jaki materac dla niemowlaka

Jaki materac dla niemowlaka?

Pokój dziecka

Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie w życiu rodziny, które często wszystko wywraca do góry nogami. Rodzice starają się jak najlepiej przygotować do powitania na świecie maluszka, zdobywając niezbędną wiedzę, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. Jedną z najważniejszych decyzji jest wybór materaca do łóżeczka. W końcu w pierwszych miesiącach życia dziecko śpi przez większą część doby. Co trzeba wiedzieć, zanim kupisz materac dla niemowlaka? Sprawdź i dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby zapewnić maleństwu zdrowe i komfortowe warunki podczas snu!

Materac dla niemowlaka – jakie wypełnienie wybrać?

Najbardziej popularne i jednocześnie najbardziej odpowiednie dla niemowląt materace posiadają wypełnienie lateksowe lub piankowe. Lateks jest materiałem bardzo higienicznym, zapobiega rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni, a tym samym posiada właściwości antyalergiczne. Jego porowata struktura gwarantuje dobry przepływ powietrza, zapobiegając przegrzewaniu się maluszka. Jest elastyczny i dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.

Podobnymi zaletami odznaczają się materace piankowe. Najczęściej produkowane są z pianki wysokoelastycznej, która dzięki dużej elastyczności punktowej dostosowuje się do anatomicznych krzywizn ciała, dając niemowlęciu stabilne podparcie i umożliwiając prawidłowy rozwój układu kostnego.

Rodzaj wypełnienia decyduje też o stopniu twardości materaca. Im większa gęstość pianki, tym twardszy materac. Optymalnym wyborem będzie materac o średnim stopniu twardości. Zbyt twardy wpłynie negatywnie na komfort niemowlaka, a zbyt miękki sprawi, że dziecko będzie się w nim zapadać, co nie jest dobre dla układu kostnego, a dodatkowo będzie utrudniać obracanie się na brzuszek, kiedy już maluch nabędzie tę umiejętność.

Często stosowanym utwardzeniem materaca jest warstwa kokosowa. Jest to naturalne i ekologiczne rozwiązanie. Jeśli decydujemy się na materac z matą kokosową, dobrym pomysłem będzie wybór modelu dwustronnego, który z jednej strony posiada piankę, a z drugiej włókna kokosowe. Wówczas twardsza powierzchnia sprawdzi się w pierwszych miesiącach życia, a później materac możemy obrócić, aby dziecko spało na bardziej miękkiej piance.

Jaki rozmiar materaca dla niemowlaka?

Obok wysokiej jakości wypełnienia, równie istotnym aspektem jest wybór odpowiedniego rozmiaru materaca dla niemowlaka. Dla najmłodszych użytkowników producenci materaców przygotowali dedykowane materace w rozmiarze 60x120 lub 70x140 cm. Są to standardowe modele materacy dla niemowlaków, które pasują do większości łóżeczek. Szeroką ofertę materacy w rozmiarze 120x60 cm znajdziesz na https://www.panmaterac.pl/materace-60x120-cm-74

Bezpieczeństwo materiałów w materacach dla niemowlaków

Niezwykle ważną kwestią w przypadku materacy dziecięcych jest ich bezpieczeństwo dla zdrowia. Mamy tu na myśli skład surowcowy wypełnienia i pokrowca. Produkty dla dzieci powinny być szczegółowo przebadane pod kątem zawartości substancji szkodliwych dla organizmu, np. metali ciężkich, substancji rakotwórczych, wywołujących alergie i przyczyniających się do chorób o podłożu genetycznym, także pestycydów, ftalanów i innych stanowiących zagrożenie związków chemicznych.

Materace dla najmłodszych powinny być objęte szczególną kontrolą, a ich jakość i bezpieczeństwo potwierdzone atestami i certyfikatami. Przed zakupem warto więc zwrócić uwagę na poświadczenia bezpieczeństwa, np. pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, czy certyfikat Oeko-Tex.

Ufamy, że powyższe informacje będą dla Ciebie pomocą w wyborze materaca dla niemowlaka, takiego, który zapewni mu zdrowy, bezpieczny, komfortowy i spokojny sen. Pamiętaj, że w razie wątpliwości zawsze możesz skorzystać z porad ekspertów. Dobre sklepy z materacami często oferują konsultacje z fizjoterapeutami, dzięki czemu wybór będzie z pewnością łatwiejszy.

Materiał Partnera