co jest ważne przy wyborze narożnika do salonu

Na co zwrócić uwagę przy wyborze narożnika? Podpowiadamy

Salon

Skończyłeś właśnie remont lub dekorację domu? Może nadszedł czas na wymianę mebli tapicerowanych? W takim razie to odpowiedni moment na wybór narożnika do salonu. Tylko wtedy pojawia się odwieczne pytanie - jaki model wybrać? Przed zakupem warto rozważyć wady i zalety różnych rozwiązań projektowych.

reklama

Narożnik to świetny pomysł na zagospodarowanie przestrzeni na wypoczynek w małych i wąskich przestrzeniach, a także niezbyt ustawnych pomieszczeniach. Narożniki doskonale prezentują się również w dużych, przestronnych salonach. Można je także montować w wiatrołapach, sypialniach dzieci i dorosłych, w kuchni, salonie i lokalach użytkowych firm. 

3 ważne punkty przy wyborze narożnika, czyli na co zwrócić uwagę przed zakupem

Przygotuj ołówek i papier, a później dokładnie zapisz odpowiedzi. Musisz odpowiedzieć na te 3 podstawowe pytania:

  • Ile masz wolnego miejsca?

  • Ile osób będzie korzystać z narożnika?

  • Jakich funkcji oczekujesz od nowego narożnika?

wybór narożnika do dużego salonu
Narożnik Torrense

Ile masz wolnego miejsca do zagospodarowania?

Wypełnienie ostatniej wolnej przestrzeni w salonie dużą sofą nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dlatego przed zakupem dowiedz się, ile miejsca możesz poświęcić na nowy mebel. Przy najmniejszym błędzie może się zdarzyć, że zakup po prostu nie zmieści się w przydzielonej planem przestrzeni. Załóż, że przejście między meblem a innymi przedmiotami powinno mieć co najmniej 80 centymetrów szerokości. Jeśli masz dużo miejsca, możesz wybrać narożnik w kształcie litery U. Racjonalne wykorzystanie powierzchni pomieszczenia to umieszczenie narożnika we wnękach i kątach. Można też stworzyć strefową przestrzeń oddzielającą wygodną część wypoczynkową od strefy pracy lub jadalni albo kuchni. Narożnik świetnie prezentuje się zarówno w pomieszczeniach okrągłych, kwadratowych, jak i prostokątnych. Przeznaczony jest zarówno do małych wnętrz, jak i luksusowych dużych pokojów.

Wielkość dostępnej przestrzeni będzie odgrywać dużą rolę w określeniu stylu zakupionego mebla. We właściwym miejscu narożniki mogą w rzeczywistości sprawić, że pokój będzie wydawał się większy, zwłaszcza jeśli zostaną przyciśnięte do ściany, pozostawiając resztę pokoju otwartą. Jednak, jeśli masz duże, przestronne wnętrze do wypełnienia, to możesz ustawić narożnik na środku pokoju. Warto zwrócić uwagę czy mebel ma tapicerowany tył. Wyrazisty narożnik będzie stanowić efektowny element centralny, jeśli zostanie umieszczony w centrum pomieszczenia.

jak wybierać narożnik do salonu
Narożnik Armando

Pomyśl ile osób będzie regularnie korzystać z narożnika

Rodzinom trzy- i czteroosobowym polecamy sięgnąć po nieco mniejszy mebel. Dla fanów imprez, spotkań z przyjaciółmi, a także dla dużych rodzin dobrym wyborem są rozkładane narożniki, które w razie potrzeby zapewniają dodatkowe miejsce do spania. Średniej wielkości narożniki nadają się do mieszkań o mniejszej liczbie mieszkańców.

Jaką funkcję będzie pełnić narożnik?

Kolejną ważną kwestią jest główna funkcja mebla wypoczynkowego. Jeśli używasz go tylko do siedzenia przed telewizorem, możesz zwrócić uwagę na takie udogodnienia jak regulowane zagłówki albo przesuwane oparcia czy puch silikonowy w poduchach oparciowych.

3a
Mechanizm rozkładania Delfin to szybkie, ciche i łatwie rozwiązanie

Jeśli chcesz wykorzystać go do okazjonalnego spania, rozkładany mebel jest właściwym wyborem, więc najlepiej postawić na narożnik z funkcją spania. W razie potrzeby można go powiększyć, aby wygodnie spać. Rozkładany narożnik z miejscem do przechowywania jest bardzo praktyczną opcją, a pojemnik na pościel to bardzo przydatny przedmiot.

Wygląd narożnika

Projekt, design i tkanina obiciowa narożnika powinny być połączone z dekoracją i wykończeniem pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowany. A przynajmniej nie tworzyć nieprzyjemnego kontrastu. Najlepiej, jeśli tapicerka jest łatwa w utrzymaniu czystości – to szczególnie ważne w wypadku osób posiadających dzieci oraz zwierzęta domowe. Dobrze też upewnić się, czy tkanina nie wymaga codziennej, starannej konserwacji, co znacznie zwiększa ilość obowiązków domowych.

jak wybrać narożnik do salonu
Pod częścią narożną znajduje się schowek na pościel

Aspekty techniczne

W przypadku wyboru narożnika z funkcją spania, warto sprawdzić, w jaki sposób mebel się rozkłada.

  • Mechanizm Delfin

Mechanizm ten to bardzo szybkie i łatwe, a także ciche i praktyczne rozwiązanie. Pod siedzeniem znajduje się specjalny wózek, który wyciągasz, a następnie podnosisz. I GOTOWE. Nie ma nic prostszego niż przygotowanie miejsca do spania z takim narożnikiem. Warto też wspomnieć, że pod częścią narożną zazwyczaj znajduje się schowek na pościel. To świetna opcja, jeśli nie masz innego miejsca do przechowywania kołdry i poduszek. Powierzchnia spania w takich sofach jest równa, co gwarantuje spokojny sen.

jak wybrać narożnik do salonu
Narożnik rozkładany Bonett
  • Mechanizm rozkładania DL

Jak wygląda? Z całą pewnością możemy powiedzieć, że jest również praktyczny i bardzo wygodny, co mechanizm Delfin. W pierwszej kolejności wysuwa się siedzisko, a następnie składa oparcie. Szybko i sprawnie tworzy się równa i wygodna przestrzeń do spania.

Ważne! Każdy z tych mechanizmów powinien pracować lekko i bez potrzeby używania zbyt dużej siły. Zwróć na to uwagę przy oglądaniu mebla lub po jego dostarczeniu do domu.

Przed wyborem nowego narożnika trzeba się porządnie zastanowić. Każdy dom jest inny, a to, co odpowiada komuś innemu, może nie odpowiadać Twoim potrzebom. Dlatego tak ważne jest, aby najpierw przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania, a dopiero potem dokonać zakupów.

Autor: Marta Prażniewska

MATERIAŁ PARTNERA: