Tapety powracają do łask. Jakie wzory są najmodniejsze w nadchodzącym sezonie? Które wybrać: zwykłe, winylowe czy może z włókna szklanego?

Tapety do kuchni i do łazienki

Dobierając tapetę do kuchni i łazienki, należy zwrócić uwagę na tworzywo, z jakiego została wykonana. Przez wzgląd na użytkowanie, powinna być odporna na wilgoć oraz mycie. Obecnie w sklepach najczęściej spotykane są dwa rodzaje mocnych tapet.

Pierwsze z nich to tapety winylowe. Choć od spodu niczym się nie różnią (są zrobione z papieru), strona wierzchnia jest pokryta winylem. Materiał ten nie odbarwia się poprzez kontakt z wodą. Do uszkodzenia może jednak dojść podczas szorowania. Tapet winylowych nie powinno umieszczać się tuż przy kuchence, czyli w miejscu narażonym na osad z tłuszczu. Jeżeli jest to konieczne, ścianę należy dodatkowo zabezpieczyć, na przykład taflą ze szkła.

Drugi rodzaj to tapety z włókna szklanego. Są gorzej dostępne od winylowych, jednak charakteryzują się bardzo wysoką odpornością nie tylko na wilgoć, ale nawet na ogień. Sprawdzą się zarówno w kuchni, jak i w łazience.

reklama

Tapety do salonu i do sypialni

W salonie i w sypialni wystarczą zwykłe tapety papierowe. Są mało odporne na wilgoć i zabrudzenia, jednak z pewnością bardziej niż ściana tylko pomalowana. Rynek oferuje ciekawy wybór wzorów i kolorów. Tapety imitują nawet freski czy malowidła. To ciekawy sposób na ożywienie wnętrza.

Należy pamiętać, że intensywne wzory (neonowe kolory lub zdjęcia realistyczne) mogą przytłaczać. Bezpiecznym patentem jest nałożenie tapety na tylko jedną ścianę. Wyznacza ona wtedy tło dla kanapy, łóżka lub komody.

Nowoczesne tapety

Geometryczne wzory w stylu lat 60. aż się proszą o to, by je fantazyjnie mieszać ze sobą: łączenie różnych deseni to hit tego roku. W nowoczesnych wnętrzach, na przykład w loftach, warto wykorzystać tapety imitujące kamień, cegłę. Do stylu boho pasują tapety z luksusowym, welurowym wykończeniem.

Lepiej uważać na tapety 3D – przyciągają wzrok i wydają się oryginalnym pomysłem na wykończenie salonu, lecz mają pewną wadę. Po dłuższym czasie wywołują zmęczenie, dlatego nie są odpowiednie do sypialni czy pracowni.

Tapety w kwiaty

Motywy florystyczne to gorący trend roku 2017, który upływa pod hasłem kolory greenery i miłości do natury. Kwieciste tapety wprowadzają ciepły nastrój do domu. Można je dopasować do różnych wnętrz. Należy jednak pamiętać, że nie będą odpowiednie do surowego wystroju nowoczesnego, industrialnego, a nawet rustykalnego.

Polecamy także: Mural w domu.

Tekst: Karolina Marek
Zdjęcia: materiały prasowe