jak być eko na co dzień urządzenia domowe przyjazne ziemi

Jak być eko na co dzień? Urządzenia domowe przyjazne Ziemi

RTV i AGD

Ziemia to nasz dom. Powinniśmy dbać o nią na co dzień i od święta, by móc cieszyć się wszystkim tym, co od niej otrzymujemy. Niestety, przez działalność człowieka środowisko naturalne ma się coraz gorzej. Kłęby spalin unoszące się nad miastami, zanieczyszczone rzeki, dzikie wysypiska śmieci, pokryte plastikowymi odpadami plaże czy znikająca amazońska dżungla to nasza rzeczywistość. Aby wspomóc planetę, potrzebne są gruntowne zmiany w naszym myśleniu oraz działaniach. Dlatego też każdego dnia róbmy choć małe kroki ku lepszej przyszłości. Jak być eko na co dzień? Oto urządzenia przyjazne Ziemi.

reklama

Jak być bardziej eko?

Dbamy o nasze domy – o ich wyposażenie czy panujący w nich klimat. Dlaczego więc zapominamy troszczyć się planetę Ziemię, która jest wspólnym miejscem do życia dla nas wszystkich?

Przyjmujemy za pewnik to, że bez skrępowania możemy czerpać z dobrodziejstw natury. Korzystamy z jej złóż, budując kopalnie i platformy wiertnicze. Zjadamy jej plony, które rosną na drzewach i krzewach. Łowimy zasoby mórz i oceanów, niszcząc przy tym cały ekosystem.

Jednak coraz częściej zauważamy, że niepowstrzymana chęć korzystania ze wszystkich bogactw Ziemi ma swoje konsekwencje.
 

Jak zacząć małą ekorewolucję w codziennym życiu? - infografika


Jakie są negatywne skutki działalności człowieka?
 

  • globalne ocieplenie i topniejące lodowce,

  • wzrost intensywnych opadów, powodzi i osuwisk,

  • częste susze,

  • wysychanie rzek,

  • pożary lasów[1],

  • duże zanieczyszczenie powietrza,

  • zanieczyszczenie ziemi środkami ochrony roślin,

  • wyjałowienie dna mórz i oceanów.

Walkę z efektami naszych niesprzyjających Ziemi działań warto rozpocząć czym prędzej. Należy wprowadzić zmiany na skalę światową, by powstrzymać degradację środowiska naturalnego. Nie oznacza to jednak, że nie możemy podjąć jednocześnie starań na własną rękę.

 


Dlaczego warto być eko?

Ekologiczna postawa to wyraz dbania o naszą wspólną przyszłość. Obecne pokolenia są bardziej świadome tego, jak nasza działalność wpływa na naturę. Bycie eko nie musi być wcale trudnym do realizacji wyzwaniem. Nawet niewielkie zmiany w codziennym życiu mogą bowiem wspomóc naszą planetę.

Dlaczego warto być eko?

  • poprawa zdrowia – czystsze powietrze, zdrowsze, pozbawione pestycydów rośliny, woda bez mikroplastiku,

  • mniejsze koszty – wielorazowe przedmioty, recykling, energooszczędność,

  • dbałość o przyszłe pokolenia – spowolnienie degradacji natury i mniejsze zużycie surowców nieodnawialnych,

  • uważność – bardziej świadome życie na co dzień, dbanie o tu i teraz w wielu aspektach życia.
     

Jak być ekologicznym? Cenna woda

Woda to podstawa naszego życia na Ziemi. To w głównej mierze właśnie z niej się składamy. Jest nam ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stale postępujące globalne ocieplenie powoduje częste susze, a co za tym idzie, powolne wysychanie naturalnych zbiorników wodnych. Widmo niedoboru wody nie jest zatem problemem jedynie krajów o bardzo suchym i gorącym klimacie. W niedługiej perspektywie dotknąć może także polskiego obywatela. Dlatego też oszczędzanie każdej kropli jest tak ważne. Racjonalne gospodarowanie zasobami wody wymaga zmian zarówno na skalę światową, jak i w codzienności każdego z nas.

Jak oszczędzać wodę?

  • dbajmy o sprawną instalację wodno-kanalizacyjną,

  • zainstalujmy perlatory napowietrzające wodę na wszystkie krany,

  • bierzmy prysznic zamiast kąpieli w wannie,

  • zredukujmy mięso w diecie,

  • zbierajmy deszczówkę.


Urządzenia domowe przyjazne Ziemi? Pojemnik na wodę deszczową

Nasi dziadkowie dobrze rozumieli sens zbierania deszczówki. To przecież zupełnie darmowa woda, którą można spokojnie wykorzystać do przeróżnych celów. Nie wymaga kosztownego transportu o wysokim śladzie węglowym. Po prostu – w trakcie deszczowej pogody miarowo kapie z chmur.

Zbieranie wody deszczowej umożliwia redukcję zużycia wody pitnej, która dostarczana jest do naszych domów przez przedsiębiorstwa wodociągowe. Deszczówka, choć nie nadaje się do spożycia, spokojnie może być wykorzystywana do innych celów.

 Jakich?

  • podlewanie roślin w ogrodzie,

  • spłukiwanie nieczystości w WC,

  • pranie odzieży oraz innych produktów tekstylnych,

  • sprzątanie domu[2].

Polacy mogą skorzystać z programu zachęcającego do gromadzenia wód opadowych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ponownie przeznaczyło 100 milionów złotych na dofinansowania do budowy potrzebnych instalacji oraz zakupu specjalnych pojemników[3].
 

Domowy saturator, czyli woda gazowana bez zbędnego plastiku

Łyk orzeźwiającej wody z bąbelkami – któż z nas nie marzy o nim w upalny dzień. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele różnych produktów tego typu. Jednak biorąc pod uwagę ich cenę, woda z naszych kranów jest aż 400 razy tańsza[4]! Na terenie Polski jest ona w pełni zdatna do spożycia. Jak jednak nasycić ją dwutlenkiem węgla, aby uzyskać przyjemne, łaskoczące gardło bąbelki?

To naprawdę proste. SodaStream to urządzenie, dzięki któremu bycie eko jest niezwykle szybkie i łatwe. Gazowanie kranowej wody przy pomocy saturatora pozwala zredukować koszty zakupu wody w plastikowych butelkach jednorazowego użytku, a przede wszystkim – zatroszczyć się o naszą planetę.

W jaki sposób?

Gazując wodę w saturatorze SodaStream korzystamy z wielorazowych butelek z tritanu bądź szkła. Dzięki temu nie wyrzucamy mnóstwa plastiku po każdym opróżnieniu opakowania. Choć wydawać się to może zaledwie małym i niemal niezauważalnym krokiem w skali całego świata, nic bardziej mylnego. Codzienna zmiana nawyków milionów ludzi na całym świecie zaowocowała w ubiegłym roku redukcją aż 5 miliardów plastikowych butelek! Taką liczbą butelek moglibyśmy opleść Ziemię 25 razy i jeszcze kilka by zostało! To naprawdę doskonały wynik. To naprawdę doskonały wynik.
 

 
Mikroplastik, jest obecny w glebie, wodzie i powietrzu;  odkłada się w ludzkim ciele, nawet 5 g tygodniowo; negatywnie wpływa na zdrowie; uniemożliwia prawidłowy wzrost i reprodukcję wielu żywych organizmów - infografika

Dlaczego warto być eko z SodaStream?

Saturator pozwala zmniejszyć nasz ślad węglowy. Dzięki temu, że nie potrzebujemy już dostarczania każdej butelki z wodą do naszego domu, zmniejsza się ilość zanieczyszczeń powstających podczas takiego transportu. Przez 4 lata możemy też zużyć o 1769 plastikowych opakowań na wodę mniej.

Marka SodaSteam jest odpowiedzialna ekologicznie, dlatego również zmniejsza swoje oddziaływanie na środowisko. Firma ta nawiązała współpracę z niezależną organizacją CarbonTrust, która pomaga w usprawnieniu każdego z etapów produkcji i dostawy, by zminimalizować wpływ marki na naturę. Do 2030 roku SodaStream planuje oprzeć swoją produkcję na odnawialnych źródłach energii, a jeszcze w tym roku korzystać wyłącznie z recyklingowanego plastiku w opakowaniach.


Tritanowe butelki SodaStream są odporne na uszkodzenia, dzięki czemu do wody nie dostaje się szkodliwy dla zdrowia i naszej planety mikroplastik. Z tritanowymi butelkami spożywamy aż o 90 tysięcy cząstek mikroplastiku rocznie mniej. Nie zmieniają one również smaku napoju. Można spokojnie myć je w zmywarce i używać przez lata.
 

Sprzęty domowe oszczędzające prąd

W naszych domach korzystamy z wielu urządzeń, które każdego dnia ułatwiają nam życie. Pralka, suszarka, zmywarka, lodówka, odkurzacz, toster, mop parowy, kuchenka indukcyjna i mikrofalowa – uff, sporo tego. Nie jest tajemnicą, że większa liczba sprzętów elektronicznych to także większe zużycie prądu. A jego pozyskiwanie nie jest najczęściej obojętne dla naszej planety.

Co więc możemy zrobić, by ograniczyć pobór prądu przez AGD?

  • przeanalizować swoje potrzeby – czy na pewno musimy mieć wszystkie elektroniczne nowinki?

  • wyłączać z kontaktu to, czego aktualnie nie używamy,

  • kupować urządzenia elektrooszczędne,

  • przykrywać garnki podczas gotowania,

  • nie włączać niezapełnionej pralki.

Aby zużywać mniej prądu z elektrowni, możemy też postawić na odnawialne źródła energii. W ostatnich latach pojawiło się wiele ciekawych rozwiązań, które stają się powoli osiągalne dla przeciętnego Polaka.

Energetyka solarna jest oparta na panelach fotowoltaicznych. Już ponad milion gospodarstw domowych w Polsce wytwarza w ten sposób prąd na własne potrzeby – częściowo bądź w całości[5].

Ciekawym rozwiązaniem jest także pompa ciepła, która zapewnia przyjaźniejsze naturze ogrzewanie domu i pozwala oszczędzić prąd. Choć wymaga większej inwestycji podczas montażu instalacji, znacznie ogranicza rachunki w późniejszym okresie[6]. Pompa ciepła odzyskuje zakumulowaną w ziemi energię słoneczną. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej wentylacji umożliwia też wykorzystywanie ciepła, które zazwyczaj bezpowrotnie tracimy[7].

To tylko mały ułamek tego, co możemy zrobić i jakich sprzętów używać na co dzień, by ulżyć naszej planecie. Ekologicznych rozwiązań jest coraz więcej – warto z nich korzystać, bo mikrozmiany w życiu milionów ludzi mogą dać znaczący efekt w skali makro.

MATERIAŁ PARTNERA
 


[1] Zmiany klimatu, ich przyczyny i skutki: obserwacje i projekcje (infona.pl)