Dekoracja ścian w salonie ma naprawdę duże znaczenie, ponieważ to w tym pomieszczeniu przebywa zwykle cała rodzina wraz z gośćmi. Ostatnio jednym z najmodniejszych rozwiązań jest wyróżnienie jednej ściany w salonie.

reklama

Ciemna ściana w salonie

W dużych i dosyć jasnych wnętrzach świetnym rozwiązaniem jest pomalowanie jednej ściany na ciemny kolor. W ten sposób można stworzyć naprawdę ciekawy efekt kontrastu i to niewielkim kosztem. Warto pamiętać o tym, aby nie stosować takiego rozwiązania w małych pomieszczeniach, ponieważ może to je optycznie pomniejszyć. Z kolei w dużych salonach taka metoda przyniesie raczej pozytywny skutek. Na jaki kolor pomalować ścianę? Dobrym rozwiązaniem są ciekawe połączenia kolorystyczne, na przykład jedna ściana w kolorze mocnego szmaragdu, a reszta ścian miętowa, albo też jedna ściana w kolorze ciemniejszej zieleni butelkowej, a reszta znacznie jaśniejsza. Klasycznym połączeniem jest z kolei zestawienie ścian białych z jedną czarną. Warto jednak zadbać o to, aby całość nie prezentowała się smutno lub depresyjnie. 

Obrazy lub plakaty na ścianę

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest powieszenie obrazów lub plakatów na ścianie. Można zdecydować się na obraz w stylu skandynawskim, plakat odwołujący się do czasów vintage (na przykład staromodne, czarno-białe zdjęcie albo projekt w klimacie lat pięćdziesiątych). Innym dobrym pomysłem jest fototapeta przedstawiająca przyrodę, florę i faunę, miasto czy też miejsce zabytkowe. Obrazy i plakaty na ścianie powinny być dopasowane do całości wnętrza, aby wszystko prezentowało się spójnie. 

Kamień lub cegła na ścianę

Ostatnim bardzo ciekawym, a nawet nowatorskim rozwiązaniem jest położenie kamienia lub cegły na ścianie. Zdecydowanie najlepiej zdecydować się na naturalne materiały, a nie sztuczne. W ten sposób wnętrze stanie się bardziej przyjazne i ciekawe. Ściana z cegły może być naprawdę oryginalną ozdobą salonu. W starych kamienicach można po prostu odkryć jedną ścianę i w ten sposób uzyskać naturalną cegłę. W nowym budownictwie oczywiście taki zabieg nie jest możliwy. Pokrycie jednej ze ścian naturalnym kamieniem to na pewno rozwiązanie czasochłonne i kosztowne, jednak bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym. Wygląda to naprawdę luksusowo, od razu przyciąga wzrok i sprawia, że pomieszczenie ma nadany charakter. Kamień w końcu często wykorzystywany był przez projektantów w drogich hotelach i restauracjach, dlatego teraz można wprowadzić go do swojego mieszkania lub domu. Zdecydowanie najbardziej efektownie wyglądają kamienie ułożone w sposób nieregularny. W ten sposób może powstać naprawdę ciekawy wzór. Bardzo ciekawym trikiem aranżacyjnym jest stworzenie ściany z kamienia za telewizorem, ponieważ zazwyczaj jest ona pozbawiona dodatkowych elementów dekoracyjnych. W sytuacji, gdy w domu znajduje się kominek, także to miejsce można obłożyć kamieniem.

Artykuł Partnera