jak urządzić małe mieszkanie w bloku

Jak stylowo urządzić małe mieszkanie w bloku? Sprawdź, co radzi architektka Marta Kwiecień-Dąbska

Jak to urządzić?

Znajomi pani Anny mówią, że czują się w jej niedużym mieszkaniu jak w bombonierce. W każdym pokoju czeka jakaś smakowita niespodzianka. Jak stylowo urządzić takie małe mieszkanie w bloku? Na to pytanie odpowiada architektka Marta Kwiecień-Dąbska.

reklama

Jak stworzyć w bloku z wielkiej płyty wrażenie mieszkania w starej kamienicy?

Marta Kwiecień-Dąbska: Kamienice mają swój niepowtarzalny urok i styl. Jednak przy pewnym wysiłku można uzyskać podobny efekt nawet w bloku z wielkiej płyty. Wrażenie wyższego sufitu na przykład uzyskamy poprzez zrobienie listw dekoracyjnych sufitowych i ściennych. Klimat dawnych lat stworzymy dzięki położeniu jodły francuskiej oraz zastosowaniu kafli, które stylem nawiązują do starych kamienic. Odpowiednia stolarka, dekoracja okien ciężkimi, długimi aż do ziemi zasłonami oraz wyszukane na aukcjach meble i dodatki „z duszą” sprawią, że nawet mieszkanie w bloku z wielkiej płyty może być wyjątkowym i oryginalnym miejscem.

Jakie są sposoby optycznego podwyższenia sufitu przy niskich mieszkaniach?

Marta Kwiecień-Dąbska: Sposobów na podwyższenie sufitu jest kilka i można stosować je równocześnie. Sposób, jaki wybierzemy zależy oczywiście od stylu wnętrza, jaki chcemy uzyskać. W przypadku wnętrz klasycznych najszybszy efekt uzyskamy dzięki sztukaterii. Można zastosować zarówno listwy sufitowe, jak i ścienne. Trzeba tylko uważać, aby dobrze dobierać ich kształt. Poprzez ich załamania możemy decydować, jaki efekt chcemy uzyskać. Nie można też przesadzić – do niskich wnętrz nie możemy wybrać najwyższych listew, bo będą wyglądać komicznie. Efekt optycznego podwyższenia sufitu można dodatkowo podkreślić dzięki listwom ściennym – kładąc je odpowiednio wydłużamy ściany. 

Inne sposoby to: zabudowy meblowe do samego sufitu, dekoracje ścian, które optycznie wydłużą wnętrze, używanie luster wklejonych w sztukaterię, które dodatkowo powiększają przestrzeń. W mniejszych mieszkaniach można pobawić się też wzorami i kolorami – w mniejszej przestrzeni drobniejszy wzór będzie wyglądał ciekawiej i będzie odwracał uwagę od wysokości mieszkania. 

W niższych mieszkaniach w inny sposób zwracamy uwagę na oświetlenie, gdyż wchodząc od razu widzimy całe wnętrze. Dobierając oświetlenie trzeba sprawdzać jego wysokość. Lepiej wybierać raczej plafony niż długie wiszące lampy, o które mogą zaczepiać domownicy. Plafony będą w takim przypadku ładną biżuterią na suficie. Inny sposób, który też stosuję, aby optycznie powiększyć niskie mieszkanie, to podwyższenie otworów drzwiowych, ale to już będzie zależało od ostatecznej wysokości mieszkania.
 

Szukasz inspiracji, jak urządzić wnętrza o niedużym metrażu? Zajrzyj do naszej sekcji poświęconej aranżacji małych mieszkań. Znajdziesz tu wiele ciekawych pomysłów!
 

Marta Kwiecień-Dąbska Architekt
Marta Kwiecień-Dąbska, kontakt do architektki: tel. 605 416 500, www.kwiecien-dabska.pl

Jakie są największe mankamenty mieszkań w wielkiej płycie, z którymi trzeba się mierzyć podczas remontów?

Marta Kwiecień-Dąbska: Największym problem są ograniczone możliwości aranżacyjne wynikające z konstrukcji żelbetowych. Mieszkania były dzielone na małe pokoje i mikroskopijne łazienki. Przebudowy tych pomieszczeń wiążą się z dużym nakładem pracy oraz uzyskaniem licznych zgód, m.in. związanych z wyburzeniami lub powiększeniami otworów.

Drugi problem to jakość wykonania. Krzywe ściany, brak kątów, słaba jakość materiałów. Remont, jeśli ma być zrobiony porządnie, często związany jest z dłuższym czasem na doprowadzenie mieszkania to wymarzonego stanu. Zwiększony zakres prac budowlanych generuje też większe koszty. Trzeci problem to niespodzianki. Na każdym etapie prac w wielkiej płycie coś może zaskoczyć. To, czego nie widać gołym okiem przy zakupie, wychodzi w trakcie prac budowlanych. Są to np. krzywe ściany, nierówne wylewki, stare ogrzewanie, szkodliwy dla zdrowia sufit czyli inaczej lepik asfaltowy, rury, których nie można usunąć, małe windy, brak możliwości przeniesienia instalacji, itd... A na koniec sąsiedzi, którzy nie tylko wszystko widzą i wszystko słyszą, ale też nie zawsze odczuwają entuzjazm na myśl o remoncie w mieszkaniu w bloku.

Z Martą Kwiecień-Dąbską rozmawiała Beata Majchrowska

Zobacz na Weranda.pl całą sesję zdjęciową małego, kolorowego mieszkania w bloku zaprojektowanego przez architektkę i zainspiruj się!