oświetlenie w stylu nowojorskim

Oświetlenie w stylu nowojorskim – wybieramy lampy, żyrandole i kinkiety

Salon

Jakie oświetlenie pasuje do eleganckich wnętrz w stylu nowojorskim? Jakie lampy, kinkiety, plafony i żyrandole wybrać? O oświetleniu w stylu nowojorskim odpowiedział Paweł Puszczyński – dekorator wnętrz i założyciel marki Modern Classic Home – sklepu z luksusowymi meblami oraz dodatkami do domu.

oświetlenie w stylu nowojorskim

Jakie oświetlenie pasuje do eleganckich wnętrz w stylu nowojorskim? 

Styl nowojorski cieszy się niesłabnącą popularnością. Przekonuje do siebie dystyngowaną elegancją, wyważeniem, światłem i przestrzenią. Jednym z niezwykle ważnych elementów w budowaniu wnętrz w tym stylu, jest oświetlenie. Gdybyśmy chcieli jednym słowem określić, co jest w nim najważniejsze, należałoby bez wahania odpowiedzieć: forma. Każda lampa, czy to sufitowa, plafon, żyrandol, kinkiet czy lampa stołowa, nawet jeśli nie świecą w danym momencie, przyciągną uwagę i zachwycą swoją formą. Przyjrzyjmy się im bliżej.


Lampy sufitowe w stylu nowojorskim

Lampy sufitowe w stylu nowojorskim inspirują się latarnią, czyli źródłem światła osłoniętym szklanym kloszem, obowiązkowo wzmocnionym i zabezpieczonym metalową klatką, która w dawnych, oryginalnych latarniach chroniła szkło przed uszkodzeniem. Z tego samego powodu często w lampach w stylu Nowego Jorku pojawia się motyw łańcucha, na którym zwieszona jest cała konstrukcja.

Oczywiście motyw latarni w lampach w stylu nowojorskim jest subtelny, uwodzicielski i bezwzględnie elegancki, niemniej przyglądając się dowolnej lampie sufitowej zawsze znajdziemy jej zarys. Stąd właśnie kombinacje dużych szklanych kloszy ujętych w metalowe obręcze czy tekstylne abażury wkomponowane w niklowaną, złoconą lub czarną strukturę. Zapamiętajcie – latarnia! Jeśli dostrzeżecie jej zarys w dowolnej lampie, możecie być właściwie pewni, że jest to lampa w stylu nowojorskim. Obejrzyjmy to na przykładach różnych rodzajów lamp sufitowych, które podzielimy na plafony, lampy wiszące i żyrandole.

plafon w stylu nowojorskim

 

Elegancki plafon w stylu nowojorskim

Plafon może mieć klosz szklany (ewentualnie z tworzywa sztucznego) lub tekstylny. Znajdziemy nieskończenie wiele plafonów z motywem metalowej klatki i obręczy, które idealnie pasują do wnętrz w stylu nowojorskim.

Plafony montuje się pod samym sufitem, dlatego polecane są do niskich wnętrz. Doskonale wyglądają w przedpokojach, wiatrołapach, łazienkach i pralniach. Zauważcie, że są to pomieszczenia, w których warto zapewnić sobie dużo wolnej przestrzeni, na wypadek wnoszenia większych przedmiotów – dlatego właśnie najczęściej spotkamy tam plafony.

żyrandol w stylu nowojorskim


Żyrandol w stylu nowojorskim

Żyrandol to rozbudowana lampa wisząca, wieloramienna, w której każde ramię to kolejne źródło światła. Ramiona żyrandola mogą być zakończone abażurami lub ozdobnymi żarówkami, ale w stylu nowojorskim mogą też być opasane jednym, obszernym abażurem.

Żyrandol to lampa przeznaczona do jadalni – nad stół, stolik kawowy w strefie wypoczynku lub do wejścia przestronnej rezydencji. Od dawna nie umieszcza się żyrandola w centralnej części pomieszczenia, jak zwykło się kiedyś robić, dlatego, dobra rada: jeśli odbieracie mieszkanie w stanie deweloperskim, możecie bez żalu zrezygnować z kabla wyprowadzonego na środku sufitu – zamiast niego, zadbajcie o górny punkt świetlny w planowanej jadalni lub nad miejscem, gdzie zamierzacie ustawić kanapy.

nowojorskie lampy wiszące 


Nowojorskie lampy wiszące 

Lampa wisząca to źródło światła opuszczone w stosunku do sufitu na sztycy. Tutaj możemy wyróżnić lampy z abażurami lub ze szklanymi kloszami, ale zawsze, obowiązkowo, na pierwszy plan we wnętrzach w stylu nowojorskim będzie wybijać się metalowa konstrukcja, nawiązująca, jak już wiemy, do budowy dawnej latarni.

Lampy wiszące są idealne nad wyspy kuchenne. Jeżeli mówimy o stylu nowojorskim, możemy uznać, że są one wręcz obowiązkowe nad wyspą kuchenną. Dobrze sprawdzą się także w przestronnym hallu, montowane w szeregu, jedna za drugą, przez całą długość pomieszczenia.


Jak wybrać kinkiety w stylu nowojorskim?

A jak rozpoznać kinkiet w stylu nowojorskim? Także poprzez inspirację i motyw przewodni. Kinkiet w stylu nowojorskim kryje w sobie strukturę pochodni, czyli drzewca ze źródłem światła, osadzonego na uchwycie mocowanym do ściany. Widzicie to? Konstrukcja każdego kinkietu w tym stylu będzie opierać się na pionowym metalowym elemencie – raz dłuższym, innym razem zredukowanym do minimum, zwieńczonym u góry eleganckim abażurem, chroniącym źródło światła (o abażurach też jeszcze pomówimy). Mocowanie do ściany ma tu zazwyczaj formę metalowej rozety, która oczywiście jest ważnym elementem dekoracyjnym.

Kinkiety w stylu nowojorskim to obowiązkowy element przy lustrze w łazience czy w toalecie dla gości. Umieszczamy je również na ścianach w przedpokoju oraz w pokoju dziennym jako światło pomocnicze, akcentowe. Pamiętajmy od dobraniu odpowiedniej wysokości montażu, żebyśmy na wysokości oczu mieli abażur kinkietu, ponieważ w przypadku jego zamontowania zbyt wysoko, widzieć będziemy od spodu gołą żarówkę, a przecież nie o to chodzi.

lampy stołowe w stylu nowojorskim


Lampy stołowe w stylu nowojorskim

Przejdźmy teraz do lamp stołowych. Ich podstawy to prawdziwy festiwal wzorów oraz form. Najczęściej są to podstawy ceramiczne, często przywołujące desenie biało-niebieskiej, chińskiej porcelany, doskonale znanej ze stylu Hamptons, będącego zresztą odmianą stylu nowojorskiego. W ogóle, wszelkie odwołania do stylu chińskiego (tzw. chinoserie) w podstawach lamp stołowych, będą tu mile i chętnie widziane.

Lampy stołowe w stylu nowojorskim mogą mieć również podstawy metalowe, niklowane, złocone lub czarne. Stawiamy je na stolikach bocznych, przy sofach, kanapach i fotelach, jako silny element aranżacyjny na komodzie czy konsoli, a także, oczywiście, na stolikach nocnych w sypialniach.

oświetlenie w stylu nowojorskim


Oświetlenie w stylu nowojorskim – jak wybrać abażury do lamp?

Na zakończenie parę słów o tym, co łączy te wszystkie lampy – abażur. Abażury w stylu nowojorskim są przede wszystkim eleganckie, mają klasyczną kolorystykę, od bieli, poprzez écru, błękit, szarości, po granaty i czernie. Mogą być jednokolorowe, ale często posiadają też dekorację w postaci lamówek w kontrastowym kolorze lub w srebrze czy złocie.

Jak widać, choć dalekie inspiracje, z których czerpie oświetlenie w stylu amerykańskim, mogą wydawać się zgrzebne, tak jak latarnia czy pochodnia, to we współczesnym wydaniu są to formy szalenie eleganckie, wyważone i niezwykle dekoracyjne. I pięknie prezentują się we wnętrzach.
 

Kontakt do sklepu MODERN CLASSIC HOME, w którym kupicie meble, dekoracje i oświetlenie do domu w stylu nowojorskim: www.mchome.pl

Al. Niepodległości 700, 81-853 Sopot  
e-mail: sklep@mchome.pl
tel. 517 308 511

MATERIAŁ PARTNERA