dekoracje wiosenne na okna

Wiosenne dekoracje w oknie i na parapecie – szybkie sposoby na odświeżenie wnętrza na nowy sezon

Okna

Jakie zasłony powiesić, żeby odświeżyć salon? Co postawić na parapecie w kuchni? Oto inspirujące pomysły, jak odmienić wnętrze na wiosnę.

reklama
dekoracje wiosenne na okna
Wiosenne dekoracje w oknie – zasłony w kwiaty, lauraashley.pl

Jak szybko odświeżyć wnętrza na wiosnę? 

Wiosną w naszych domach robi się jaśniej, zmieniają się kolory, bo do środka wpada więcej słońca, dzień staje wreszcie długi. To zachęca do zmian. Zacznijmy od okien – kilka prostych rozwiązań pozwala cieszyć się wiosną w mieszkaniu. Oto nasze sprawdzone pomysły:


1. Zasłony w kwiaty – wiosenne dekoracje okien

Czasem wystarczy powiesić w oknie kwiecistą zasłonę, by wprowadzić do wnętrza ogrodową atmosferę. Jeśli nie są to gotowe zasłony, tylko szyte na zamówienie, warto z tego samego materiału uszyć dodatki, np. ściereczki kuchenne, serwety, lambrekin czy nawet poduszki na krzesła w jadalni. To szczególnie sprawdza się w kuchni – zyskuje ona jednolity charakter, zupełnie jakby zmieniła strój. Wtedy wiosenna aranżacja okna niejako promieniuje na całe pomieszczenie.

Pięknie wyglądają zasłony z motywem maków, chabrów czy w klasyczną łączkę. Ciekawie wygląda też zasłonka z motywem ptaków – idealna, żeby uszyć z niej zazdrostkę, czyli małą zasłonę okienną.

> Więcej pomysłów na aranżację okna znajdziecie tutaj: Czym zasłonić okno? <


2. Wiosenne dekoracje okienne – detale są ważne

Ładny deseń na zasłonach to nie wszystko. Równie ważny jest sposób upinania zasłon oraz firanek czy dobieranie ich do rolet, które często pojawiają się w oknach w okresie wiosennym i letnim, jeśli mamy okna wychodzące na południe. Rolety mogą być dekoracyjnym uzupełnieniem aranżacji okna.

Zasłony możemy upinać nietypowo, np. asymetrycznie czy dołożyć im specjalne podwiązki w kolorze nawiązującym do desenia na tkaninach zasłonowych. W oknie, zwłaszcza kuchennym możemy powiesić coś zielonego, choćby pęki suszących się ziół czy kwietniki – bywają bardzo designerskie.

> Zobacz też: Parapet zamiast sofy: wygodne siedzisko pod oknem <
 

co postawić na parapecie
Na parapecie możesz postawić nie tylko kwiaty doniczkowe. Niech okno stanie się sceną dla kolekcji porcelany, szkła albo książek
dekoracje na parapecie
Kolekcja filiżanek Flora, Royal Copenhagen, sklep.rosenthal.pl


3. Wiosenne dekoracje w oknie – co postawić na parapecie?

Im szerszy mamy parapet, tym większe możliwości jego aranżacji. Ale i na wąskim mamy szansę na ciekawą „scenkę”. Dobry pomysł to szkło w wybranym kolorze nawiązującym do kolorystyki wnętrza. Nawet dwa czy trzy identyczne wazony tworzą ciekawy rytm. Można umieścić w nich po kilka wiosennych kwiatów (albo nawet włożyć pojedyncze) – to częsty motyw stylu skandynawskiego.
 

ZDJĘCIE: BARTOSZ MAKOWSKI, STYLIZACJA: MAŁGORZATA SAŁYGA-PIETRZAK


Inny pomysł to porcelana o takim samym wzorze, np. kobaltowym. Ciekawie wygląda nagromadzenie mniejszych i większych naczyń, niczym rodzina, obok siebie.

Doniczki z ziołami będą ciekawą wiosenną ozdobą, jeśli wyeksponujemy je w oryginalny sposób, choćby w starej klatce na ptaszki albo w smukłych wazach – wyglądają jak pomniejszone dekoracje spotykane w ogrodach francuskich.

4. Wiosenne dekoracje na parapecie – pomysły na małe domowe galerie 

Na szerokim parapecie mogą stanąć nie tylko doniczki, wazony, świeczniki – typowe dodatki, ale też rzeczy, które kochamy, zbieramy, na które po prostu przyjemnie nam jest patrzeć. Zbierasz lampy z żarowymi, ozdobnymi żarówkami? Można klika postawić na parapecie – będą robić atmosferę zarówno wieczorem, kiedy są włączone, jak i za dnia.

Na parapet może trafić kilka książek czy pięknie wydanych albumów, porcelanowe figurki, jakieś skarby zdobyte na pchlim targu albo odziedziczone po babci. Lepiej mniej i ładnych, niż więcej. Zwłaszcza, że można je zmieniać, żeby w oknach nigdy nie było nudy. Wiosenne dekoracje parapetów są jak nasze małe prywatne galerie!

Zobacz więcej dekoracji okien i parapetów w galerii zdjęć

TEKST: BEATA MAJCHROWSKA
Zdjęcie główne: ANETA TRYCZYŃSKA
STYLIZACJA: KATARZYNA SAWICKA/DREAMROOMTEAM.PL

ZDJĘCIA: ARCHIWUM WERANDY, MATERIAŁY PRASOWE, PICTURE PRESS/EAST NEWS, TAVERNE AGENCY, FLORA PRESS