ściany w pokoju młodzieżowym

Ściany w pokoju młodzieżowym – pomysły na modne dekoracje

Pokój dziecka

Potraktujcie ściany w pokoju młodzieżowym jak płótno malarskie – dobrze zagruntowane będzie fantastycznym tłem do stworzenia ciekawej kompozycji!

Pokój młodzieżowy, aranżacja marki Woood, Dutchhouse.pl

Pokój nastolatka to jego twierdza, a rodzice, zwłaszcza kiedy strofują i wodzą po kątach krytycznym wzrokiem nie są w nim mile widziani. Wykaż się wyrozumiałością i pozwól swojej latorośli na odrobinę szaleństwa, nawet za cenę nienagannego porządku. I chociaż młodzieńcza fantazja z pewnością dopisuje, warto czasem z pozycji bardziej doświadczonego coś doradzić, podpowiedzieć. Od czego zacząć? Może od ścian!
 

Kolory ścian w pokoju młodzieżowym

Zastanówcie się wspólnie jakie mogłyby być. Podpowiedz młodemu człowiekowi, że tutaj, w czterech ścianach, będzie spędzał większość dnia, dlatego kolory ścian powinny być dobrane do jego charakteru, temperamentu i sprzyjać odpoczynkowi, ale też nauce. Większość nastolatków lubi życie w szaleńczym tempie, ale przychodzi też czas na relaks. Mocne, jaskrawe kolory nie są sprzyjające, utrudniają też skupienie.

Energetyczne barwy jak najbardziej, ale nie na wszystkich ścianach. Spróbuj zaproponować neutralne, ale ciekawe tło – np. ściany z betonu architektonicznego w odcieniu uniwersalnej szarości. Jeśli Twoja pociecha lubi industrialne klimaty sprawdzi się w stu procentach. Wystarczy powiesić na nich plakaty w stylistyce vintage oprawione w proste ramy i będzie szałowo! Bardziej romantycznym duszom spodoba się kolorystyka ścian w pastelowych odcieniach. Na ich tle możecie zakomponować galerię zdjęć z rodzinnego archiwum albo powiesić modne dekoracje ścienne.

> Zobacz także: Powrót do szkoły: aranżacje pokoju ucznia <

Naklejki ścienne: dobry pomysł na ściany w pokoju młodzieżowym

Pozwolą ozdobić każdą ścianę w dowolny sposób. Są dostępne w wielu wzorach i kolorach, dlatego z łatwością znajdzie coś dla siebie i młody rockandrollowiec i miłośniczka poezji śpiewanej. Największą popularnością cieszą się mapy świata, cytaty, naklejki z postaciami z filmów i bohaterami z gier komputerowych. A ponieważ gust młodego lokatora zmienia się dość dynamicznie większość naklejek jest tak zaprojektowana, żeby można je było szybko zmienić bez większych szkód – łatwo się odklejają, nie pozostawiają śladów kleju na ścianie, a niektóre można nawet powtórnie przykleić.
 

pomysł na ściany w pokoju młodzieżowym
Pomysł na ściany w pokoju młodzieżowym, aranżacja Vox Meble, vox.pl
naklejki na ścianę do pokoju młodzieżowego
Naklejki na ścianę do pokoju młodzieżowego, redro.pl

Tapety i fototapety czyli pokój młodzieżowy z charakterem

Pokój młodzieżowy to wizytówka młodego mieszkańca. Tutaj przyjmuje on swoich znajomych, często zawiera nowe przyjaźnie. Ważne, żeby wyrażał osobowość nastolatka i podkreślał jego młodzieńczą energię. Ściany w pokoju młodzieżowym nie mogą być nudne. Jednym ze sprawdzonych sposobów na dekoracje są tapety i fototapety. Ich bogactwo jest ogromne. Od popularnych deseni botanicznych, które przemienią pokój młodzieżowy w zieloną dżunglę, przez motywy imitujące graffiti, geometryczne układanki, kosmiczne galaktyki czy dzieła malarskie mistrzów pędzla.

Największe wrażenie zrobią naklejone na jedną ścianę – zwłaszcza jeśli dużo się na nich dzieje – nadmiar kolorów i wzorów może przytłaczać, męczyć oczy i optycznie pomniejszać pokój. Jeśli Twojemu „malcowi” marzy się bardziej spersonalizowana ściana, warto przyjrzeć się bliżej fototapetom. Możecie wspólnie wybrać ulubione zdjęcie i wydrukować je na fototapecie. Na pewno nikt inny nie będzie miał takiej samej ściany!

Dekoracje ścienne w pokoju nastolatki, aranżacja Norsu interiors, norsu.com.au


Dekoracje ścienne: ozdób pokój młodzieżowy z fantazją

Daj się wykazać swojemu dziecku kreatywnością. Niech sam zdecyduje co podoba mu się najbardziej – ściany w pokoju młodzieżowym czasem potrafią wyrazić to co drzemie uśpione na dnie nastoletniej duszy. Natura podróżnika pewnie polubi stare mapy w stylu vintage, koneser jazzu chętnie powiesi plakaty z wirtuozami trąbki, a miłośniczka literatury ozdobi ścianę ulubionymi sentencjami.

Pomysłowych dekoracji ściennych do pokoju młodzieżowego jest mnóstwo: świetlne napisy-neony, miękkie panele akustyczne (zdobią, ale też wygłuszają i miło się o nie oprzeć), kompozycje z trójwymiarowych paneli… Bardzo fajnym pomysłem jest tworzenie na ścianach kolekcji np. z fotografii i plakatów, ciekawych ramek, zegarów, ciekawych opakowań reklamowych… Wybór należy do właściciela pokoju. Pozwól mu tylko rozwinąć skrzydła!


Zobacz więcej pomysłów i aranżacji pokojów nastolatków w galerii zdjęć

Tekst: Joanna Kornecka
Zdjęcia: materiały prasowe, shutterstock