Poznaj najmodniejsze fototapety, które odmienią Twój wystrój

Poznaj najmodniejsze fototapety, które odmienią Twój wystrój

Tkaniny i tapety

Wyobraźmy sobie, że nasze mieszkanie wypełni się wyraziście niebieskim kolorem, że pojawią się w nim afrykańskie motywy lub przepiękne, antyczne rzeźby, że rozkwitną w nim bujne, egzotyczne kwiaty, a to wszystko dosłownie w mgnieniu oka. 

Mówimy bowiem o spektakularnej metamorfozie wnętrza za pomocą modnej fototapety na ścianę. W tym artykule przyjrzymy się najgorętszym aranżacyjnym propozycjom, by poznać najciekawsze pomysły na odświeżenie dotychczasowego wystroju.
 

Rok 2020, który już na dobre się rozgościł, przyniósł nam wiele interesujących dekoratorskich pomysłów. Bogactwo inspiracji, pochodzących zarówno ze świata natury, jak i z odległych dziejów ludzkości, otwiera przed nami niezwykle szeroki wachlarz możliwości. Najszybszym sposobem na to, by zafundować sobie całkowitą przemianę wnętrza, są fototapety, bo dzięki temu jednemu tylko elementowi wygląd pokoju zmieni się o 180 stopni. Jeśli nie chcemy przeprowadzać metamorfozy, która będzie wymagać wywracania wszystkiego do góry nogami, znajdźmy taki wzór ściennej dekoracji, który wkomponuje się w naszą dotychczasową stylizację przestrzeni. W ten sposób nowym wystrojem będziemy się mogli cieszyć w zaledwie jedno popołudnie. Jakie motywy dekoracyjne zasługują na nasza uwagę? Oto najciekawsze propozycje tego roku!

Kolorystyka inspirowana naturą

Szukając pomysłów na odświeżenie mieszkania, możemy kierować się w pierwszej kolejności kolorystyką, zostawiając na dalszym planie to, co znajdzie się na fototapecie. Jest to świetny sposób na kompleksową przemianę stylizacji, bo do ściennej dekoracji możemy dobrać także inne dodatki, na przykład tekstylia, w korespondującym odcieniu, przeprowadzając błyskawicznie całkowitą metamorfozę. Jakie barwy wprowadzić do wnętrza?

 

fototapety na ścianę
  • Classic Blue

W tym roku najgorętszym odcieniem, który zdominował świat aranżacji wnętrz, jest Classic Blue wybrany przez Instytut Pantone. Choć jest to kolor o wiele spokojniejszy od zeszłorocznego Living Coral z pewnością nie można powiedzieć, że jest nudny. Jego zaletą jest nie tylko wyrazistość, ale także to, że możemy go łączyć z wieloma innymi barwami – zarówno stonowanymi, jak i przyciągającymi wzrok. Bez względu na to, czy postawiliśmy na nowoczesny czy tradycyjny wystrój, z łatwością dobierzemy pasujący wzór w tym kolorze. Może to być deseń w stylu retro, przestrzenna kompozycja, która optycznie powiększy nam metraż, efektowna abstrakcja inspirowana współczesnym malarstwem lub widok wzburzonego sztormem morza.
 

modne fototapety

 

  • Ciepła paleta

Classic Blue inspirowany jest kolorem nieba o zmierzchu. W tym roku aranżacyjne pomysły krążą wokół świata przyrody, dlatego innym trendem, który także zasługuje na uwagę, są dekoracje utrzymane w ciepłych barwach ziemi. Cała gama brązów: od beżowych przez karmelowe po czekoladowe, pomarańcz, czerwień czy musztardowa żółć – wszystkie te odcienie pozwolą nam stworzyć w mieszkaniu miłą dla oka i przytulną atmosferę.

Wśród wzorów fototapet znajdziemy wiele interesujących przedstawień. Możemy sięgnąć po imitację desek lub skorodowanej miedzianej płyty, która będzie pasować jak ulał do stylistyki wabi sabi, możemy wybrać pustynny pejzaż lub hinduską mandalę w takiej właśnie tonacji – możliwości mamy naprawdę nieograniczone. Co więcej, taka kolorystyka doskonale wpisuje się w modę na wnętrza w duchu eko.
 

Podróże w czasie i przestrzeni

Wiemy już jak wiele możemy zmienić za pomocą odpowiedniej kolorystyki. Przyjrzyjmy się teraz motywom przedstawieniowym, które wytyczyły nowe kierunki w świecie aranżacji wnętrz w tym roku. Do najciekawszych trendów z pewnością możemy zaliczyć dwa, które plasują się na przeciwstawnych biegunach.

fototapety na ścianę wzory
  • Renesans antyku

Partenon i Erechtejon, Zeus i Atena, Fidiasz i Myron – świat starożytnej Grecji dawno nie znajdował się tak blisko nas, dosłownie na wyciągnięcie ręki. Inspirowano się nim w renesansie i klasycyzmie, a także w XIX wieku, a teraz sztuka antyczna powraca ze zdwojoną siłą i to w całkiem nowej odsłonie. We wnętrzach pojawiają się wizerunki kamiennych świątyń, bogato zdobione kolumny, a także marmurowe posągi o pięknych, pełnych harmonii obliczach. Tym jednak, co jest wyjątkowego w tym trendzie, to to, że fototapety z takimi przedstawieniami zagoszczą w nowoczesnych, często minimalistycznych lub industrialnych aranżacjach, łącząc w zaskakujący sposób współczesny design z odległą przeszłością.

fototapety na ścianę


 

  • Afryka w deseniu

Każdy, kto śledzi aranżacyjne trendy, wie, że afrykańskie inspiracje już wielokrotnie wkraczały na nasze salony. 2020 rok przynosi nam jednak odświeżenie tych motywów. Zapomnijmy o afrykańskich pejzażach, spalonej słońcem sawannie i spacerujących po niej egzotycznych zwierzętach. Nasza uwaga powinna się skupić na kolorowych i pogodnych w wyrazie deseniach, jakie możemy znać z ludowych strojów różnych plemion zamieszkujących ten kontynent. Co ciekawe, same te wzory bardzo często prezentowane są w nieco uproszczony sposób, dzięki czemu doskonale pasują do nowoczesnych stylizacji. Warto także podkreślić, że choć największą popularnością cieszą się barwne desenie, znajdziemy także czarno-białe wzory pasujące jak ulał na przykład do skandynawskiego wystroju.

fototapeta w kwiaty


Aranżacja usłana kwiatami

Trendem, który z pewnością zasługuje na uwagę, są floralne motywy. Kwiatowe przedstawienia to leitmotiv w świecie aranżacji wnętrz. Choć zmienia się forma, same wizerunki roślin to bardzo chętnie wykorzystywany motyw dekoracyjny. W tym roku do wyboru mamy kilka całkowicie innych propozycji na ozdobienie wystroju. Jeśli szukamy pomysłu na odświeżenie wyglądu eleganckiego salonu, świetnym sposobem okaże się fototapeta inspirowana dawnym malarstwem barokowym. Bujne pąki kwiatów ukazane na ciemnym, prawie czarnym tle sprawią, że przestrzeń nabierze nie tylko artystycznego, ale i szykownego charakteru. W przypadku wystroju w duchu eko bądź retro świetnym pomysłem okażą się roślinne ilustracje przypominające dawne ryciny botaniczne. Dzięki temu, że takie wzory są subtelne i lekkie w wyrazie możemy je wykorzystać jako fototapety do przedpokoju. Z kolei miłośnicy egzotyki lub wystroju boho mogą postawić na wizerunki tropikalnych kwiatów i liści palm. Mając takie akcenty w mieszkaniu, będziemy się cieszyć pogodną atmosferą przez cały rok!

Tegoroczne bogactwo trendów otwiera przed nami wprost nieograniczone możliwości aranżacyjne. Szukając najlepszego dla siebie motywu dekoracyjnego pamiętajmy o tym, by nie tylko dopasować go do naszej dotychczasowej stylizacji, ale także do naszych gustów i upodobań. Wówczas stworzymy przestrzeń, która będzie nas zachwycać nie tylko w tym sezonie, ale i przez kolejne lata.

Więcej inspiracji znajdziesz w najnowszym Trendbooku Redro.pl

Materiał Partnera