gdzie ustawić narożnik w salonie

Gdzie ustawić narożnik w salonie? Zobacz, na co warto zwrócić uwagę

Salon

Narożniki i sofy to największe elementy w każdym salonie, więc jest to pierwsza rzecz, którą trzeba odpowiednio ustawić. Czasami można wejść do pokoju i wydaje się oczywiste, dokąd powinny zawędrować meble wypoczynkowe, ale w innych wnętrzach nie jest to już takie proste. Zgodnie z ogólną zasadą, narożnik powinien być skierowany w stronę głównego punktu, ale jeśli nie ma naturalnego punktu centralnego? Co wtedy zrobić?

Czy narożniki zawsze muszą znajdować się w rogu pomieszczenia? Planując zakup narożnika, warto znać sposoby jego ustawienia. Te meble można umieścić w dowolnym miejscu w domu. Narożniki często stoją oczywiście w rogu, ale równie dobrze sprawdzą się w innych miejscach. Możesz określić ich lokalizację w zależności od przeznaczenia i rozmiaru. Umieść narożnik w rogu lub na środku pokoju. Ustaw go przed oknem lub w poprzek okna w zależności od powierzchni pomieszczenia. Jest to sofa, która ma część narożną z jednej strony lub z dwóch w przypadku narożników w kształcie litery U. W przypadku litery L część narożna może znajdować się po prawej lub lewej stronie. Część boczna jest zwykle krótsza niż druga część. W niektórych przypadkach oba mają równe długości. Narożniki zapewniają więcej miejsca do siedzenia niż zwykłe kanapy. Możesz go używać w pokoju dziennym, gdzie wszyscy możecie siedzieć razem. Może również podzielić duży salon na dwie części.

Oto kilka kroków, które należy wykonać przed zakupem wymarzonego narożnika:

Krok 1: Zdecyduj, jaki narożnik jest potrzebny.

Krok 2: Ustal kształt pomieszczenia.

Krok 3: Zapoznaj się z przestrzenią dostępną dla sofy narożnej – gdzie są drzwi?

Krok 4: Zaplanuj, gdzie będą ustawione inne meble.

Krok 5: Sprawdź, gdzie znajdują się źródła światła.

Krok 6: Na koniec – zmierz przestrzeń.

Nie ma określonej zasady ustawiania sofy czy narożnika w pokoju. Musisz wziąć pod uwagę kilka specyfikacji przed podjęciem decyzji o lokalizacji w pomieszczeniu.

narożnik w salonie

Na co zwrócić uwagę przy zakupie narożnika? 

1. Jakiego narożnika potrzebuję: lewy czy prawy? 

Decydując o tym, gdzie ustawić narożnik w salonie, należy najpierw zdecydować, czy będzie bardziej odpowiedni narożnik lewy, czy prawy. 

2. Jaki kształt ma Twój salon? 

Niby oczywiste, ale najpierw zastanów się nad kształtem pomieszczenia – czy jest długie wąskie? Czy planujesz połączenie kuchni z jadalnią? A może Twój salon to kwadrat? Zastanowienie się nad nieodłączną strukturą pomieszczenia pomoże Ci zdecydować, jaki narożnik będzie najlepszy do salonu. Niektóre sofy narożne są wyposażone w miejsce do przechowywania, więc przydadzą się tym, którzy nie mają sprytnych opcji do składowania różnego rodzaju przedmiotów. Z drugiej strony są też narożniki długie i rozciągające się z podwyższonymi nóżkami, które unoszą je nad ziemią, ożywiając wąski pokój.

3. Gdzie są umieszczone drzwi?

Nie zasłaniaj wejść narożnikiem – powinien znajdować się wokół ścian, które nie są zasłonięte drzwiami lub przejściami. Zapobiegnie to również uszkodzeniom, które mogą być spowodowane uderzeniami przez drzwi.

 

gdzie ustawić narożnik w salonie

4. Jak będą rozstawione inne meble? 

Rozważ takie elementy, jak stoliki kawowe, półki na książki, stoliki boczne i oczywiście szafka RTV, na którą prawdopodobnie zwróci uwagę narożnik. Jeśli mebel tapicerowany jest rozkładany, tak jak narożnik Silva, zachowaj wolne miejsce wokół niego, aby było wystarczająco dużo przestrzeni na rozłożenie mebla. 
 


 

5. Gdzie będą znajdować się źródła światła? 

Ustawienie narożnika w pobliżu źródeł naturalnego światła zapewnia wiele korzyści dla salonu, zarówno pod względem dobrego nastroju, jak i możliwości wykonywania czynności, takich jak szydełkowanie, czytanie albo malowanie. Ewentualnie zostaw dużo miejsca na sztuczne światło z lamp do oświetlenia miejsca do siedzenia. 

6. Zmierz przestrzeń

Miejsce narożnika uzależnione jest od wymiarów pomieszczenia. Decyduje również o tym, jaki styl możesz umieścić w pokoju. Dlatego powinieneś sprawdzić rozmiar pomieszczenia. Najpierw zmierz długość pokoju wzdłuż obu ścian pokoju. Wykonaj pomiary, biorąc pod uwagę dodatkowe miejsce na stoliki boczne. Następnie zmierz szerokość pokoju. Może mieć wpływ na położenie i wielkość stołów i dywaników. Następnie zmierz wysokość ścian, aby określić wysokość kanapy. Większe pokoje lub salony mogą oferować bardziej odpowiednie miejsca do ustawienia w nim narożnika. W mniejszych pokojach trudno jest pomieścić duże meble.

jak ustawić narożnik w salonie

Gdzie ustawić narożnik? 

W zależności od długości i stylu narożników można je ustawić w wielu pozycjach - oto krótki opis możliwych miejsc w pokoju lub salonie. 

1. Umieść narożną sofę na środku pokoju 

W salonach lub dużych pomieszczeniach można ustawić narożnik pośrodku. Może służyć jako przegroda przestrzeni. Możesz również użyć dużego narożnika np. Louis czy Lacante i pominąć fotele, pufy albo krzesła. Pozwoli to większej liczbie osób na wspólne siedzenie podczas oglądania telewizji lub gry w planszówki. Możesz także umieścić swój narożnik na środku otwartej przestrzeni, aby podzielić ją na różne funkcje. To świetny sposób na podział kuchni i salonu albo części jadalnej z rozrywkową. W ten sposób można także ustalić miejsce na domowe biuro i pokój dzienny. Takie rozwiązania nadadzą pomieszczeniu stylowy i nowoczesny wygląd. Ustaw wokół mebla wypoczynkowego stolik, aby móc relaksować się przy filiżance aromatycznej kawy. 

2. Pod ścianami 

Powszechne jest umieszczanie narożnika przy ścianach pomieszczenia. Nie zawsze można go mocno docisnąć do ścian. To miejsce jest idealne, gdy masz mały obszar. Sofy w kształcie litery L najlepiej nadają się do ustawienia na bokach pokoju. Po zmierzeniu wymiarów umieść go na tych większych ścianach. Istnieje powszechna tendencja do pchania sofy do ściany. W niektórych pokojach jest to konieczne ze względu na ograniczenia wielkości, jednak w większości przypadków jest miejsce na odsunięcie sofy od ściany. Jeśli tak jest w Twoim domu, spróbuj. To zdumiewające, jaką różnicę można zrobić, gdy narożnik ma trochę miejsca do oddychania. Zapewni to trochę miejsca na przejście między meblami. 

3. Przed drzwiami 

Ta strona jest najlepsza do umieszczenia narożnika o niedużych rozmiarach. Zwykle nie jest zalecany w małych pomieszczeniach. Umieszczenie mebla z przodu może zablokować drzwi. Nie będziesz chciał, aby przychodzący goście stanęli twarzą do tyłu narożnika. Umieść go kilkadziesiąt centymetrów od drzwi. Uważaj, aby nie blokował żadnej części pokoju. Najlepiej ustawić narożnik w bezpiecznej odległości, aby ludzie mieli wystarczająco dużo miejsca na wejście do pomieszczenia. Wybierz narożnik z wyjątkową tapicerką. Sofa w kształcie litery U najlepiej sprawdza się, gdy jest umieszczona przed drzwiami. Salony z dużymi drzwiami bez problemu pomieszczą w tym miejscu duży narożnik.

narożnik w salonie aranżacje

4. W obliczu kominka 

Kiedy masz kominek lub komin w pokoju, umieść wokół niego sofę. Zimą zapewni relaksujące miejsce przed kominkiem. Pamiętaj jednak, aby ustawić narożnik co najmniej półtora metra od kominka, aby zapobiec uszkodzeniu tapicerki. Kominek jest zwykle centralnym punktem salonu, więc meble wypoczynkowe powinny być zwrócone w jego stronę. Latem, kiedy go nie używasz, ustaw przed nim sofę. Zaoszczędzi miejsce na inne meble i dywanik w salonie. Umieść rozkładaną sofę skierowaną w stronę płaszcza kominkowego, aby zmaksymalizować lub zminimalizować miejsce do siedzenia w zależności od potrzeb. 

5. Przed oknem 

Do ustawienia przed oknem lepiej będzie wybrać narożnik z krótkim oparciem. Mebel z wysokim stelażem zablokuje okno, a także dostęp świeżego powietrza i światła do pomieszczenia. Ustaw narożnik kilka centymetrów od okna, aby dać trochę miejsca na oddychanie. Pozostawi to również wystarczająco dużo miejsca na wszelkie zabiegi okienne. Nie powinien dotykać zasłon ani innych wiszących ozdób na oknie. Sofy w kształcie litery L i rozkładane są idealne do ustawienia przed oknem. 

6. W kierunku okna

Drugim sposobem związanym z oknami w pomieszczeniu jest ustawienie mebli wypoczynkowych w kierunku okna. Jeśli masz ładne, duże okno z przodu lub z tyłu pomieszczenia, spróbuj ustawić narożnik naprzeciwko niego, aby wykorzystać wspaniały widok i naturalny element architektoniczny. Najlepiej sprawdza się, to gdy okno jest duże i otwiera się na zewnątrz. Możesz oglądać piękne widoki, siedząc na wygodnym narożniku. To miejsce ustawienia narożnika nadaje się do dużych pomieszczeń z dwoma lub więcej oknami. Zachowaj bezpieczną odległość od okien, aby umożliwić chodzenie po pokoju.

Narożniki mogą być fantastycznym wyborem dla całej gamy różnych środowisk, niezależnie od tego, czy jest to dom, biuro czy miejsce hotelarskie. Narożniki nadają przestrzeni pewną estetykę, zapewniają również najwyższy poziom wszechstronności, funkcjonalności i komfortu, który rzadko można znaleźć w innych meblach. Za każdym razem, gdy aranżujesz wnętrze, musisz myśleć o równowadze i tak jest także w przypadku znalezienia idealnego miejsca do ustawienia narożnika.

AUTOR: MARTA PRAŻNIEWSKA
MATERIAŁ PARTNERA: