pelargonia

Pelargonia to królowa naszych balkonów i tarasów! Sprawdź, jak sadzić i pielęgnować pelargonie, by pięknie kwitły

Rośliny

Tradycyjnie rośnie w polskich ogródkach i na balkonach, choć to egzotyczna, afrykańska bylina. Ma wysokie wymagania, lecz odpłaca się pięknym zapachem i kolorami. Pelargonia swą nazwę wzięła od… bociana.

reklama

Pelargonia – historia kwiatu

Pelargonie to byliny i półkrzewy, które przywędrowały do Europy z ciepłych krajów, głównie z Afryki. Istnieje ponad 250 gatunków tej rośliny. Odmiany endemiczne występują między innymi na Wyspie Świętej Heleny. Nazwa kwiatu została zaczerpnięta z języka greckiego. Słowo „pelargós” oznacza „bocian”. Rozłupek pelargonii przypomina dziób dużego ptaka.

Pelargonia – sadzenie

Pelargonie to kwiaty balkonowe, które lubią stanowiska słoneczne lub w półcieniu. Nie mają dużych wymagań co do gleby, potrzebują jednak sporo miejsca. W rabatach należy sadzić je nie gęściej niż co 30 centymetrów. Jeśli decydujemy się na donice, należy pamiętać, by były one duże. Pelargonie dość szybko się rozrastają, dlatego należy czujnie je obserwować i w razie potrzeby – przesadzić do większego naczynia.

Na zewnątrz pelargonie wysadza się w czasie, gdy nie ma już ryzyka załamania pogodowego. Należy pamiętać, że w kwietniu temperatury spadają często nawet do zera. Takie warunki zagrażają roślinie.

Pelargonia z nasion

Nasiona zakupione w sklepie ogrodniczym gwarantują, że wzrośnie taka roślina, jaka została przedstawiona na opakowaniu. Po zebraniu własnoręcznie nasion z dojrzałych pelargonii, nie ma pewności, że nowe kwiaty będą takie same, jak stare.

Przed wysiewem nasiona należy namaczać przez wodę w wodzie. Po wsadzeniu ich do ziemi, trzeba – w miarę możliwości – utrzymać wysoką wilgotność powietrza (na przykład dzięki owinięciu donic folią spożywczą). Po około siedmiu dniach nasiona pelargonii zaczną zielenić się z ziemi.

Przeczytaj też: Ogród na balkonie – jak urządzić kwiatowy zakątek, mały warzywnik lub ziołowy ogródek na balkonie w bloku?

Pelargonia – kwitnienie

Kwitnienie pelargonii zaczyna się już w maju, a kończy zwykle w październiku. Roślina tak naprawdę przymiera dopiero, gdy pojawiają się niskie temperatury. Warto pamiętać, że jeśli chcemy cieszyć się kwiatami w następnym roku, na czas zimy należy schować je do chłodnego pomieszczenia. Zimowanie pelargonii odbywa się w warunkach 7-10 stopni Celsjusza.

Pelargonie – pielęgnacja

Pelargonie warto odżywiać nawozami dla roślin ozdobnych. Przedłużymy tym samym czas ich kwitnienia. Kwiaty te wymagają regularnego podlewania, należy jednak uważać, by nie miały zbyt mokrej ziemi. Przed nadmiarem wody chronią między innymi kamyczki wysypane na dnie donicy. Trzeba na bieżąco usuwać kwiaty, które zdążyły uschnąć. W ich miejscu szybko pojawią się nowe.

Sprawdź, jakie długo kwitnące kwiaty na balkon i taras warto uprawiać

Odmiany pelargonii

Istnieje wiele odmian pelargonii, które można pogrupować na trzy podzespoły. W ogrodach sadzi się pelargonie rabatowe, czyli kwiaty o sztywnych łodygach rosnących do pół metra wysokości. Są odporniejsze na przymrozki niż pozostałe rodzaje pelargonii.

Drugą grupą są pelargonie bluszczolistne. Rosną kaskadowo, a pędy mogą sięgać nawet 1,5 metra długości. Ich inna nazwa to… „królowe balkonów”.

Pelargonie wielokwiatowe są najbardziej wrażliwe na zmiany temperatury. Ze względu na delikatność, hoduje się je głównie w domu. Charakteryzują się wielkimi kwiatami, które osiągają nawet 10 centymetrów średnicy.

Należy wskazać również na pelargonie, w których największą ozdobą są kolorowe lub pachnące liście. Występują one zarówno wśród odmian ogrodowych, jak i balkonowych. Zdecydowanie najpopularniejsze jest geranium. Jego inna nazwa to anginka. Po potarciu z liścia uwalniają się olejki eteryczne przywodzące na myśl limonkę. Geranium ma właściwości zdrowotne, przeciwdziała zapaleniom dróg oddechowych oraz bólom reumatycznym, przepędza również owady latające. Wskazana jest jednak ostrożność – po kontakcie z rośliną należy bezzwłocznie umyć ręce.

Zobacz również inną popularną roślinę balkonową: Surfinia – kwiat japońskiej inżynierii genetycznej

Tekst: KM
Zdjęcia: PELARGONIUM FOR EUROPE, Pixabay