10 powodów dlaczego warto kupić piekarnik parowy

Piekarnik parowy odmieni Wasze gotowanie. Oto 10 powodów, dlaczego warto mieć go w kuchni

RTV i AGD

Piekarnik parowy pomaga gotować zdrowo, być eko i nie marnować produktów, a do tego może wyręczyć nas prawie we wszystkim. Sprawdzi, czy pieczeń już gotowa, podczas gdy my relaksujemy się w salonie... Oto 10 powodów, dlaczego warto kupić piekarnik parowy.

Co to jest piekarnik parowy?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Na początku rozwiejemy więc Wasze wątpliwości i opowiemy, jak działa taki sprzęt AGD oraz dlaczego warto mieć go w swojej kuchni. Otóż piekarnik parowy to urządzenie elektryczne dające możliwość nie tylko pieczenia z funkcją pary, ale też gotowania na parze – tak jak w specjalnie przeznaczonych do tego garnkach.

Czym różni się piekarnik parowy od standardowego piekarnika elektrycznego? Piekarnik parowy ma wszystkie funkcje tradycyjnego piekarnika elektrycznego, ale posiada też dodatkową funkcję gotowania na parze. Wiąże się to z tym, że jest wzbogacony o pojemnik na wodę i generator pary.

Czym różni się piekarnik parowy od piekarnika z funkcją pary? Piekarnik z funkcją pary pozwala korzystać z pary wodnej np. przy wyrastaniu ciast. Sprawi, że chleb będzie wilgotny w środku i chrupki na zewnątrz. Zwykle ma zagłębienie w dnie komory, do którego wlewamy wodę. Natomiast w piekarniku parowym, oprócz wymienionych wcześniej zalet, mamy możliwość upieczenia soczystego mięsa oraz ugotowania dań na parze. 

 


 

co to jest piekarnik parowy
Piekarnik parowy Electrolux EOB9S31WX, electrolux.pl

Na czym polega pieczenie na parze?

Pieczenie na parze to pieczenie wzbogacone o parę wodną. Podczas przygotowywania potrawy nie grozi nam jej przesuszenie. Dzięki dodaniu pary chleb i wypieki nabiorą objętości na etapie wyrastania, a gotowe dłużej zachowają świeżość.

Jeśli dbamy o zdrowie i lubimy przygotowywać potrawy na parze, możemy zrobić to w piekarniku parowym. Gotowanie na parze to świetny sposób na zachowanie smaku potraw i ograniczenie stosowania tłuszczu. To również jedna z najlepszych technik umożliwiających zachowanie składników odżywczych. Dzięki technologii marki Electrolux gotowane na parze dania są pieczone w stałej temperaturze, nie wysychają ani nie przypalają się, a dodatkowo skracamy o 20 proc. czas potrzebny na przygotowanie posiłku.

Co można piec w piekarniku parowym? Czy w piekarniku parowym można upiec ciasto albo chleb?

Tak. W piekarniku parowym możemy przygotować i upiec te same potrawy, co w tradycyjnym piekarniku elektrycznym. Możemy też odgrzewać dania i piec je bez używania tłuszczu, co jest wielką zaletą tego urządzenia.
 

 

czy warto kupić piekarnik parowy


Czy warto kupić piekarnik z funkcją pary?

Modelowym przykładem nowoczesnego piekarnika parowego jest Electrolux EOB9S31WX. Oto jego zalety i 10 powodów, dla których warto wyposażyć w ten sprzęt AGD nasze kuchnie.

1. Pieczenie na parze jest znacznie zdrowsze od zwykłego pieczenia lub smażenia na tłuszczu. Pozwala zachować więcej składników odżywczych oraz witamin, a także naturalny smak i kolor dania.

2. Podczas pieczenia na parze zyskujemy też na czasie oraz… oszczędzamy energię, bo metoda parowa znacznie skraca czas przyrządzania posiłków i w związku z tym zużywamy mniej prądu.
 

czy warto kupić piekarnik z funkcją pary


3. Piekarnik z parą pomaga nam również w respektowaniu zasady zero waste – minimalizujemy ilość marnowanego jedzenia, np. używając funkcji regeneracji parą możemy odświeżyć pozostałości z obiadu lub czerstwe pieczywo.

4. W piekarniku parowym możemy też piec w tradycyjny sposób z wykorzystaniem termoobiegu czy grilla.

5. Piekarnik parowy, dzięki programom automatycznym, w intuicyjny i szybki sposób pozwoli nam przygotować zdrowe, pełne witamin posiłki. A dzięki funkcji pamięci możemy zapisać w nim często używane ustawienia. To bardzo przydatna funkcjonalność, kiedy mały mało czasu.

6. Są modele piekarników parowych, w których można piec na trzech poziomach jednocześnie – bez obawy, że mięso i ciasto przejdą zapachami.

piekarnik parowy do zabudowy


7. Termosonda to sposób na perfekcyjnie przygotowane dania. Kontroluje ona temperaturę wewnątrz mięsa w trakcie pieczenia, dzięki czemu posiłek będzie idealnie przyrządzony. Dzięki termosondzie mamy możliwość ustawienia temperatury z dokładnością co do 1 stopnia. Gdy potrawa będzie gotowa, sensor zasygnalizuje zakończenie procesu i wyłączy piekarnik.

8. Regulacja ustawień pary od 25 do 100 proc. – pozwala dostosować jej ilość do typu dania.

9. W zestawie z piekarnikiem parowym są dwie blachy (klasyczna płytka i głęboka brytfanna), chromowany ruszt do gotowania i pieczenia na parze, dwie blaszki do gotowania na parze z perforowanym i pełnym dnem oraz termosonda. Nie musimy kupować nic ekstra.

10. Czyszczenie parowe przy użyciu pyrolizy jest wygodniejsze – para wodna zmiękcza brud i tłuszcz, przez co usunięcie ich jest łatwiejsze.
 

piekarnik parowy electrolux

Na co zwrócić uwagę przy zakupie piekarnika parowego? Jakie funkcje piekarnika Electrolux będą przydatne?

  • Steamify – wyręczy nas w sterowaniu ustawieniami piekarnika parowego. Wystarczy tylko określić temperaturę, w jakiej chcemy piec, a sprzęt automatycznie dobierze potrzebną ilość pary oraz dostosuje pozostałe parametry pracy, aby pieczeń wyszła idealna.

  • Steamboost – wykorzystuje parę na czterech różnych poziomach: low/ medium/ high/ full, czyli odpowiednio 25/ 50/ 75/ 100 proc. Trzy opcje łączą parę z tradycyjnym ogrzewaniem i nadają się do wypieku chleba czy przyrządzenia soczystego, aromatycznego mięsa. Ostatnia opcja to pieczenie tylko na parze – można w ten sposób przygotować pyszną rybę czy zdrowe warzywa.

  • Connectivity – pozwala zdalnie obsługiwać piekarnik – za pomocą aplikacji w telefonie ustawimy i zmienimy czas pieczenia oraz temperaturę piekarnika. Relaksując się w salonie, sprawdzamy, czy mięso już gotowe do podania.

piekarnik parowy

 

  • Termosonda – monitoruje temperaturę potrawy, więc nie musimy się przejmować, że będzie niedopieczona czy przypalona. Gdy danie będzie gotowe, termosonda da nam znać – zasygnalizuje zakończenie pieczenia i wyłączy piekarnik. Korzystając z termosondy pamiętajmy, aby wbić ją w centralny punkt potrawy – nie umieszczajmy jej zbyt płytko ani zbyt głęboko. Należy też zwrócić uwagę, by nie dotykała kości. Drugą końcówkę termosondy umieszczamy w gnieździe poza komorą piekarnika, dlatego uchwyt się nie nagrzewa. W ten sposób zachowujemy bezpieczeństwo i unikamy ryzyka poparzenia.

  • Funkcja szybkiego nagrzewania – pozwala aż o 40 proc. skrócić czas przygotowania piekarnika do pracy w wymaganej temperaturze. Bardzo przydatna funkcja, gdy się spieszymy.


Więcej na temat piekarników parowych Electrolux przeczytacie na: electrolux.pl

Tekst: Beata Majchrowska

Materiał Partnera