kanapa eltap jaka wybrac

Sofy i kanapy – wyjaśniamy co warto o nich wiedzieć przed zakupem. I czy sofa to też kanapa?

Salon

Po długim, wyczerpującym dniu w pracy nie ma nic lepszego, niż zatopić się w swoim ulubionym, wygodnym meblu wypoczynkowym i oddać się relaksującej lekturze lub po prostu włączyć ulubiony serial. Sofa i kanapa - bardzo często używamy obu terminów zamiennie, a co właściwie oznaczają? Zrozumienie różnic jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy mamy zamiar wybrać się do sklepu meblowego celem zakupienia nowej sofy, bądź kanapy właśnie.

Sofa czy kanapa? – oto jest pytanie

Wiele osób na dźwięk słowa sofa wyobraża sobie niewielki elegancki mebel w salonie, natomiast kanapa kojarzy się raczej z meblem użytkowym. Niewiele osób jednak dobrze rozumie znaczenie i pochodzenie obu terminów. Czy powinieneś powiedzieć, że siedzisz na kanapie? Czy sofa wygląda inaczej niż kanapa? Czy projektanci wnętrz będą się z Ciebie szydzić, jeśli użyjesz słowa kanapa zamiast sofa? Spójrzmy na to, czego można się dziś dowiedzieć o kanapach i sofach.

Kluczem jest funkcjonalność - oba meble różnią się pod względem konstrukcji i cech użytkowych. Sofy wykorzystuje się w salonach służących głównie do pełnienia części reprezentacyjnej domu. Używa się ich wyłącznie do siedzenia. Z kolei kanapy są bardzo przydatne w mieszkaniach, w których brakuje pokoju gościnnego. Szybko zamieniają się w wygodne łóżko, ponieważ wyposaża się je w rozkładaną funkcję spania. Ponadto kanapy mogą pochwalić się posiadaniem pojemnika na pościel, co z pewnością cieszy wielu właścicieli mniejszych domów. Przyjrzyjmy się zatem tym dwóm meblom wypoczynkowym, aby lepiej zrozumieć, co je łączy, a co dzieli. Oba służą do podobnych celów: są meblami używanymi do siedzenia w pomieszczeniach takich jak salony, pokoje gościnne, biura, poczekalnie czy gabinety, a także używa się ich na zewnątrz np. na tarasie.

 

sofa marki eltap
Sofa Aros

Pochodzenie słowa sofa

Termin „sofa” sięga 2000 roku p.n.e. i wywodzi się z Egiptu od arabskiego terminu „suffah”, oznaczającego „drewnianą ławkę pokrytą poduszkami i kocami”. W tamtych czasach sofy były ekskluzywnym luksusem dla klasy wyższej. Wtedy Rzymianie zaczęli cieszyć się sofami w postaci szezlongów. W miarę upływu czasu rewolucja przemysłowa przyniosła zaktualizowane style, projektanci zaczęli zastanawiać się nad sposobami przemycenia sof dla mas. Przystępność cenowa i wygoda zajęły główne miejsce w priorytetach przy tworzeniu mebli wypoczynkowych, a ozdobne projekty zostały odrzucone na bok. Współczesne sofy zawierają teraz wygodne tkaniny i tańsze tekstylia, aby uzyskać zaktualizowany design. Kilku projektantów, którzy spopularyzowali produkcję nowoczesnych sof, to Le Corbusier i Charles Eames. Ich sofy wyglądały pięknie, ale wcale nie utraciły nic z funkcjonalności mebla. Obecnie producenci sof znajdują nowe sposoby ulepszania wcześniejszych projektów. Kilka zmian, które ostatnio uderzyły w branżę, to dodatkowe tkaniny, ulepszone techniki garbowania skóry i zaawansowana inżynieria pianki.

Kanapa Silva

Pochodzenie słowa kanapa

Termin „kanapa” pochodzi od francuskiego słowa „coucher”, co oznacza „leżeć”, „kłaść się spać”. Historia tego mebla jest taka sama jak sofy. Terminy sofa i kanapa zazwyczaj są wymienne. Największa ich różnica może pojawić się przy ustalaniu przeznaczenia mebli. Kanapy mają za zadanie wypełnienie określonych zadań użytkowych. Zapewnieniają relaks w dzień, ale także miejsce do spania w nocy. Typowe sofy natomiast, w klasycznym rozumieniu są często nieduże i pełnią rolę eleganckiego wyposażenia salonu, idealnego podczas niedzielnej wizyty gości. Kanapa to mebel tapicerowany z oparciem, na którym można usiąść lub położyć się. Z sofy mogą jednocześnie korzystać minimum dwie osoby. Kanapa jest jak bardziej swobodna sofa z jednym ramieniem lub bez. Z kolei sofę można opisać jako wygodniejszą wersję kanapy z podłokietnikiem i poduszkami oraz większą przestrzenią. Jednak większość przedstawicieli branży wnętrzarskiej rzadko używa terminu „kanapa” i zamiast tego wybiera sofę. Więc czy mylisz się, używając słowa „kanapa”? Oczywiście, że nie. Kanapa to coś, na czym wypoczywasz, pozwalasz dzieciom się bawić i dajesz psu zgodę, by uciął sobie popołudniową drzemkę.

sofa torrrnse marki eltap
Sofa Torrense

Różnica między sofą a kanapą

Różnica między kanapami a sofami sprowadza się do stylu i funkcji. Możesz skojarzyć sofy z formalnymi przestrzeniami mieszkalnymi i możliwościami zapraszania gości. Kanapy są nieco inne. Często korzystasz z kanapy z funkcją spania w czasie oglądania telewizji i spędzania czasu z bliskimi. Mogą być w różnych rozmiarach i stylach, ale prawdopodobnie mieści się na nich więcej niż cztery osoby. Drobne różnice między kanapami a sofami mogą mieć znaczenie, ale bądź pewny - nie ważne jakie słowo wybierzesz - i tak zostaniesz zrozumiany.

Jaką kanapę lub sofę wybrać?

Jak większość mebli i elementów wystroju, wszystko sprowadza się do preferencji użytkownika. Zastanów się, czego oczekujesz od swojego mebla - to ważne czy chcesz, by sofa lub kanapa wnosiła specjalne elementy pod względem stylistycznym czy może bardziej skupiasz się na użytkowych cechach mebli. Gdy już to określisz, zacznij wybierać odpowiedni mebel wypoczynkowy.

Sofa Torrense

Jeśli szukasz miejsca do siedzenia dla całej rodziny, prawdopodobnie potrzebujesz sofy. W wypadku, gdy poszukujesz super wygodnego, bardziej swobodnego miejsca, w którym możesz oglądać swój ulubiony serial telewizyjny, kanapa może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Sofy to również świetne rozwiązanie, jeżeli lubisz zapraszać przyjaciół na wieczory filmowe. Co do kanap - są preferowanym meblem do przyjmowania gości na herbatę czy kawę i ciasto. Mniejszy rozmiar sugeruje, że jedna lub dwie osoby mogą wygodnie usiąść na kanapie i nadal czuć się komfortowo. Są one też lepsze, jeśli planujesz używać rozkładanej kanapy jako łóżka podczas wizyty i nocowania znajomych czy rodziny. Oczywiście może się okazać, że sprzedawcy używają innej terminologii, aby mówić o tym samym przedmiocie. Istnieją również inne formy siedzenia, które są podobne lub identyczne, w zależności od tego, gdzie robisz zakupy. Są to m.in. futon, wersalka, tapczan czy leżanka – wszystkie służą podobnemu celowi.

Kanapa Selene

Czy do niektórych wnętrz lepiej pasuje kanapa, a do innych sofa?

Projektowanie wnętrz jest znacznie bardziej sztuką niż nauką, a jeśli wolisz sofę od kanapy – lub odwrotnie – Twoja opinia jest ważniejsza niż niewypowiedziana zasada. Mimo to, jeśli szukasz trochę więcej wskazówek dotyczących umeblowania salonu, to podpowiadamy: lepiej postawić na kanapę. W miejscach, w których będziesz pracować, spędzać czas lub grać w gry, zaleca się niezawodne kanapy. Ktoś lubi popołudniowe drzemki? Kanapa poleca się do działania! Mebel ten może znaleźć idealne miejsce w pokoju gościnnym, domowym biurze, a nawet na tarasie lub balkonie. Tak więc różnica między kanapą a sofą jest ukryta w najdrobniejszych szczegółach, co może być pomocnym punktem wyjścia. Ale jeśli chcesz mieć tę niebieską aksamitną sofę w swoim biurze – nie widzimy problemu! Ważne, by każdy czuł się komfortowo, korzystając ze swoich mebli, bo to przecież jedna z ich najważniejszych ról.

Autor: Marta Prażniewska
Materiał partnera