskich. Między innymi dlatego tu również popularne są panele. Kończą się zwykle na wysokości oczu.  Przeważa kolor biały oraz wariacje beżowe. Baterie wykonane są ze stali nierdzewnej. Łazienki w domach jednorodzinnych zostają zwykle wyposażone w dwie umywalki i lustra do nich. Zabieg ten jest podyktowany względami praktycznymi. W łazienkach amerykańskich nie pojawia się groteska właściwa wnętrzom angielskim.

Aranżacja łazienki: romantycznie po francusku

Romantyzm definiuje łazienkę francuską.  Nie może zabraknąć w niej wzorów florystycznych, a nawet świeżych kwiatów w doniczkach. Wnętrza urządzone w tym stylu przywodzą na myśl starą paryską kamienicę. Odpowiednie są lustra vintage w ramach malowanych farbą olejną oraz okna ubrane w krótkie firanki (do parapetu). Jeśli armatura ma zostać wykończona w stali, dobrze, by była ona matowa, nie polerowana. Bardziej odpowiednia okaże się jednak miedź. Francuskie łazienki są utrzymane w bieli oraz pastelach: błękicie, różu, zieleni.

Powiew Wschodu

Azja jest tak rozległa kulturowo, że nie da się zamknąć jej w konkretnym wzorcu. Jednak w filozofii wschodu niezmiennie ważne jest podążanie za zasadami feng shui. Wnętrza powinny być urządzone zgodnie z naturą. Dotyczy to również wykorzystywanych materiałów. Azjatyckie łazienki opływają w drewnie i są ascetycznie udekorowane.

Tekst: Karolina Marek
Zdjęcia: Montse Garriga/RBA Images, Gianni Franchellucci/Zapaimages, Rafał Lipski, Mariusz Purta, Przemysław Andruk, Kuba Pajewski, Simon Kenny/ Content Agency, mat. prasowe