Jak wybrać wygodne i funkcjonalne łóżko?

Jak wybrać wygodne i funkcjonalne łóżko?

Sypialnia

W sypialni spędzamy średnio 1/3 naszego życia, warto więc zadbać, aby łóżko, które w niej stanie, było nie tylko wyjątkowo ładne i pasujące do wnętrza, lecz przede wszystkim wygodne i gwarantujące efektywny wypoczynek.

reklama
  1. Na co zwracać uwagę przy zakupie łóżka?
  2. Jak dopasować wymiary łóżka do naszych potrzeb?
  3. Z jakiego materiału może być wykonane łóżko?
  4. Jak ustawić łóżko we wnętrzu?
  5. Jak wybrać wygodny materac do łóżka?

Na co zwracać uwagę przy zakupie łóżka?

Łóżko przede wszystkim wybierać należy z uwzględnieniem konkretnej przestrzeni, w której ma ono stanąć. Liczy się przede wszystkim to, czy szukasz łóżka do małej sypialni czy naprawdę dużego pomieszczenia. Warto zastanowić się także, czy łóżko ma być centralnym meblem w sypialni, czy ma komponować łagodnie z pozostałymi elementami - szafą, toaletką, komodą.

Duże znaczenie będzie miał z pewnością także wybór materiału, z którego wykonana będzie rama łóżka i ewentualny zagłówek. Bardzo popularne jest oczywiście drewno, które pasuje do większości wnętrz, coraz więcej osób decyduje się jednak także na łóżka tapicerowane w dopasowanym do wnętrza sypialni kolorze.

Kluczowe będą jednak przede wszystkim odpowiednie wymiary łóżka oraz dopasowanie do niego dobrego dla kręgosłupa materaca. Warto także zwrócić uwagę na dodatki, takie jak pojemnik na pościel. Oprócz tego liczy się oczywiście design - wysokość zagłówka, boki na wyższych nóżkach bądź rama dotykająca bezpośrednio podłogi. 

Jak dopasować wymiary łóżka do naszych potrzeb?

Proces wyboru łóżka powinien rozpocząć się przede wszystkim od ustalenia pożądanych jego wymiarów. To powinna być pierwsza rzecz, na którą zwrócić uwagę. Dobre łóżko to przede wszystkim wygodne łóżko, a gwarantuje to przede wszystkim odpowiednia jego szerokość. Pojedyncze łóżko powinno mięć około 90 cm szerokości, natomiast podwójne - około 160 cm.  Oczywiście im większe łóżko, tym wygodniej. Jeśli więc dysponujesz dużą sypialnią z pewnością możesz pomyśleć o większych wymiarach. Jeśli masz małą sypialnię i chcesz zaoszczędzić trochę miejsca, wybierz łóżko kontynentalne lub skandynawskie. Długość łóżka to już bardzo indywidualna sprawa, natomiast przyjmuje się, że w stosunku do wzrostu osoby, która ma z niego korzystać, łóżko powinno mieć o 25 cm więcej.

Z jakiego materiału może być wykonane łóżko?

Wybór materiału, z jakiego będzie wykonane łóżko, nie będzie miał większego znaczenia dla samego komfortu snu, natomiast może mieć niemałe znaczenie w tworzeniu określonego typu aranżacji w przestrzeni. Do wyboru są przede wszystkim łóżka drewniane i tapicerowane. Niezależnie od twojej decyzji, wybieraj modele wykonane z dobrych jakościowo materiałów. Drewniane łóżko sprawdzi się w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Łóżko tapicerowane gwarantuje natomiast miękkie wykończenie, które z pewnością podnosi komfort użytkowania. 

Jak ustawić łóżko we wnętrzu?

Zakup łóżka to nie wszystko. Trzeba je jeszcze odpowiednio ustawić w sypialni i o tym warto także pomyśleć przed ostatecznym wyborem. Miejsce, w którym stoi łóżko, ma bowiem bardzo duże znaczenie dla komfortu snu. Nie bez znaczenia jest tutaj także kwestia funkcjonalności całej sypialni. Dlatego warto zadbać, aby dostęp do łóżka był z trzech stron, a nie tylko z dwóch. Wezgłowie natomiast powinno równo przylegać do ściany. Warto także pamiętać, żeby nie ustawiać łóżka blisko kaloryfera i zachować odpowiednią odległość między tym meblem a drzwiami wejściowymi. Generalnie, im większa odległość je dzieli, tym lepiej

Jak wybrać wygodny materac do łóżka?

Materac to najważniejsza część łóżka. Przy jego zakupie warto kierować się przede wszystkim swoją wagą, pozycją podczas snu. Obydwa te elementy będą miały znaczenie podczas wyboru odpowiedniego wypełnienia materaca oraz poziomu jego twardości. Naprawdę warto szukać materaca, który w odpowiednim stopniu będzie dobrze podtrzymywał ciało, dopasuje się do jego krzywizn i zadba o odpowiednie podparcie w trakcie snu. Wyróżnia się trzy podstawowe typy materacy:

  • materace bonelowe (sprężynowe) - bardzo popularne, które jednak nie nadają się do spania dla dzieci; minimalne obciążenie takiego materaca to 30 kg; warto wybierać wyłącznie produkty sprawdzonych producentów, te tanie i niskiej jakości bardzo szybko się odkształcą
  • materace kieszonkowe (sprężynowe) - w przeciwieństwie do materacy bonelowych mają sprężyny umieszczone w połączonych ze sobą oddzielnych kieszonkach, dzięki temu są znacznie trwalsze
  •  materace wykonane z pianki - coraz popularniejsze, jednak wyboru konkretnego modelu trzeba dokonywać bardzo ostrożnie, ponieważ materace ze zwykłej pianki niszczą się wyjątkowo szybko, te nowoczesne i stworzone z pomocą najnowszej technologii, spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów. 

W przypadku osób śpiących na boku idealnie sprawdzi się kieszonkowy materac sprężynowy lub grubszy materac lateksowy. Jeśli śpisz na wznak, twój ciężar rozkłada się równomiernie na materacu, więc bez problemu możesz wybrać zarówno materac sprężynowy, jak i ten lateksowy czy lateksowo-kokosowy. Warto pamiętać także o wyborze odpowiedniego toppera, czyli materaca nawierzchniowego na łóżko. Jego zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie wentylacji, odpowiedniego poziomu higieny i żywotności materaca głównego. 

Materiał Partnera