Jaką suszarkę wybrać do domu?

Jaką suszarkę wybrać do domu?

Łazienka

Suszenie prania jest ważne nie tylko w kontekście nie zniszczenia tkanin, z jakich wykonana jest nasza odzież, ale także w kwestii parowania wody z ubrań oraz przestrzeni zajmowanej przez suszarkę.

reklama

Sam stojak na pranie powinniśmy wybierać biorąc pod uwagę, ile miejsca możemy na niego poświęcić, gdy będzie całkiem rozłożony, jak dużo prania chcemy suszyć na raz, a także czy zależy nam na umieszczeniu suszarki w jakiejś konkretnej strefie, jak łazienka czy ogród. Jakie rodzaje suszarek mamy zatem do wyboru? Jakie są ich wady i zalety? Na co zwrócić uwagę wybierając suszarkę dla siebie?

1. Elektryczna suszarka łazienkowa
2. Suszarka ogrodowa
3. Suszarka na grzejnik
4. Suszarka ścienna i sufitowa
5. Suszarka stojąca
6. Najlepsza suszarka na pranie dla Ciebie

 

suszarka na pranie


Elektryczna suszarka łazienkowa

Jest to opcja dla tych z nas, którzy lubią mieć zawsze ciepły i suchy ręcznik do wytarcia się po kąpieli. Suszarki elektryczne do łazienki nie służą do wieszania prania sensu stricte, chociaż możemy wykorzystać je do mniejszych rzeczy. Ich głównym zadaniem jest jednak suszenie ręczników po kąpieli, a niektóre modele są wyposażone w programator, dzięki czemu możemy sprawić, aby urządzenie działało w dokładnie takich godzinach, jakie sobie zażyczymy. Jeżeli zdecydujemy się na suszarkę elektryczną, nie musimy też martwić się o duże zużycie mocy - większość z nich to urządzenia dość oszczędne.
 

Suszarka ogrodowa

To bardzo dobra opcja do wyboru, gdy mamy kawałek wolnej ziemi, aby móc przeznaczyć ją pod przymocowaną na stałe suszarkę. Dużym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że ubrania będą schnąć na świeżym powietrzu, co nada im charakterystycznego, przyjemnego zapachu. Jeżeli chcemy korzystać z suszarki ogrodowej musimy pamiętać, żeby zawsze przypinać pranie klamerkami, aby później nie szukać go kilka domów dalej. Minusem suszarki ogrodowej jest jej sezonowość - z tego sposobu suszenia prania możemy korzystać tylko wtedy, gdy jest ciepło i sucho, w związku z czym na jesień i zimę musimy mieć przygotowaną jakąś alternatywę.

Suszarka na grzejnik

Suszarki na grzejnik zwykle są dość małe, w związku z czym nie będą nadawały się do suszenia dużego prania. Jeżeli jednak mamy małe mieszkanie i nie chcemy na każdą jedną sztukę odzieży wyciągać dużej suszarki, ta na grzejnik sprawdzi się idealnie. Wiszące na niej ubrania będą zasłaniały kaloryfer, przez co musimy pamiętać, aby odpowiednio szybko zdjąć je ze sznurków, aby nie zakrywać źródła ciepła - dzięki temu zaoszczędzimy energię bez jednoczesnego mocnego wychładzania pokoju.
 

suszarka na pranie

Suszarka ścienna i sufitowa

To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą suszyć pranie w łazience. Taką suszarkę możemy zamontować np. nad wanną, dzięki czemu woda kapiąca z ubrań nie będzie spadała na podłogę. Do wyboru mamy montaż do ściany lub do sufitu, a jego wybór będzie mocno zależał od wielkości łazienki. W przypadku, gdy mamy małe mieszkanie, lepszym pomysłem może okazać się wykorzystanie przestrzeni na suficie - zaoszczędzimy ją wtedy w tej części łazienki, w której sami się poruszamy podczas jej użytkowania. Wiele propozycji suszarek ściennych i sufitowych znajdziesz w sklepie internetowym Castorama.

Suszarka stojąca

Stojąca suszarka na pranie to praktycznie klasyk, z którym każdy miał do czynienia. Jest wygodna, pojemna, a po złożeniu zwykle nie zajmuje wiele miejsca. Możemy wykorzystywać ją cały rok lub jako dodatek do suszarki ogrodowej, jeżeli chcemy trzymać odzież na zewnątrz domu. Na rynku występuje również wiele rodzajów, różniących się sposobem i trwałością wykonania, rozmiarem oraz wysokością, jednak najprostszą suszarkę stojącą jesteśmy w stanie kupić już za 20-30 zł. Jest to więc nie tylko rozwiązanie popularne, ale również niskobudżetowe.
 

Poza klasycznym, prostokątnym kształtem z dwoma rozkładanymi skrzydłami możemy także zdecydować się na tzw. wieżę, czyli suszarkę stojącą, która trochę przypomina regał. Linki do umieszczania prania są ułożone jedne nad drugimi, zamiast rozkładane na boki, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca.

Najlepsza suszarka na pranie dla Ciebie

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z nas ma inne potrzeby i może sprawdzić się u niego inne rozwiązanie. Warto jednak zapoznać się z wadami i zaletami wszystkich rodzajów suszarek, tak aby wybrać dla siebie tę najlepszą i nie żałować później podjętej decyzji. Jeżeli mamy małe mieszkanie, suszarka grzejnikowa, ścienna lub sufitowa mogą być dobrym rozwiązaniem. Podobnie będzie z wersją stojącą typu wieża, ponieważ również zajmie ona niewiele miejsca. Z kolei gdy nie musimy ograniczać się w przestrzeni, możemy wybrać wersję do ogrodu lub stojącą rozkładaną na boki, na której zwykle mieści się więcej prania, niż na wieży.

Suszarka na pranie powinna spełniać kilka warunków na raz: mieścić możliwie jak najwięcej prania, nie zawadzać gdy jest rozłożona, a także umożliwiać suszenie ubrań bez ryzyka ich zniszczenia. Aby zatem wybrać dobrze i mądrze, warto jest zapoznać się z różnymi rodzajami suszarek, zanim wybierzemy tę konkretną, która nam najbardziej pasuje.

MATERIAŁ PARTNERA
ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE, SHUTTERSTOCK, UNSPLASH