Na pierwszy rzut oka przypomina luksusowy salon. Trzeba chwilę popatrzeć, żeby zobaczyć umywalkę ukrytą w marmurowej konsoli albo wannę obudowaną półkami. .

Jak urządzić łazienkę z rozmachem? Zaczynamy od meblowania – zupełnie tak samo, jakbyśmy planowali salon, tylko bardziej minimalistycznie. Wstawiamy niewiele mebli, ale za to jakie!

Kosmetyki schowamy w szafce pod umywalką (warto kupić ją w komplecie, najlepiej z logo znanego projektanta – na przykład Starcka czy Urquioli) albo w dyskretnie powieszonych na ścianie kubikach. Przydadzą się też meble do niedawna zarezerwowane dla innych pomieszczeń w domu – fotel (modne plastiki w rodzaju Uncle Jim marki Kartell: niebieski, pomarańczowy, szary), puf lub pomocnik.

W tej roli idealnie sprawdzi się dizajnerski stołek albo „ludowy” zydelek (marki Bo Concept czy NAP). Schowki pojawiają się coraz częściej pod zabudową wanny, można też wokół niej zamontować półki. Ważny jest również materiał, z którego zrobiono meble. Na topie – nieśmiertelne drewno, z którego także projektuje się wanny. Ostatnio zaproponował je Japończyk Nendo. Do głosu coraz częściej dochodzi metal oksydowany na przykład mosiądzem. W takich projektach specjalizuje się włoska pracownia Imago Design, m.in. dla marki Altamarea. Wreszcie zaskakują baterie, które przypominają lampy (kolekcja Nendo dla Hansgrohe albo prysznice projektanta Diego Grandi).

Na koniec elegancką podłogę przykrywamy perskim dywanem albo choćby sizalowym chodnikiem. Jeśli jeszcze pomyślimy o szklanych drzwiach, które zaprowadzą nas prosto do ogrodu, to sukces murowany.

Tekst i opracowanie: Beata Woźniak
Zdjęcia: serwisy prasowe firm