jak i czym szybko umyć podłogi w domu

Jak i czym szybko umyć podłogi w domu?

RTV i AGD

Mycie podłóg nie znajduje się na szczycie listy ulubionych obowiązków domowych. Jest jednak kluczowe dla zachowania porządku i higieny, a także trwałości posadzki. Poznaj sposób na szybkie, skuteczne i bezwysiłkowe mycie podłóg.

Jak często myć podłogi?

Podłogi myjemy, aby utrzymać czystość i higienę oraz pozbyć się brzydkich zapachów. Usuwamy nie tylko widoczny brud, ale także bakterie i inne chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie czyszcząc podłogi, przedłużamy ich dobry stan i ładny wygląd. Powierzchnie w domu najlepiej myć raz w tygodniu lub częściej – w zależności od potrzeb. Zabrudzenia warto usuwać na bieżąco. Dzięki temu unikniemy nawarstwiania się brudu, który jest trudniejszy do pozbycia się i może powodować trwałe uszkodzenia.

Mycie podłogi należy jednak zacząć od dokładnego odkurzenia powierzchni. Pozbycie się drobnych i luźnych zanieczyszczeń, takich jak piasek, kurz, sierść, włosy itp. jest ważne z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze pozostawienie drobinek np. piasku może spowodować powstanie rys podczas mycia podłogi. Po drugie czyszczenie jest nieefektywne, a brud jest tylko rozmazywany. Dlatego dopiero po odkurzeniu podłóg możemy zabrać się za ich mycie.

Tradycyjne sposoby mycia podłóg

Podłogi można czyścić na różne sposoby, używając do tego celu rozmaitych środków i akcesoriów. Najczęściej sięgamy po zwykły mop lub ścierkę i detergent. Pamiętajmy, aby stosować odpowiednią ilość płynu. Jego nadmiar może przyczynić się do powstawania nieestetycznych smug. Podłoga może także się kleić.

Możemy także zastosować domowe metody mycia podłóg. Najpopularniejszym produktem używanym do czyszczenia jest ocet. Aby powstał roztwór czyszczący, należy do 5 l wody dodać 2 łyżki octu. Z kolei do czyszczenia fug między płytkami możemy zastosować sodę oczyszczoną. Wystarczy do proszku dodać tyle wody, aby utworzyła się pasta, a następnie za pomocą szczoteczki wyszorować szczeliny.

Ręczne mycie podłóg ma jednak sporo wad. Przede wszystkim musimy pamiętać o doborze odpowiednich środków do rodzaju posadzki. Zastosowanie niewłaściwego preparatu może zakończyć się uszkodzeniem powierzchni. Ponadto istotna jest odpowiednia ilość wody. Podłogi drewniane i panele są dość wrażliwe na wilgoć, przez co ich struktura może się wybrzuszać i deformować. Podłoga po myciu ręcznym musi także schnąć przez długi czas.

Co istotne, czyszczenie ręczne wymaga zaangażowania czasu i wysiłku. Jest także męczące, a przez to, że musimy się schylać, obciążamy plecy i narażamy się na ból. Dlatego podłogi najlepiej myć, wykorzystując nowoczesne sprzęty, które oszczędzają nasz czas, nie wymagają użycia siły oraz gwarantują zdecydowanie lepsze efekty czyszczenia.

Czym szybko i skutecznie myć podłogi w domu?

Innowacyjnym urządzeniem do mycia podłóg jest mop elektryczny marki Kärcher z serii FC. Na czym polega nowatorstwo tego sprzętu? Mop czyści szybko, skutecznie i nie wymaga używania siły. Ponadto nadaje się do bezpiecznego mycia większości podłóg bez ryzyka ich uszkodzenia, ponieważ pozostawia minimalną ilość wilgoci. Co ciekawe, stosowanie mopa elektrycznego nie wymaga wcześniejszego odkurzania powierzchni. Marka Kärcher stworzyła idealne urządzenie do mycia niemal wszystkich podłóg – płytek, parkietu, paneli czy podłogi z kamienia.

Jak działa mop elektryczny Kärcher?

Mop elektryczny FC został zaprojektowany z myślą o doskonałych efektach czyszczenia i maksymalnej wygodzie użytkowania. Głównym jego elementem są pady z mikrofibry napędzane silnikiem elektrycznym. Dzięki temu obracają się przeciwbieżnie z dużą prędkością, co pozwala skutecznie usuwać wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Nie trzeba szorować. Dzięki innowacyjnemu napędowi na środku głowicy czyszczącej, mop skutecznie myje podłogę także w rogach, przy ścianach i wokół mebli oraz pod nimi.

Co więcej, podczas pracy pady są automatycznie zwilżane roztworem czyszczącym z pojemnika na czystą wodę. Równocześnie w tym samym przejściu roboczym system zasysający z listwą zbierającą odprowadza ciecz wraz z brudem do oddzielnego zbiornika. W efekcie za każdym pociągnięciem podłoga jest myta czystą wodą. Brud nie jest rozmazywany jak w przypadku sprzątania tradycyjnego. Zasysanie nadmiaru wody sprawia, że na powierzchni pozostaje niewielka ilość wilgoci, a podłoga jest sucha po zaledwie 2 minutach. Dzięki temu mop może być stosowany prawie do wszystkich rodzajów podłóg.

Mop elektryczny Kärcher gwarantuje o 20% lepsze efekty czyszczenia podłóg w porównaniu do tradycyjnych metod. Dzięki funkcji 2w1 mycie podłóg jest o 50% szybsze. Ponadto oszczędzamy wodę, zużywając jej nawet do 90% mniej niż podczas mycia podłogi za pomocą mopa z wiadrem. To jednak nie wszystko! Mop elektryczny także sam się czyści. Wyposażony jest w funkcję samooczyszczania, dzięki czemu brud z padów usuwa się automatycznie. Czy można chcieć czegoś więcej?

Jaki mop elektryczny wybrać do czyszczenia podłóg w domu?

Kärcher oferuje szeroką gamę mopów elektrycznych z serii FC. Podstawowy model FC 3 służy do mycia podłóg. Zasilany jest baterią litowo-jonową, co daje nieograniczony zasięg i umożliwia swobodne czyszczenie, np. schodów. Czas pracy na jednym ładowaniu wynoszący 20 minut pozwala umyć powierzchnię 60m², czyli średniej wielkości mieszkanie.

Sprawdź ranking najlepszych odkurzaczy myjących od Kärcher>>

Z kolei mop elektryczny FC 5 to urządzenie 2w1 – odkurza i myje podłogi w jednym przejściu roboczym. Skutecznie zbiera kurz, rozlane płyny, małe okruchy i sierść zwierząt domowych. Dostępny jest w wersji akumulatorowej i z kablem zasilającym. Najbardziej zaawansowanym urządzeniem z serii jest mop elektryczny FC 7 z funkcją jednoczesnego mycia i odkurzania. Wyposażony jest w aż 4 pady z mikrofibry, które dokładnie usuwają zanieczyszczenia mokre i suche. Dodatkowo posiada 3 poziomy czyszczenia przeznaczone do różnych rodzajów podłóg oraz zabrudzeń. Wyróżnia się także inteligentnym systemem monitorowania poziomu napełnienia zbiornika oraz funkcją samooczyszczania.

Mopy elektryczne Kärcher zmieniły uciążliwe mycie podłóg w czynność przyjemną i szybką. Powierzchnie są idealnie czyste w mgnieniu oka mgnieniu i to bez wysiłku.

MATERIAŁ PARTNERA