Małe mieszkanie z akcentami art déco – aranżacja eleganckiej 34-metrowej kawalerki w centrum Warszawy
Małe mieszkanieW 34-metrowym mieszkaniu udało się zaaranżować osobną sypialnię z oryginalnym przejściem do salonu, stylową łazienkę oraz kuchnię z minigalerią. Kolorytu niedużej kawalerce dodaje aksamitna tapicerka i tapety jak obrazy.
To małe mieszkanie o powierzchni 34 m2 znajduje się w apartamentowcu w centrum Warszawy. Ma charakter weekendowy – właściciele, mieszkający poza miastem, bywają tutaj okazjonalnie. O tym, jak urządzić wygodną i elegancką kawalerkę opowiedziała nam architektka Marta Kwiecień.
Przeczytaj też: Jak stylowo urządzić małe mieszkanie w bloku?
Jakie zmiany zaszły w tym małym mieszkaniu w porównaniu ze stanem deweloperskim?
Kluczowa była zmiana wejścia do sypialni, do której wcześniej wchodziło się z korytarza, teraz zaś z salonu. Wymyśliłam nietypowe rozwiązanie – dwie pary wąskich przeszklonych drzwi. Osoby śpiące w sypialni docierają przez nie do swojej części łóżka, bo pomieszczenie jest małe i chciałam maksymalnie wykorzystać jego powierzchnię. Na tej zmianie dodatkowo zyskał salon – zamiast długiej litej ściany ma ażurową, więc we wnętrzu jest więcej światła. Drzwi w metalowej, nawiązującej formą do stylu art déco, ramie stanowią natomiast ciekawą ozdobę.
Na planie widzę, że w miejscu zamurowanego wejścia do sypialni powstały aż dwie szafy.
I o to chodziło. Jednym ruchem zyskaliśmy dwa miejsca do przechowywania – od strony holu i od strony sypialni. Odzyskałam spory fragment przestrzeni, który niepotrzebnie był marnowany na trakt komunikacyjny.
Nie zawsze więc wyburzenie ścian skutkuje zyskaniem więcej miejsca. Co z tego, że możemy zrobić trzy kroki więcej w domu, jeśli nie mamy solidnej szafy… Jakie może pani wskazać inne, ciekawe rozwiązania w tym mieszkaniu?
Zastosowanie niezwykłych płytek ceramicznych na podłodze w kuchni otwartej na salon i takich samych w łazience. Przy zabudowie kuchennej tworzą rodzaj chodnika w kształcie litery L. Niby mogłam dać podłogę z dębu na całej powierzchni, ale byłoby to mniej praktyczne w okolicach zlewu i blatów roboczych. Poza tym takie rozwiązanie uatrakcyjnia przestrzeń i wizualnie oddziela kuchnię od salonu. Te same płytki położone zostały w łazience, a to dlatego, że są iluzjonistyczne, dają efekt 3D, optycznie powiększają to nieduże pomieszczenie. Dumna jestem też z pomysłu wyeksponowania pięknych angielskich tapet w ramie sztukaterii. To alternatywa dla obrazów na ścianie, jeśli nie możemy sobie na nie pozwolić.
Zobacz też: Ta kawalerka ma tylko 27 metrów, a wygląda jak elegancki apartament! Sprawdź, jakie rozwiązania sprawdziły się w małym mieszkaniu
Aranżacja 34-metrowego mieszkania – jakie rozwiązania sprawdziły się w kawalerce:
1. Salon ze sztukaterię i kolorowymi akcentami
Dyskretne sztukaterie nawiązują do stylistyki starych kamienic. Architektka wzbogaciła przestrzeń dodatkami inspirowanymi art déco i akcentami nasyconych kolorów (tapicerka mebli, fragmenty tapet).
Nietypowe rozwiązanie, jakim jest wejście do sypialni poprzez dwie pary wąskich drzwi, pozwoliło na wygospodarowanie miejsca na telewizor pomiędzy nimi (kolejny wisi po drugiej stronie ściany). Do stylu mozaiki z płytek dopasowane zostały nawet naczynia.
2. Otwarta kuchnia połączona z jadalnią
Zabudowa kuchenna składa się z kilku fornirowanych szafek, do których dopasowane zostały piekarnik i okap w stylu retro. Blaty robocze wykonane są z granitu. Nad zlewem, w ramie ze sztukaterii, wiszą oprawione ilustracje z albumów Taschena.
3. Przedpokój z szafą z lustrzanymi frontami
Lustrzane fronty wbudowanych szaf znacznie powiększają optycznie nieduży hol. W jednej z nich ukryta jest m.in. pralka, która nie zmieściła się w łazience.
4. Sypialnia z tapetą oprawioną w ramę ze sztukaterii
Mimo niewielkich rozmiarów tego pomieszczenia udało się zabudować całą lewą ścianę szafą i regałami. W wąskich przesmykach koło łóżka stanęły niewielkich rozmiarów trójnożne stoliki nocne. Oryginalna lampa w kształcie liści paproci, zawieszona pod sufitem, nawiązuje do egzotycznych wzorów na kolorowej tapecie.
Nad łóżkiem w sypialni, podobnie jak w salonie, położona została oprawiona w sztukaterię tapeta marki Cole & Son z motywami egzotycznych małp na gałęziach.
5. Łazienka z wielkoformatowymi płytami
Ściany pokryte są wielkoformatowymi płytami ceramicznymi (120 x 120 cm) z wzorem marmurowym. Delikatnie wpadający w złoto odcień użylenia idealnie komponuje się ze złotymi bateriami. Pod umywalką znajduje się „lewitująca” półeczka na drobiazgi. Szafki umieszczone są za lustrzanym panelem po lewej stronie.
Więcej zdjęć 34-metrowego mieszkania zobaczysz w galerii
Projekt wnętrza: Marta Kwiecień, tel. 605 416 500, martakwiecien.pl
Instagram: @_marta.kwiecien.interiors_
Chcesz optycznie powiększyć mały pokój? Przekonaj się, jak to zrobić!
TEKST: BEATA MAJCHROWSKA
Stylizacja i zdjęcia: Marta Kwiecień, Łukasz Zandecki