Wakacje to dobry czas, by podpatrzyć, jak żyją inni i jak się urządzają. Przywieźć z urlopu nie tylko wspomnienia, ale i pomysły, np. na kolor do łazienki. Pastelowe odcienie nadadzą wnętrzu lekkości i letniego klimatu przez cały rok.

Łazienka w śródziemnomorskim stylu

Włoska projektantka Paola Navone lato spędza w swoim domu na wyspie Paros. Oczywiście urządziła go meblami, które zaprojektowała sama, chociażby dla luksusowej marki Gervasoni. Są więc płócienne kanapy, drewniane stoły z kamiennymi blatami, plecione stoliki, sporo ceramiki, a wszystko w bielach i écru. Łazienkę też ma monochromatyczną – nierównym ścianom, białym marokańskim kaflom i drewnianym zwyczajnym półkom towarzyszy luksusowa ceramika i dizajnerskie błyszczące baterie. Są oczywiście muślinowe zasłonki i okna szeroko otwarte na morze. Dom wygląda genialnie.

Tajemnica śródziemnomorskiej łazienki tkwi w prostocie. Nie ma tu ani jednego przedmiotu ponad to, co człowiekowi potrzebne do życia. Zobaczymy w niej tylko naturalne materiałykamień, ceramiczne kafle na podłodze (może pasek na ścianie), drewniane okładziny niczym boazeria, żeliwne mebelki, zwiewne tkaniny.

Ważny jest też kolor. Grecy kochają biel, błękit, szarości. Na Wyspach Kanaryjskich do bieli często dodaje się zieleń, a w Toskanii cenione są kolory ziemi z żółtym, ceglastym i piaskowym na czele. I najważniejsze: nie wszystko się musi świecić i nie wszystko ma wyglądać jak świeżo ściągnięte z półki sklepowej. Choć oczywiście my nie musimy żyć jak w zapomnianej greckiej wiosce – z naturalnymi materiałami na przykład doskonale zagra luksusowa ceramika albo dizajnerskie lustro.

– Śródziemnomorski styl pasuje do domu, jeśli jest on nad morzem albo jeziorem – wyjaśnia Beata Szala, scenografka, która projektuje wnętrza. – Ale nigdy bym go nie potraktowała dosłownie. A w nowoczesnym apartamentowcu w centrum miasta raczej inspirowałabym się stylem greckim. Ja, jak to ja, pewnie poszłabym w marmury i luksus, raczej w rzymską łaźnię. Na przykład ostatnio w łazience na Helu położyłam trawertyn, ale nie chłodny, tylko żółty i dorzuciłam tkaniny w statki. Wystarczyło.

Łazienka w stylu country

Ale mały wiejski domek na Mazurach spokojnie mógłby być bardziej rustykalny. Beata lubi kafle country i często prosi swoich klientów, jeśli wybierają się do egzotycznych krajów, aby kilka przywieźli. Potem łączy je z trawertynem. Uważa też, że intrygujące są kamienne albo ceramiczne misy i krany wychodzące ze ścian. Ładne są francuskie meble, proste, drewniane, jakby z wiejskiej chaty. Beata poleca też zestawienie bieli z granatem, jest uniwersalne i od razu daje sygnał, gdzie jesteśmy.

Znawczynią urządzania wnętrz jest Frances Mayes, autorka autobiograficznej książki "Pod słońcem Toskanii". Pamiętamy, jak przywróciła do życia wiekową willę Bramasole na wzgórzu wśród oliwek. I choć w domu nie wszystko działało jak należy i nie wszystko było dopięte na ostatni guzik, zachwycił tysiące czytelników na całym świecie – prostotą właśnie, urokiem i słońcem.

POLECAMY TAKŻE: Jak urządzić łazienkę w stylu retro

Tekst: Beata Woźniak
Zdjęcia: Archiwa firm