domowy oczyszczacz powietrza

Domowy oczyszczacz powietrza to dziś podstawowy sprzęt w mieszkaniu. Wybraliśmy 7 ładnych i praktycznych modeli

RTV i AGD

Kiedyś miały mało finezyjne kształty i słabą wydajność. Dzisiaj domowe oczyszczacze powietrza są niczym miłe dla oka gadżety. Pomagają zadbać o zdrowie – dzięki odpowiednim filtrom poradzą sobie z kurzem, smogiem oraz wirusami – i wreszcie nie rujnują budżetów. Wybraliśmy dla Was 7 najlepszych oczyszczaczy powietrza do domu. Są nie tylko praktyczne, ale też ładnie wyglądają we wnętrzach! 

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu? Filtry, czujnik, jonizacja, nawilżacz – sprawdzamy, na co warto zwrócić uwagę, by zadbać o jak najlepszą jakość powietrza

Czym jest oczyszczacz powietrza? To urządzenie, które poprawia jakość powietrza w domu, a więc oczyszcza je ze szkodliwych substancji – filtruje niebezpieczny dla zdrowia smog, a także kurz oraz pyłki, które wywołują alergie. Dzięki filtrom HEPA i węglowym usuwa zanieczyszczenia oraz nieprzyjemne zapachy w pomieszczeniu.

Jak wybrać odpowiedni model oczyszczacza powietrza do mieszkania? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na metraż wnętrza. Urządzenia są dostosowane do pomieszczeń o różnej powierzchni. Warto sprawdzić przed zakupem czy oczyszczacz powietrza będzie wydajny w dużym salonie, czy raczej sprawdzi się tylko w małym pokoju, np. dziecięcym albo sypialni.

Następnie sprawdźmy, jak wyposażony jest dany model. O czyste powietrze w domu pomogą zadbać filtry węglowy i HEPA (odpowiednia filtracja zanieczyszczeń to podstawa), ale to nie koniec możliwości. Popularne są też oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania oraz jonizacji powietrza. Oprócz nawilżacza i jonizatora, urządzenie może być wyposażone w lampę UV, która eliminuje bakterie, wirusy oraz zarodniki pleśni, dyfuzor olejków zapachowych, a nawet głośnik. Warto sprawdzić, jak głośno nasz oczyszczacz pracuje (czy nie będzie to dla nas uciążliwe) i czy jest wyposażone w cichy tryb nocny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając domowy oczyszczacz powietrza? Przydatną opcją jest tryb automatyczny, który sprawia, że urządzenie włącza się samoistnie, gdy tylko czujnik wykryje pogorszenie jakości powietrza. Na pewno warto sprawdzić, czy oczyszczacz jest intuicyjny w obsłudze oraz ładnie zaprojektowany. Dzisiaj urządzenia są tak designerskie, że wyglądają niczym miłe dla oka gadżety. W sklepach znajdziemy inteligentne oczyszczacze wyposażone w wi-fi oraz opcję obsługi za pomocą aplikacji mobilnej, co bardzo ułatwia sterowanie.

Jak zadać o zdrowe i czyste powietrze w naszych domach oraz mieszkaniach? Oto nasz wybór najlepszych modeli oczyszczaczy powietrza od znanych producentów:
 

oczyszczacz powietrza z jonizacją


1. Oczyszczacz powietrza z jonizacją marki Vestfrost – dokładność, wydajność i precyzja w neutralizacji zanieczyszczeń w domu

Największe zalety oczyszczacza powietrza VP-A1Z40WH marki Vestfrost to dokładność i precyzja czujników oraz siła pięcioetapowego procesu neutralizacji zanieczyszczeń – łączy on system potrójnych filtrów, technologię UV-C Led i jonizację Plasma ION. Dotykowy, kolorowy wyświetlacz ze wskaźnikami pyłów PM1, PM10 i PM2.5 oraz lotnych związków organicznych TVOC daje pełny obraz jakości i stanu powietrza w domu. Urządzenie wyposażone jest w wi-fi i opcję obsługi za pomocą aplikacji mobilnej. Przeznaczony do oczyszczania pomieszczeń o powierzchnia do 48 mkw.

vestfrosthome.eu

oczyszczacz powietrza dyson


2. Chłodzi pomieszczenie, a jednocześnie oczyszcza – Dyson Pure Cool Me

Jego uszczelnione filtry łączą w sobie moc aktywnego węgla i HEPA z włókna szklanego. Dzięki temu są w stanie wyeliminować z powietrza gazy i 99,95 proc. szkodliwych cząsteczek. Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool Me nie tylko usuwa zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu, ale też ładnie się prezentuje we wnętrzu oraz jest przyjemnie łatwy w obsłudze – aby zmienić kierunek nawiewu, wystarczy, że poruszymy kopułką. 

dyson.pl
 

oczyszczacz powietrza electrolux


3. Elegancki, domowy oczyszczacz powietrza – Well A7 marki Electrolux

Domowy oczyszczacz powietrza Electrolux Well A7 łatwo dopasujemy do wystroju wnętrza dzięki różnorodnym osłonkom z tkaniny. Można go ustawić na dwóch nogach pod kątem na podłodze lub powiesić na ścianie. Pięciostopniowy system oczyszczania powietrza umożliwia usuwanie nawet 99,97 proc. cząsteczek o rozmiarze 0,3 mikrometra. O jakości tego urządzenia świadczy prestiżowa nagroda Red Dot 2021 znana jako Oskar designu.

electrolux.pl
 

Zobacz też: Testujemy EcoFlow Delta – mobilną stację zasilania na awaryjne sytuacje i nie tylko

nowoczesny oczyszczacz powietrza


4. Nowoczesny oczyszczacz powietrza do domu marki Ikea – jedną z jego zalet jest cicha praca

Kompaktowe oczyszczacze powietrza marki Ikea są lekkie i wygodne w przenoszeniu z pokoju do pokoju. Szary – Förnuftig – ma filtr cząstek stałych, ale można go uzupełnić filtrem gazu do oczyszczenia powietrza z zapachów, pyłków i zanieczyszczeń, takich jak kurz, dym i chemikalia. Biały – Uppåtvind – dzięki trzem prędkościom wentylatora można dostosować go do własnych potrzeb. Jeśli masz lekki sen, wybierz najniższą prędkość wentylatora i niski poziom hałasu w nocy.

ikea.pl
 

oczyszczacz powietrza sharp


5. Oczyszczacz powietrza Sharp – z najmocniejszy generatorem jonów na rynku

Wydajny oczyszczacz Sharp FP-J80EU-W ma potrójny system filtrów i najmocniejszy dostępny generatorem jonów Plasmacluster. Neutralizuje zapachy i usuwa z powietrza zanieczyszczenia, unieszkodliwia wirusy, zarodniki pleśni oraz grzybów mniejsze niż 0,3 mikrona. Przepływ powietrza pod kątem 20° zapewnia usuwanie kurzu z wyższych poziomów, a tryby pracy umożliwiają np. odświeżenie garderoby w twoim domu.

sharphome.eu

oczyszczacz powietrza do domu


6. Bellaria od Falmec – dwa w jednym: oczyszczacz powietrza i nowoczesna lampa

Bellaria to dwa urządzenia w jednym – oczyszczacz powietrza oraz lampa z regulowanym oświetleniem LED.  Skutecznie niweluje zapachy i szkodliwe substancje w domu, takie jak: bakterie, wirusy, pleśnie, roztocza oraz drobnoustroje. Posiada czujnik „zielonego listka”, który mierzy zmiany jakości powietrza w pomieszczeniach. Dzięki zastosowaniu trybu automatycznego, włączy się samoistnie, gdy tylko czujnik wykryje pogorszenie się jakości powietrza. Bellaria pomaga odtworzyć równowagę jonową typową dla środowiska naturalnego, dzięki czemu poprawia nasze samopoczucie. Wszystko to w maksymalnej ciszy. Lampa Falmec została wykonana z najwyższej jakości szkła w całości ręcznie wytwarzanego, zgodnie z tradycją weneckich mistrzów.

falmecpolska.pl

 

domowy oczyszczacz powietrza


7. LightAir – idealne rozwiązanie dla alergików, dzieci i osób starszych

LightAir poprawi życie osób cierpiących na astmę, alergie i POChP, a także dzieci i starszych osób, które są najbardziej wrażliwe na infekcje. Poprawia parametry powietrza w domu. Skutecznie usuwa: pyłki, alergeny, dym, bakterie, wirusy (do 97 proc.), pleśń i kurz. LightAir wykorzystuje jony ujemne, a nie filtry, aby usuwać najmniejsze cząstki, aż do 0,007 mikrona. Zanieczyszczenia zbierają się na aluminiowym kolektorze, który łatwo umyć. Nie potrzeba żadnych filtrów!

lightair.pl

Zobacz też: Smart home – inteligentne rozwiązania do domu zmieniają nasze podejście do codziennych obowiązków!


tekst: beata majchrowska
zdjęcia: materiały prasowe