Doniczki i osłonki, które będą wspaniałą oprawą dla domowej dżungli

Jak to urządzić?

To najbardziej radosny trend ostatnich lat. Rośliny! Doceniliśmy ich piękno i właściwości, coraz chętniej się nimi otaczamy. Nasze parapety nie zdobi już jeden czy dwa kwiatki, a prawdziwa dżungla. Szukamy dla niej właściwej oprawy. Zobacz galerię najładniejszych doniczek i osłonek na doniczki.

Zieleń była obecna w naszych domach od zawsze – niemal w każdym w salonie lub kuchni stała choćby jedna paprotka czy fikus. Ale na dobre doceniliśmy rośliny w ostatnich latach. O uprawie dyskutuje się na mieście przy winie, powstają kolejne „zielone” blogi, na instagramie profile z domową dżunglą mają tysiące fanów, a niewiedza jak wygląda skrzydłokwiat czy popularna monstera budzi zdziwienie w towarzystwie.

Najładniejsze doniczki i osłonki dla domowej dżungli

Trudno wskazać jeden konkretny powód wyjaśniający tę falę. Na pewno jest nim niezwykły urok zieleni, która szybko i niedużym kosztem zmienia wnętrze dodając mu przytulności. Doceniono też prozdrowotne właściwości roślin – na przykład wspominany skrzydłokwiat ma zdolność wchłaniania  toksycznych związków i zarodków pleśni. Nie bez znaczenia jest również coraz silniejsza potrzeba kontaktu z naturą, choćby tą na parapecie.

Nasze mieszkania i domy, niezależnie od wielkości, zaczynają przypominać dżungle, a projektanci i producenci szukają ciągle nowych form i wzorów dla doniczek i osłonek, które te dżunglę dodatkową ozdobią. Naprawdę jest dziś w czym wybierać – od prostych ceramicznych czy betonowych doniczek, po osłonki w ciekawych, a nawet zabawnych kształtach i kolorach.

Ceramiczne doniczki i osłonki

Najbardziej popularne są ceramiczne doniczki i osłonki na doniczki. Wybór wzorów i kolorów jest ogromny. Mogą być klasycznie proste, kolorowe lub eleganckie. Na zielony parapet ozdobiony bogato kwiatami polecamy wybrać jedną lub dwie doniczki w zabawnych kształcie, np. twarzy czy słodkiego zwierzątka i zestawić je z tymi w stonowanych kolorach.

> Zobacz także: Wybieramy najpiękniejsze wazony, które dekorują wnętrza <

Doniczki nowoczesne i betonowe

Są tak ponadczasowe, że nigdy nie wyjdą z mody. Proste w formie, oszczędne w kolorach stanowią świetny kontrast dla soczystej zieleni roślin. Ich ogromną zaletą jest też fakt, że pasują niemal do każdego wnętrza, nie tylko skandynawskiego czy nowoczesnego. Jedna okazała szara donica na nóżkach czy stojaku, ustawiona w kącie z rozłożystą palmą w środku ozdobi nawet stylizowany salon.

Doniczki wiszące i ścienne

Jeśli znudziły Ci się klasyczne zielone aranżacje na parapetach możesz swoje rośliny powiesić, zarówno na suficie jak i na ścianie. Kiedyś w ten sposób zdobiło się balkony i tarasy, teraz rośliny wiszą także we wnętrzach. Jedna doniczka przykuwa uwagę, a co powiesz na kilka wiszących doniczek w różnych kolorach (lub fakturach, jak np. te plecione), zdobiących przestrzeń nad komodą czy konsolą? W stworzeniu własnej, domowej dżungli nie ma już żadnych ograniczeń.

> Zobacz także: Ogrody wertykalne – wiecznie zielone ściany <

Tekst: Angelika Zdankiewicz-Staniszkis
Zdjęcia: Materiały prasowe