jak urządzić wąski i długi salon

Jak urządzić długi i wąski salon? Praktyczne wskazówki i inspiracje

Salon

Czy Twój salon przypomina Ci przypadkiem... korytarz? Jest naprawdę długi i wąski, przez co sprawia problem w odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni? Jak urządzić takie pomieszczenie, aby nie straciło na przestronności? Tajemnica tkwi w odpowiednim doborze mebli i dodatków.

Użyj kilku sprytnych sztuczek, aby otworzyć przestrzeń pokoju dziennego i nie czuć się w nim jak w kręgielni. Możesz pokusić się o dosunięcie mebli do ściany, ale efekt tylko podkreśli kształt pomieszczenia, sprawiając, że będzie ono dłuższe i węższe. Lepiej zminimalizować uczucie przebywania w tunelu dzięki pomysłom na manipulowanie przestrzenią. Sprytne sztuczki łatwo zmienią niezręczny układ pomieszczenia w stylowe i wyrafinowane wnętrze.

W tym przewodniku dzielimy się wskazówkami, jak udekorować długi, wąski salon, zmieniając korytarz w przytulną przestrzeń życiową.

Jak urządzić długi i wąski salon? Po pierwsze: odsuń meble od ścian

Ważne jest, by nie stawiać dużych mebli przy ścianach. Przedmioty dosunięte do nich w wąskim salonie podkreślają długość przestrzeni. Zamiast tego lepiej odsunąć wszystkie meble i umieścić komplet wypoczynkowy na środku. Pomaga to nawet wtedy, gdy meble znajdują się zaledwie kilka centymetrów od ścian. Rezultatem będzie przytulna część wypoczynkowa z dwoma wąskimi przejściami po obu stronach.

Okrągłe przedmioty – pomogą w urządzeniu wąskiego i długiego salonu:

  • Wyeliminuj długie poziome linie dzięki meblom o miękkich, zaokrąglonych krawędziach.

  • Umieść okrągły stolik kawowy lub podnóżek pośrodku części wypoczynkowej.

  • Postaw mały okrągły stolik obok krzeseł i sofy.

  • Dodaj zaokrąglone lub bulwiaste oprawy oświetlenia i abażurów.

  • Okrągłe lustra i dzieła sztuki na ścianach dają oku coś innego do zobaczenia poza prostymi liniami.

Wskazówka: wraz z okrągłymi meblami rozważ tapicerkę z okrągłymi wzorami i używaj zaokrąglonych dywanów, które przyciągają wzrok do podłogi.

jak urządzić wąski i długi salon
Urządzając wąski salon odsuń komplet wypoczynkowy od ściany. Wybierz dodatki, takie jak stoliki kawowe, o zaokrąglonych kształtach.

Po drugie: utrzymuj porządek w salonie

Jeśli jest jedna rzecz, która tworzy iluzję większej przestrzeni w długim salonie, to z pewnością warto wskazać na uporządkowanie wnętrza – może sprawić, że pokój będzie szerszy w ciągu kilku sekund. Upewnij się, że utrzymujesz porządek w pokoju dziennym, używając sprytnych pomysłów na przechowywanie w małym salonie. Najlepiej usunąć zabawki, bibeloty i inne niepotrzebne przedmioty, a Twoja przestrzeń natychmiast stanie się większa i przyjemniejsza.

Po trzecie: użyj odpowiednich mebli do wąskiego salonu

Meble w długich salonach mogą być kłopotliwe, więc opłaca się zainwestować w odpowiednie elementy oraz dokładnie zastanowić się nad aranżacją wąskiej przestrzeni. Świetną wskazówką będzie wybór sofy i foteli z otwartymi podłokietnikami i odsłoniętymi nóżkami oraz szklanego stolika kawowego. Oba rozwiązania sprawiają wrażenie znacznie bardziej otwartej, wolnej przestrzeni, dzięki czemu światło będzie łatwiej przeciskać się pod meblami i wokół nich.

jak umeblować długi wąski salon
Wysokie, osłonięte nóżki mebli wypoczynkowych i szklane stoliki kawowe sprawiają wrażenie znacznie bardziej otwartej i wolnej przestrzeni.

Po czwarte: podziel przestrzeń

Jeśli pomieszczenie jest wyjątkowo długie, możesz podzielić je na dwie oddzielne strefy. Na przykład na część wypoczynkową i małe biuro. Wydzielenie w strefie dziennej jadalni to kolejna opcja, umożliwiająca jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni. Możesz także stworzyć salon z aneksem kuchennym. W czasie urządzania długiego i wąskiego salonu z podziałem na części przydadzą się dywaniki. Użycie dywanów pozwala zdefiniować każdy obszar. Umieszczenie wszystkich nóg mebli na dywanikach sprawi, że każda z przestrzeni będzie wyglądała na bardziej uporządkowaną.

Wskazówka: zastanów się nad stworzeniem dwóch stref w długim, wąskim salonie za pomocą jednego mebla. Ustaw sofę prostopadle do pokoju i postaw konsolę lub krótką szafkę tuż za jej plecami. Wykorzystaj stół lub szafkę jako biurko do małej strefy domowego biura.

Po piąte: wybieraj meble tak, aby pasowały do długiego salonu

Wybieraj meble w taki sposób, aby pasowały do wielkości pomieszczenia i nie blokuj ścieżek spacerowych. Wybierz idealną kanapę do małego salonu. Unikaj zbyt dużych sof lub zbyt wielu mebli, które sprawią, że salon będzie wyglądał na mniejszy. Meble i dodatki zasłaniające widok do pokoju sprawią, że przestrzeń będzie wydawać się ciasna – jeśli widać podłogę, pomieszczenie będzie wyglądało na większe.
 

jak urządzić wąski i długi pokój dzienny
Wąski i długi salon możesz podzielić na dwie oddzielne strefy. Na przykład na część wypoczynkową i małe domowe biuro.

Po szóste: maksymalizuj przestrzeń w pionie

Najlepszym pomysłem na szybkie zmiany w długim, wąskim salonie jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni w pionie. Wysoka szafa lub półka na książki zaburzają poczucie długiego i poziomego wnętrza. Dobrze jest tworzyć aranżacje artystyczne oraz fotograficzne, które sięgają wysoko i blisko sufitu. Kolejna opcja to zawieszenie zasłony od podłogi do sufitu, najlepiej z pionowymi paskami, aby stworzyć iluzję wysokości.

Po siódme: użyj luster, aby odbijać światło

Nic dziwnego, że dekorowanie lustrami może sprawić, że wąski, długi salon będzie wyglądał na znacznie większy. Zawieszenie dużego lustra na ścianie naprzeciwko okna lub bardzo blisko niego sprawi, że światło z zewnątrz będzie się odbijać, „poszerzając” wnętrze pokoju. Lustra odbijają zarówno naturalne, jak i sztuczne światło, dzięki czemu pomieszczenie jest jaśniejsze w dzień i w nocy, a także posyłają światło w głąb pomieszczenia, dzięki czemu wydaje się ono większe. Lustra na ścianach i szklanych blatach sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne i otwarte.

długi wąski salon aranżacja
W wąskim salonie warto maksymalne wykorzystać przestrzeń w pionie. Przydadzą się wysoka szafa lub półka na książki oraz artystyczne kompozycje zawieszone wysoko na ścianie.

Jak zaaranżować meble w długim salonie?

Jeśli to możliwe, staraj się unikać ustawiania wszystkich mebli po jednej stronie długiej ściany salonu. Dzięki naprzemiennemu grupowaniu mebli lub lepszemu wykorzystaniu środka pomieszczenia ruch przybierze kształt litery „S” i sprawi, że przestrzeń nie będzie wyglądać prosto i wąsko jak korytarz. Wygodne przejścia powinny mieć szerokość około 1 metra. Jest to bardzo ważne, jeśli jedna (lub obie) strony salonu urządzone są wysokimi meblami lub ścianami. Jeśli przejście znajduje się między dolnymi elementami, jak stół i sofa, możesz mieć nieco mniejszą powierzchnię podłogi, ponieważ przestrzeń nad meblami jest szeroko otwarta.

Jak wykorzystać długi salon?

Wybierz meble, które są proporcjonalne do wielkości Twojego pokoju – duże szafki, sofy i krzesła mogą sprawić, że mały pokój będzie wydawał się wąski. Upewnij się, że ustawiłeś meble pod kątem, aby stworzyć wrażenie głębi w pomieszczeniu, w przeciwnym razie, jeśli ustawisz wszystkie meble przy ścianach, możesz uzyskać wąski wygląd. Co więcej, jeśli sufit jest pomalowany na bledszy odcień niż ściany, sufity będą wyższe, co sprawi, że wąski salon będzie bardziej jasny i przewiewny.

MATERIAŁ PARTNERA: