ponadczasowy fotel uszak w nowoczesnej odsłonie

Ponadczasowy fotel uszak w nowoczesnej odsłonie

Salon

Fotel uszak łączy w sobie historię, niebywały komfort i funkcjonalność. Wyobrażając sobie przytulne i wygodne wnętrze salonu, najczęściej na pierwszą myśl przychodzi nam duży, komfortowy fotel, który będzie nam towarzyszył podczas długich jesiennych wieczorów spędzanych w domowym zaciszu. Tak, to właśnie uszak. Kwintesencja wygody, która umila popołudnie po ciężkim dniu pracy, wsłuchuje się w bajki czytane dzieciom, czy też towarzyszy nam podczas oglądania ulubionego serialu. Fotele uszaki pojawiają się w naszych wnętrzach już od ponad 400 lat, zatem na czym polega ich fenomen?

Fotele uszaki z historią w tle

Historia uszaków sięga już 1600 roku, kiedy to w domach mieszkańców chłodnej i deszczowej Wielkiej Brytanii można było spotkać pierwowzór uszaka stojący tuż przy kominku – Wingback Chair. Był to wyjątkowo innowacyjny model fotela wypoczynkowego, którego wyróżnikiem były boczne tapicerowane osłony, które niczym skrzydła, czy też „uszy” chroniły zasiadające w nim kobiety przed nieprzyjemnymi przeciągami. Czy historia ta jest prawdziwa? Otóż pasjonaci wnętrz podają także drugą wersję wydarzeń, dotyczącą tym razem czasów Ludwika XVI, w których to francuscy konstruktorzy prześcigali się w pomysłach stworzenia perfekcyjnego fotela dla elit. Stąd też wysokie oparcie nawiązujące do tronu władcy. Pomijając fakt, która z powyższych historii jest prawdziwa, w efekcie otrzymaliśmy piękne i komfortowe fotele uszaki, które od wieków budzą zachwyt i pożądanie.

 

Fotel Uszak Muno
Fotel Uszak Muno – www.centrumkrzesel.pl


Uszaki uznawane za najwygodniejsze fotele wypoczynkowe

Czy jest wygodniejsze miejsce do wypoczynku niż duże i miękkie siedzisko, wysokie oparcie, szerokie podłokietniki i podnóżek na zmęczone nogi? Taki właśnie jest fotel uszak, który odpowiada na wszystkie wymagania osób pragnących relaksu w domowym zaciszu. Można się w nim swobodnie odprężyć, przykryć kocem, oprzeć głowę o miękkie „uszy” i zatonąć w lekturze czy w fabule ulubionego serialu. Mnogość materiałów obiciowych pozwala na dobranie miękkiej i jedwabistej tkaniny, która dodatkowo w znacznym stopniu podniesie poziom komfortu fotela. Uszaki to niezwykle wygodne fotele do salonu, którym wyjątkowo ciężko dorównać.
 


Fotele do salonu – czy kultowy uszak ma konkurencję?

Poszukując inspiracji podczas urządzania wnętrza mieszkalnego, nie sposób nie natknąć się na wspaniałe aranżacje salonu, pokoju dziecka czy sypialni, gdzie jednym z głównych mebli wypoczynkowych jest ponadczasowy fotel uszak. Jednak, dlaczego fotel uszak od lat gości w naszych wnętrzach i nie zostaje zastąpiony przez inny model fotela, czy też wyparty przez popularne sofy?
 

Fotel Uszak Chesterfield
Fotel Uszak Chesterfield marki Snap – www.centrumkrzesel.pl


Otóż odpowiedź jest niezwykle prosta – lubimy mieć swoje komfortowe miejsce do wypoczynku w domu. Większość z nas ma ulubione krzesło czy miejsce na sofie, gdzie siada każdego dnia i czuje się dobrze, bezpiecznie i komfortowo. To jest to jedno miejsce w domu, w którym chociaż na 5 minut można przymknąć oczy, odetchnąć i zrelaksować się po ciężkim dniu. Uszak sprawdza się idealnie jako fotel wypoczynkowy, jednak czy nie ma swojego godnego następcy? To nie do końca prawda. Wariantów kultowego fotela jest bardzo dużo, jednak zachowują one klasyczną formę pierwowzoru, czyli szerokie siedzisko, wysokie oparcie, potężne podłokietniki i krótkie, drewniane nóżki, kiedyś toczone, obecnie proste. Na polskim rynku dostępne są zarówno klasyczne uszaki, jak i wersje mniejsze, z przeróżnymi kształtami „uszu”, czy też różniące się kolorem czy wzorem tapicerki. Polscy producenci, jak np. marka SNAP umożliwia indywidualny dobór odpowiedniej tapicerki do wystroju wnętrza, gwarantując przy tym najwyższą jakość wykonania. Dodatkowo model Uszak dostępny jest w zestawie z pufem, który także można dowolnie spersonalizować, zarówno w zakresie materiału, jak i koloru drewna.
 


Wielość zastosowań dla kultowych uszaków

Projektanci i designerzy z sezonu na sezon zachwycają nas nowymi modelami i wersjami kultowego uszaka. Szeroki wybór dostępny na rynku pozwala na znalezienie idealnego wariantu, wręcz skrojonego na miarę naszych potrzeb. Czy uszaki mogą być stosowane jedynie jako fotele do pokoju dziennego, gdzie wraz z sofą tworzą strefę wypoczynkową? Otóż nie. Produkt ten idealnie sprawdzi się między innymi jako fotel do pokoju niemowlaka, gdzie zapewni komfortowe miejsce do karmienia dziecka. Uszak zagwarantuje wygodną pozycję dla mamy i zredukuje nieprzyjemne dolegliwości ze strony kręgosłupa. Na tym nie koniec, ponieważ nie musimy ograniczać się jedynie do wnętrz mieszkalnych. Fotele uszaki świetnie sprawdzą się także w miejscach komercyjnych, jak np. restauracje, czytelnie, hotele czy biura. Dzięki możliwości zastosowania tkanin trudnopalnych, uszaki mogą być stosowane w każdym miejscu, w którym chcemy stworzyć przytulną i komfortową przestrzeń. W tym wypadku ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

MATERIAŁ PARTNERA