co składa się na cennik okien

Rozpoczynasz wkrótce budowę? Sprawdź, co składa się na cennik okien

Okna

Koszt okien nigdy nie należał do najmniejszych. Na cennik okien wpływa wiele różnych czynników, m.in. materiał wykonania, kolor i dodatkowe elementy poprawiające komfort użytkowania okien. Ile kosztują okna oraz na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu? Dowiedz się najważniejszych rzeczy o czynnikach, które bezpośrednio wpływają na cenę okien.

reklama

Czy cena okna zależy od materiału? Sprawdź ceny okien plastikowych

Warto wiedzieć, że koszt okien plastikowych zawsze będzie o wiele niższy, niż zakup okien z aluminium bądź drewna. Plastik jest bowiem materiałem, który jest tani i wszędzie łatwo można go dostać. Poza tym w stolarce nie ma problemu z obróbką PCV, dlatego też wpływa to na cenę okien. Drewniane okiennice wymagają już specjalistycznych zabiegów, a także zupełnie innej i momentami skomplikowanej obróbki technologicznej. Poza tym na cenę drewnianych okien wpływa również rodzaj drewna – sosna jest tańsza, modrzew ze „średniej półki”, a drewno egzotyczne najdroższe (np. meranti).

Pamiętaj, że niezależnie od materiału wykonania, wszystkie okna mogą mieć świetne parametry. Zarówno plastik, jak i drewno czy aluminium umożliwia zaaranżowanie przestrzeni na wiele sposobów. Decydując się na okna PCV ze względu na to, że ceny okien plastikowych są niższe niż pozostałych, wcale nie robisz źle! Materiał okien z PCV nie będzie negatywnie odbijać się na ich funkcjonalności, więc nie ma co martwić się na zapas. Funkcjonalność okien jest podobna, a w przypadku wyboru materiału kwestią jest po prostu… gust. Gdy estetyka budynku jest bardziej istotna od ceny, wówczas oczywiście warto będzie postawić na okna aluminiowe lub drewniane.

Cena okna kontra wielkość i kształt – czy wpływa to na ich koszt?

Tak, koszt okien uzależniony jest od ich kształtu. Okna o standardowym kształcie (prostokąt, kwadrat) będą tańsze niż te, które mają niecodzienną formę (okrągłe). Nietypowe kształty okien owszem, potrafią znakomicie podkreślić charakter domu jednorodzinnego. Często też jednak okazują się jedynym słusznym wyborem, bo np. konstrukcja dachu pozwala na montaż tylko nietuzinkowego kształtem okna. Warto wiedzieć, że niestandardowe kształty okna będą wymagały skomplikowanego montażu, a więc trzeba będzie za nie więcej zapłacić.

Cennik okien uzależniony jest również od ich rozmiaru. Większe okno to większa potrzeba na zużycie materiału – a więc i większy koszt zakupu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że plastikowe okna nie nadają się do tworzenia dużych przeszkleń. Właśnie dlatego do wyprodukowania np. dużych okien przesuwnych i tak wykorzystać trzeba będzie drewno bądź aluminiom, a to znów podniesie ich cenę. Jeśli nie chcesz przeznaczać zbyt dużej sumy pieniędzy na okna, duże przeszklenia nie będą dobrym rozwiązaniem – są zwyczajnie bardzo drogie.

Jeśli chcesz zorientować się w przewidywanych kosztach, by zaplanować budżet lub przygotować kosztorys, gotowe cenniki okien znajdziesz na portalu KB.pl - bazie wiedzy dotyczącej budownictwa.

Ile kosztują okna o lepszych parametrach? Czy są droższe od standardowych?

Lepsze właściwości czy dodatkowe ulepszenia funkcjonalności z pewnością wpłyną na ostateczny cennik okien. Mowa tu o m.in. stopniu ich termoizolacji, a więc szybach o danym profilu – te bardziej chroniące przed czynnikami zewnętrznymi są znacznie grubsze. Oprócz termoizolacji na cenę okien wpływa również izolacja akustyczna bądź ich odporność mechaniczna. Lepszej jakości szyba to większy koszt zakupu okien, ponieważ do ich wykonania trzeba użyć już lepszych i bardziej odpornych na zniszczenie materiałów.

Szukając dobrych jakościowo okien, nie można zapominać o tym, że ich parametry muszą być jak najlepsze. Wpływają one bowiem nie tylko na komfort i estetykę, ale też bezpieczeństwo osób przebywających w budynku. W przypadku parametrów technicznych okien naprawdę nie warto oszczędzać. Lepsze jakościowo szyby pozwolą ochronić mieszkanie przed ucieczką z niego ciepła, a także osłonią przed wiatrem i innymi niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi.

Co jeszcze wpływa na koszt okien? To warto wiedzieć!

Oprócz materiału okien, ich wielkości, kształtu i parametrów jest jeszcze wiele innych czynników, które wpływają na cenę zakupu. Oto najważniejsze z nich:

1. Okna na zamówienie – ze względu na lepszą technologię i dobre jakościowo materiały, które wykorzystuje się do produkcji okien na zamówienie, są one znacznie droższe niż gotowe produkty w sklepie.

2. Dodatkowe wyposażenie – cenę okien zwiększają dodatkowe opcje jak klamki na kluczyk, zewnętrzne rolety bądź zabezpieczenie antywłamaniowe.

3. Kolor – podstawowe kolory okiennic (białe, szare) są tańsze niż te nietuzinkowe (np. czerwone, zielone czy niebieskie).

4. Zdobienia – nietypowe rozwiązania zawsze są „w cenie”. Jeśli chcesz wykończyć okno np. dekorem albo mieć ramę zewnętrzną i wewnętrzną w dwóch różnych kolorach, trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem zakupu. Dodatki aranżacyjne na pewno zwiększą cenę okna, jednak dzięki nim może się ono fantastycznie prezentować i komponować z całą bryłą budynku.

Materiał Partnera