salon w stylu retro

Salon w stylu retro – jak urządzić?

Salon

Jeśli design sprzed kilku dekad robi na Tobie wrażenie i wzbudza sentyment, to z pewnością świetnie odnajdziesz się we wnętrzach w stylu retro i chętnie odwzorujesz aranżację salonu babci we własnym domu. Jak urządzić salon w stylu retro? Jak czerpać inspiracje z nieodległej przeszłości, aby stworzyć efektowną aranżację i wielki powrót minionej epoki w swoim mieszkaniu. Sprawdź, jak wprowadzić wyjątkowy styl retro do swojego mieszkania!

Czym wyróżnia się styl retro?

Salon w stylu retro to wnętrze, które rozpoznasz po kilku charakterystycznych cechach. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to wyraziste kolory. Najczęściej są to: żółć, pomarańcz, czerwień, zieleń i niebieski. Często zestawiane są ze spokojnymi, stonowanymi barwami jak beż czy szary, dzięki czemu wydają się jeszcze bardziej intensywne.

Kolejnym wyróżnikiem stylu jest połączenie starego i nowego. Styl retro to przeniesienie we współczesne czasy tego, co było modne przed kilkoma dziesięcioleciami. Jednakże przedmioty z przeszłości nie wykluczają świeżych, awangardowych rozwiązań. Spróbuj, a przekonasz się, jak zachwycający efekt możesz osiągnąć!

Aranżacje retro odznaczają się też prostotą form. Salon retro to miejsce, któremu daleko do bogatych zdobień. Meble i inne przedmioty cechują się dekoracyjną oszczędnością. Dzięki temu pomieszczenie prezentuje się lekko i przestronnie. Jak na minimalizm przystało, nie potrzeba tu dziesiątek dodatków, wystarczy kilka designerskich przedmiotów, które nadadzą wnętrzu odpowiedni charakter.

Meble w stylu retro do salonu – jakie wybrać?

W aranżacjach wykorzystać można odnowione meble sprzed lat, które odziedziczyliśmy po dziadkach albo wyszukaliśmy na giełdach staroci, lub kupić nowe, ale stylizowane na te, które stanowiły wyposażenie mieszkań w czasach PRL-u. Jak wyglądają meble w stylu retro do salonu? To geometryczne bryły, często osadzone na cienkich, wysokich, rozchodzących się delikatnie na boki nóżkach, które nadają konstrukcji lekkości. Wystarczy jeden bardzo charakterystyczny mebel, aby wnętrze nabrało sentymentalnego charakteru. Może długa, niska komoda jamnik albo stolik patyczak? Te elementy wyposażenia z pewnością wprowadzą niezwykły klimat ubiegłej epoki. Niekoniecznie muszą być drewniane, płyty meblowe sprawdzą się równie dobrze, w dziedzinie materiałów retro jest bardzo liberalnym nurtem. Meble inspirowane zarówno style retro, jak i tymi bardziej nowoczesnymi znajdziesz na https://mebi.pl/

Również tapicerowane sofy i fotele dają ogromne możliwości stylizacji pomieszczenia. Żywa kolorystyka obicia świetnie wpisze się w ten kanon estetyki. A pewne kultowe modele nie zostaną pomylone z żadnym innym porządkiem w dziedzinie aranżacji wnętrz. Należy do nich słynny fotel według projektu Józefa Chierowskiego albo fotel stworzony przez Henryka Lisa nazywany potocznie „liskiem”. Oba posiadają drewnianą konstrukcję, każdy właściwą sobie i są doskonałymi przykładami na to, że dobry design nie odchodzi do lamusa. Bardzo atrakcyjnym elementem wnętrza będzie również fotel zaprojektowany kilkadziesiąt lat temu przez Romana Modzelewskiego, który, choć nie zyskał wówczas popularności, nie pozostał zapomniany i stał się we współczesnych salonach meblem kojarzonym z powojennym designem, który rozwijał się wówczas bardzo dynamicznie. Jego opływowe kształty doskonale wpisują się w łagodne formy typowe dla stylu retro.

Jakie dodatki do salonu w stylu retro?

Styl wnętrza podkreślą odpowiednie dekoracje. Aranżacja salonu w stylu retro nie może się bez nich obejść. Są niczym przyprawa dodana do potrawy. To one nadają wnętrzu smak. Jakie dodatki do salonu w stylu retro wybrać? Mogą to być metalowe kwietniki, a na nich popularne w czasach PRL-u kwiaty jak np. paprocie. Te przebojowe odmiany tamtych lat znów wracają do łask. Dekoracje retro to przedmioty z duszą. Radio przypominające wyglądem modele charakterystyczne dla minionej epoki lub stary gramofon będą niezwykle efektownymi ozdobami. Z tamtym okresem historii kojarzą się również nieodłącznie szklane popielniczki. Świetnie prezentować będą się też designerskie wazony z kolorowego szkła. A wybierając lampę, postaw na model z prostym metalowym abażurem, którego kolorystyka wpisuje się w styl retro.

Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy nieco inspiracji, które pozwolą Ci urządzić oryginalny i klimatyczny salon w stylu retro, który wzbudzi w Tobie sentyment, a w odwiedzających Cię gościach – prawdziwy podziw. Więcej inspiracji i porad znajdziesz na https://mebi.pl/blog/. Do dzieła!

Materiał Partnera