czym jest materac nawierzchniowy

Czym jest materac nawierzchniowy i w jakiej sytuacji warto go kupić?

Sypialnia

Są kraje, w których stosowanie materacy nawierzchniowych jest niemal powszechne. W Polsce popularność tych produktów nadal raczkuje, aczkolwiek dzięki swoim zaletom zwiększa się z roku na rok. Materace nawierzchniowe wyrównują, zmiękczają lub utwardzają podłoże snu. Jednak lista ich zalet na tym się nie kończy. Kiedy postawić na materac nawierzchniowy?

Materace nawierzchniowe to powszechnie nazywane nakładki na już istniejący materac, kanapę, wersalkę czy tapczan. Zwyczajowe takie materace wykonane są z pianki termoelastycznej, lateksowej lub wysokoelastycznej. Oczywiście każde z tworzyw posiada inne właściwości, stąd powinniśmy dobrać materac w zależności od efektu, który chcemy dzięki niemu uzyskać.

Do czego służą materace nawierzchniowe?

Mówiąc bardzo ogólnie, materace nawierzchniowe stosujemy w celu poprawy komfortu snu i wygody. Jednak powodów, dla którego zdecydujemy się na zakup właśnie takiego materaca jest więcej.

Dla przykładu materac nawierzchniowy możemy stosować jako swego rodzaju poprawa właściwości obecnego materaca. Jeśli czujemy, że obecne podłoże, na którym śpimy traci swoje funkcje, zakup nakładki na materac może sprawić, że sen znowu będzie kojarzyć nam się z ulgą i zdrowym wypoczynkiem.

Ponadto materac nawierzchniowy możemy stosować także w innych przypadkach. Wiele z nich dokładnie opisano na stronie nawierzchniowe-materace.pl Na przykład gdy stracimy na wadze lub przybierzemy. Wtedy może okazać się, że obecne podłoże nie spełnia naszych wymogów. Ponadto wybór na materac nawierzchniowy pada wtedy, gdy śpimy na rozkładanej kanapie, co jak wiemy nie sprzyja zdrowemu i skutecznemu snu. Co więcej, z materacem nawierzchniowym lepiej zadbamy o higienę, gdyż możemy go prać, a także łatwo wymienić na nowy. Materac nawierzchniowy pozwoli nam na łatwe dostosowanie podłoża do naszych preferencji.

Jaki materac nawierzchniowy wybrać?

Rodzaj materaca, który kupimy oczywiście zależy od celu dla którego się na niego decydujemy. Jeśli na przykład podłoże na którym śpimy jest za twarde, warto kupić model z pianki termoelastycznej lub lateksu. Dla osiągnięcia efektu bardzo miękkiego podłoża, gdy mamy wyjątkowo twardy materac zasadniczy, warto kupić model nawierzchniowy na największej wysokości. Im mniejsza wysokość, tym efekt "miękkości" będzie mniejszy.

Jeśli jednak chcemy utwardzić powierzchnię spania, warto sięgnąć po materac nawierzchniowy z pianki wysokoelastycznej lub pianki termoelastycznej o wysokiej gęstości. 

Producenci polecają również materace nawierzchniowe z lateksu. Pozwalają one na zwiększenie elastyczności podłoża. Jest to materiał sprężysty, dlatego dobrze wyrównuje nierówności. To także materiał, który może być przeznaczony dla osób starszych, mających problemy z wstawaniem, a także alergików, gdyż lateks jest odporny na powstawanie grzybów czy roztoczy.

Niewątpliwą zaletą materacy nawierzchniowych jest ich niewysoka cena w stosunku do materacy właściwych. Dzięki temu są łatwiej dostępne i poprawiają jakość snu. Ponadto są to materace cienkie, tym samym lżejsze od innych, co bezwzględnie ułatwia ich transport czy też wymianę. 

Materace nawierzchniowe uznanych producentów

Materac materacowi nierówny i chyba każdy, kto kiedykolwiek wybierał produkty do swojej sypialni zgodzi się z tym twierdzeniem. Dlatego też, przy wyborze materaca nawierzchniowego warto mieć na względzie producentów doświadczonych w swojej branży i cieszących się dobrymi opiniami Klientów. Jedną z takich firm od lat oferujących produkty najwyższej jakości odpowiadających na potrzeby społeczeństwa jest Hilding Anders. Ten szwedzki producent w swoim asortymencie oprócz standardowych materacy posiada także właśnie materace nawierzchniowe. Modele Hilding Alt, Hilging Bass czy Hilding Tenor z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymaganych Klientów.

Materiał Partnera