lustro do łazienki

Jakie lustro do łazienki wybrać?

Łazienka

Lustra, oprócz swojej typowo praktycznej funkcji, w każdej łazience pełnią ważną rolę aranżacyjną. Optycznie powiększają wnętrze, zmieniają wizualne proporcje, odbijają światło i ukrywają mankamenty układu. Jak wykorzystać lustro w aranżacji łazienki? Jak dobrać je do stylistyki i wystroju? Podpowiadamy.

reklama

Lustro jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej łazienki i toalety. Oprócz swojej czysto użytkowej funkcji, jest ważną częścią aranżacji. Różnorodność modeli dostępnych na rynku, różniących się nie tylko wymiarami, ale też sposobem montażu i stylistyką, sprawia, że podjęcie decyzji o wyborze najlepiej dopasowanego lustra jest sporym wyzwaniem. Nowoczesne, klasyczne, retro a może rustykalne – podpowiadamy jakie lustro do łazienki wybrać.

Jakie lustro do łazienki – sposób i miejsce montażu

Choć wydaje się, że z pozoru to drugorzędna kwestia, to warto przemyśleć ją już na etapie projektowania wnętrza. Dlaczego to takie ważne? Z kilku względów.

Po pierwsze – wklejenie między płytki

Jeśli zdecydujemy się na wklejenie dużej lustrzanej tafli między płytki, to miejsce na nią trzeba przygotować jeszcze przed układaniem kafelków. Co więcej, układ płytek trzeba wówczas tak dopasować, aby zgrał się z krawędziami lustra.

Po drugie – oświetlenie

Nad, wokół, po bokach, a może oświetlenie zintegrowane z lustrem? Zastanówmy się, jak oświetlić lustro i gdzie potrzebujemy wyprowadzić zakończenia instalacji elektrycznej. To też trzeba zrobić przed aranżacją okładzin ściennych, a przewody wyprowadzić tam, gdzie będą zainstalowane lampki lub włączniki. W przypadku lustra łazienkowego KOŁO, gdzie oświetlenie LED jest zintegrowane z taflą, zakończenia instalacji należy zaplanować za centralną częścią lustra.

Po trzecie – wysokość lustra nad umywalką

Aby wygodnie z niego korzystać podczas golenia lub robienia makijażu, musi być powieszone na odpowiedniej wysokości. To, gdzie zawiesimy lustro, zależy w dużej mierze od wzrostu domowników oraz od organizacji strefy umywalkowej. Z założenia powinno znaleźć się w pewnej odległości nad umywalką. Nie za wysoko, by móc swobodnie się przejrzeć. Ale też nie za nisko, aby woda nie zachlapywała dolnej części tafli. Gdy planujemy montaż umywalki nablatowej (która zazwyczaj jest montowana wyżej od umywalki meblowej lub wpuszczanej w blat), wówczas automatycznie podnosi się także wysokość, na której powinno zawisnąć lustro.

Po czwarte – lustro z szafką do łazienki

To nie tylko świetne rozwiązanie pod kątem budowania unikalnego wystroju, ale też sprytny sposób na stworzenie pojemnego miejsca do przechowywania kosmetyków. I to tam, gdzie są najbardziej potrzebne, czyli nad umywalką. To system typu 2w1, idealnie sprawdzający się w małych łazienkach i toaletach, gdzie zazwyczaj brakuje wygodnego miejsca na kosmetyki. W sklepach z wyposażeniem dostępne są też szafki z lustrzanymi frontami, które wewnątrz mają wbudowane gniazdka elektryczne. Praktyka pokazuje, że to ogromna wygoda, kiedy szczoteczkę elektryczną lub golarkę można ładować zamkniętą w szafce, gdzie ukryte są wszystkie kable.

Lustro łazienkowe – na jakiej wysokości zawiesić?

Czy są twarde wytyczne, na jakiej wysokości powinno się zawiesić lustro w łazience?

Wysokość, na jakiej zawiesimy lustro nad umywalką, zależy od wielu czynników. Z założenia dolna krawędź powinna znajdować się nie niżej niż w odległości 120 cm, a górna nie wyżej niż 200 cm od posadzki. Jednak finalne położenie lustra warto też dopasować do wzrostu domowników, jego wielkości lub sposobu montażu umywalki (przy umywalkach nablatowych zazwyczaj lustro powinno być zamontowane wyżej).

Zaleca się, aby lustro nad umywalką zamontować w odległości przynajmniej 10-15 cm powyżej umywalki. To ważne z dwóch powodów. Po pierwsze – pomoże uchronić przed zabrudzeniami, które powstają w czasie korzystania z umywalki. Po drugie – sprawdźmy, czy w lustrze nie odbija się tylna ścianka umywalki lub bateria. Zazwyczaj zauważamy to dopiero przy montażu, a wtedy na zmiany jest już za późno.

Jakie lustro do łazienki wklejane między płytki?

Duże lustrzane tafle mają ogromny potencjał aranżacyjny. Dostępne są w dwóch opcjach: albo jako standardowe rozmiary (zazwyczaj mniejsze, do maksymalnie 150 cm wysokości lub szerokości) albo u szklarza na zamówienie do określonego wymiaru.

Lustro wklejane między płytki trzeba zaplanować już na początkowym etapie urządzania łazienki. Alternatywnie można też nakleić je na gotowe, ułożone już płytki, ale trzeba wówczas przygotować odpowiednio silne mocowanie, które utrzyma ciężar tafli.

To rozwiązanie na tyle uniwersalne, że można je wstawić w zasadzie w każdym miejscu: nad umywalką, na dowolnym fragmencie ściany, na całej ścianie, a nawet na… suficie. Możliwość przycięcia do dowolnego wymiaru sprawia, że lustra są świetnym sposobem na zmianę wizualnego odbioru wnętrza. Optycznie są w stanie podwyższyć sufit, wydłużyć krótką ścianę i dodać wnętrzu głębi. To też świetny sposób, aby ukryć mankamenty pomieszczenia, poprzez zakrycie nieestetycznej wnęki.

Jedyny minus lustra wklejanego na ścianę jest taki, że zmiana koncepcji oznacza kucie ścian i uzupełnianie płytkami miejsca po tafli lustra.

Jak dobrać lustro do wielkości łazienki?

Aby wygodnie korzystać z lustra, powinno mieć przynajmniej 40 cm szerokości, optymalnie 60-80 cm, podobnie z wysokością lub długością. A wiadomo, że im większe, tym wygodniejsze podczas golenia się lub robienia makijażu.

Duże tafle bez ram lub lustra wklejane między płytki to dobry wybór do małych łazienek. Nie zamykają niepotrzebnie przestrzeni, optycznie nie wydzielają lustra, a zlicowane z powierzchnią płytek pozwalają zaoszczędzić miejsce. Grube ozdobne ramy nie są w tej sytuacji dobrym pomysłem.

W małych wnętrzach dobrze sprawdzają się też duże lustra, ale te montowane na całych fragmentach ścian. Zmieniają optykę i proporcje pomieszczenia, dodatkowo rozświetlając. Zadbajmy jedynie, aby zaaranżować je w miejscach, gdzie będą z dala od rozchlapywanej wody (unikniemy wówczas częstego czyszczenia lustra) i źródła ciepła (wyższa temperatura może wpłynąć na właściwości tafli) oraz nie będzie narażone na uszkodzenia mechaniczne, np. podczas otwierania szafek.

W dużej łazience możemy sobie pozwolić na zdecydowanie większą swobodę. Wiszące, wklejane między płytki, a nawet stojące, minimalistyczne lub w bogato zrobionej ramie – opcji jest wiele, trzeba je tylko dobrze dopasować do stylu wyposażenia.

Jak dobrać lustro do wystroju łazienki?

Ogromny wybór modeli luster potrafi przyprawić o zawrót głowy. Modele w złotej lub srebrnej zdobionej ramie dobrze wpisują się w styl klasyczny i glamour. Duże tafle bez obrzeży lub wklejone między płytki odnajdą się w niemal każdej nowoczesnej aranżacji, szczególnie minimalistycznej lub monochromatycznej (białej lub czarnej) łazience.

Lustra w czarnej prostej oprawie to znak rozpoznawczy stylu industrialnego i loftowego. Idealnie komponują się z czerwoną cegłą, surowym betonem i metalowymi elementami wyeksponowanej instalacji. Do łazienek skandynawskich i rustykalnych dobrym wyborem będzie lustro w prostej oprawie z surowego drewna, zabejcowane lub niedbale pomalowane białą farbą.

Modne ostatnio są okrągłe lustra w drewnianych, metalowych lub złotych oprawach. Idealnie wpisują się w nowoczesne łazienki pełne kolorów, drewna i miękkich delikatnych łuków. Świetnie łączą się z pastelami, matową bielą i ciemną butelkową zielenią. To też trafiony element kompozycji w aranżacjach typu urban jungle.

Materiał Partnera