Hortensja ogrodowa przybyła do nas z Azji. Lubi wilgotny, łagodny klimat i żyzną glebę. Jeśli zapewnimy jej dobre warunki w ogrodzie, odpłaci się pięknymi kwiatami.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) jest krzewem, dorasta do 1,5 m wysokości, a jej kwiaty układają się w kule o średnicy ok. 20 cm. Jest bardzo ozdobną, ale i wymagającą rośliną.

Hortensja – kiedy sadzić?

Kiedy najlepiej sadzić hortensje? Przez cały sezon, tj. od wczesnej wiosny do jesieni. Przy zakupie sadzonki warto jednak zwrócić uwagę na porę kwitnienia – jeśli mamy luty lub grudzień, a sadzonka ma kwiaty, oznaczać to może roślinę z uprawy szklarniowej. Taką odmianę trudno będzie hodować w ogrodzie, nie przetrwa raczej zimy. Trwalsze odmiany znajdziemy w centrum ogrodniczym.

Hortensja ogrodowa – uprawa

Hortensja lubi wilgotny, łagodny klimat. Gleba musi być przepuszczalna, próchnicza i wilgotna. Roślina źle znosi podmuchy wiatru, potrzebuje za to dość dużo słońca. W półcieniu będzie się lepiej rozwijała, ale w słońcu lepiej kwitnie. W okresie wzrostu i kwitnienia hortensję podlewamy codziennie, można też zraszać kwiaty i liście. Warto nawozić ją specjalnym nawozem do hortensji, średnio 3 razy podczas sezonu.

Przycinanie hortensji zapewni jej lepszy wzrost i kwitnienie. Nie wolno skracać pędów, warto jednak usunąć te cienkie i połamane oraz przyciąć przekwitłe kwiatostany.

Mimo nazwy, hortensja ogrodowa nie najlepiej znosi zimę w ogrodzie. Z tego powodu można uprawiać ją w donicach i zimować w pomieszczeniu. Jeśli jednak posadziliśmy już hortensję w ogrodzie, warto przed zimą, po opadnięciu liści, owinąć krzew agrowłókniną lub matą słomianą, a podłoże podsypać torfem lub korą.

> Zobacz też: Pelargonia – królowa balkonów i tarasów <

Hortensja ogrodowa – kiedy kwitnie?

Hortensje kwitną od czerwca do sierpnia, a kwiatostany utrzymują się nawet przez całą jesień. Co ciekawe, można wpływać na barwę jej kwiatów! Dla uzyskania czerwonych płatków, trzeba glebie nadać zasadowy odczyn, aby kwiaty były niebieskie, a nawet fioletowe, gleba musi być kwaśna. Jedynie białe hortensje nie zmieniają koloru.

Hortensja doniczkowa

Hortensja ogrodowa dobrze czuje się także w doniczce, może rosnąć w domu lub na balkonie. Trzeba pamiętać tylko, by nie stała w przeciągu ani obok kaloryfera. Warto na spód pojemnika wysypać keramzyt, który posłuży za drenaż. Poza tym hortensja doniczkowa wymagania ma podobne do tej posadzonej w ogrodzie.   

Chcesz dowiedzieć się więcej o pochodzeniu hortensji ogrodowej? Interesują cię inne jej odmiany (np. hortensja bukietowa)? Zajrzyj tu: http://www.weranda.pl/ogrody/rosliny/hortensja-zmienna-jest <

Tekst: KN
fot. shutterstock, pixabay