kołdra ludwika

Kołdra Ludwika – komfort i ciepło w mroźne noce

Sypialnia

Gdy dni stają się coraz krótsze, a wieczory mroźniejsze, pozostanie w ciepłym łóżku, pod ciepłą kołdrą, staje się niezwykle kuszące. Nasza wygoda oraz zdrowy i bezpieczny sen w dużej mierze zależą od tego, jakie wyposażenie łóżka wybierzemy. Odpowiednio dobrana kołdra to nie tylko komfort i przyjemne ciepło, ale i lepsza jakość wypoczynku. Na co więc zwracać uwagę przy jej wyborze i jaki model sprawdzi się najlepiej w trakcie zimnych zimowych nocy?

reklama

Odpowiednio dobrane wymiary kołdry

Przy zakupie kołdry podstawowym krokiem jest dopasowanie jej rozmiaru. Kołdra 200x220 lub kołdra 180x200 to najlepszy wybór dla par, gdyż bez problemu zmieszczą się pod nimi dwie osoby, a one same są w stanie pokryć całe małżeńskie łóżko. Modele w takich rozmiarach będą też odpowiednie dla wszystkich zmarzluchów – większą kołdrą łatwiej jest się przykryć i otulić w zimniejszą noc. Na pojedynczych łóżkach najlepiej sprawdzi się kołdra 160x200 z oferty sklepu internetowego Pościel To. Ma ona dokładnie takie wymiary, by bez problemu zakryć jedną dorosłą osobę.

Rodzaj wypełnienia ma znaczenie

W wyborze najlepszej kołdry to jednak nie wymiary są najważniejsze, a jej wypełnienie. W tej kwestii absolutnie bezkonkurencyjny od lat pozostaje naturalny puch. Miękkie ptasie upierzenie to naturalny materiał, którego używa się do produkcji okryć od wieków i nie jest go w stanie zastąpić żaden sztuczny zamiennik. Kołdry puchowe zapewniają odpowiednią temperaturę podczas snu – latem dzięki cyrkulacji powietrza nie nagrzewają ciała, a zimą zapewniają odpowiednie ciepło i komfort. Co więcej puch jest lekki, a przy tym miękki i sprężysty. Wykonane z niego wypełnienie przyjemnie otula całe ciało, dzięki czemu spanie pod puchową kołdrą staje się niezwykle relaksujące.

W ofercie marki Ludwika znaleźć można zarówno luksusowe serię kołder Premium, gdzie puch stanowi 100% wypełnienia, jak i równie dobrze spełniającą swoje funkcje serię kołder Comfort, wypełnionych w 80% puchem i w 20% miękkimi piórami. Każdy z ich modeli to gwarancja przyjemnego i zdrowego, a przede wszystkim – co jest szczególnie ważne zimą – ciepłego snu. Jedynym przypadkiem, gdy kołdra puchowa nie będzie najlepszym wyborem, jest uczulenie na puch u któregoś z domowników. Wówczas warto zastąpić ją specjalną kołdrą antyalergiczną wypełnioną sztuczną włókniną.

Miły w dotyku i wytrzymały materiał poszycia

Na koniec warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostało wykonane poszycie kołdry. Najlepiej sprawdzi się tu 100% gęsto tkana bawełna lub inlet bawełniany. Ta ponadczasowa tkanina nie tylko wyróżnia się wyjątkową trwałością, ale i jest niezwykle miła w dotyku, co dodatkowo zwiększa wygodę podczas użytkowania. Bawełna jest też bardzo przewiewna i posiada właściwości zapobiegające gromadzeniu się wilgoci, co jest ważne tak samo latem, jak i zimą.  Używając kołdry bawełnianej nie musimy więc martwić się przegrzanym ciałem czy przepoconą skórą, a możemy za to cieszyć się zdrowym snem i ze spokojem oddać marzeniom sennym.

Przechowywanie kołdry

Wybierając kołdrę na zimę należy pamiętać, że wraz z przyjściem cieplejszych nocy, prawdopodobnie wyląduje ona w szafie, garderobie lub schowku i pozostanie nieużywana przez znaczną część roku. Kołdra na zimę powinna więc być łatwa w przechowywaniu. W tej konkurencji znów wygrywają kołdry puchowe, ponieważ wkład z pierza charakteryzuje się wysoką sprężystością. Oznacza to, że nawet przy silnym skompresowaniu kołdra nie odgniecie się i nie uszkodzi, a po rozłożeniu zachowa swój pierwotny kształt. Tym samym będzie nam służyć przez wiele kolejnych zim. Przy zakupie warto też poszukać modeli, które są dostępne w zestawie ze specjalną torbą lub walizką do przechowywania.

Innym rozwiązaniem jest także zakup kołdry całorocznej – takiej, która latem będzie na tyle cienka, aby nie przegrzewać ciała, a zimą na tyle gruba, by zapewnić odpowiednie ciepło.

Wykończenie poszycia

Kołdrę powleka się zazwyczaj pościelą i to ona pozostaje w najbardziej widoczna. Wygląd kołdry wydaje się więc mało ważny. Tymczasem warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób została ona wykończona. Solidne zszycia i dbałe obszycia to większa gwarancja wytrzymałości całego modelu. W uproszczeniu: im kołdra solidniej zszyta, tym większa szansa na to, że dłużej nam posłuży. Co więcej odpowiednie przeszycia (np. kasetonowe jak w przypadku modeli Ludwika) zapewniają równomierne rozłożenie wypełnienia. Dzięki temu kołdra doskonale chroni przed przegrzaniem bądź wychłodzeniem, zapewniając odpowiednio dostosowane do temperatury w pokoju warunki termiczne.

Podsumowując: wybierając kołdrę warto wziąć „pod lupę” przede wszystkim jej wymiary, wypełnienie oraz wykończenie poszycia. Natomiast za najlepszy wybór kołdry na zimę bez wątpienia uznać można kołdry puchowe (z min. 80% puchu), które nie tylko zapewniają ciepło i wygodę, ale i są wyjątkowo lekkie i przyjemne w dotyku, a przy tym bardzo wytrzymałe. Z odpowiednią kołdrą żadna zima i zimne noce nam zaś niestraszne!

Materiał Partnera