aranżacja mieszkania 54 m2

Aranżacja mieszkania 54 m2 – wygodna kawalerka w beżach. To wnętrze urzeka ciepłem!

Małe mieszkanie

Mieszkanie o powierzchni 54 m2 otula ciepłem i imponuje funkcjonalnością. Wnętrze miało kojarzyć się z odpoczynkiem nad morzem. Wszystkie detale i niuanse barw składają się na ten efekt.

reklama

Małe mieszkanie o powierzchni 54 m2 zostało zakupione w stanie do remontu, zaprojektowane i wykończone z myślą o sprzedaży osobom, które nie mają ani czasu, ani możliwości, aby stworzyć własne M od podstaw. Więcej o aranżacji kawalerki opowiedziała nam Małgorzata Wojdal z pracowni Lilla Home.

Zobacz też: Aranżacja mieszkania 42 m2 – nastrojowe, przytulne wnętrze z błękitną kuchnią
 

Wnętrza, które pani projektuje, noszą zawsze nazwy. To jest „Blue Poetry”. Co się za nią kryje?

„Blue Poetry” czerpie inspirację z nadmorskich rezydencji. Powstało z tęsknoty za błękitem nieba i za szumem morskich fal. Gdy weszłam do tego mieszkania po raz pierwszy, miało w sobie coś kojącego, relaksującego. Rozgościły się więc tutaj błękity z kroplą szarości, tekstylia w klimacie hamptons oraz naturalne materiały. Len zaprasza do odpoczynku na sofie, lekkie jak mgła zasłony drżą poruszane lekkim wiatrem, a oliwki kołyszą zmysły. Jest błogo… W całym wnętrzu pojawia się sporo rattanu, wikliny i drewna.

Czy były jakieś zmiany funkcjonalne, wyburzenia ścian, etc.?

Najważniejszą zmianą funkcjonalną było przeniesienie kuchni do aneksu kuchennego w salonie. W jej miejscu została stworzona przestrzeń, którą przyszły właściciel może wykorzystać na gabinet lub pokój dziecka.

Jakie są najważniejsze rozwiązania pozwalające zaoszczędzić miejsce w tym małym mieszkaniu?

Dla mnie ogromne znaczenie ma wyznaczanie stref, dzięki którym nawet niewielki metraż daje poczucie komfortu. Jednym z przykładów na łączenie funkcji przedmiotów w tym wnętrzu jest stolik kawowy. Został wykonany przez naszego stolarza na wymiar, ma pojemną szufladę i wnękę do przechowywania, a po położeniu na nim rattanowej poduchy jest jednocześnie wygodnym podnóżkiem. Z kolei zabudowa kuchenna łączy się wizualnie z zabudową części telewizyjnej, tworząc spójną całość. W aneksie kuchennym zastosowałam blat ultraslim z kompozytu laminowanego, żeby odciążyć wizualnie tę strefę i dać użytkownikom maksimum komfortu.

Z jakimi wyzwaniami mierzyła się pani w tym mieszkaniu?

Największym wyzwaniem okazała się realizacja stolarki na wymiar. Wiekowe mieszkania nie zawsze są nam przychylne i każda zabudowa wymagająca precyzji kątów jest wielką przygodą.

Zobacz też: Małe, ale z duszą! Funkcjonalnie i wygodnie urządzone mieszkanie 59 m2 w stylu klasycznym

Aranżacja mieszkania 54 m2 – jakie rozwiązania sprawdzą się w małym wnętrzu?

1. Salon z aneksem kuchennym w małym mieszkaniu

W mieszkaniu 54 m2 jest kuchnia na planie litery L. W jednej części znajduje się wysoka zabudowa, która skrywa lodówkę z zamrażarką, piekarnik i zmywarkę. Brak wiszących szafek nad niską zabudową sprawia, że całość wygląda lżej.

Strefa jadalniana została wizualnie wydzielona poprzez zastosowanie boazerii angielskiej na ścianie między regałem a wejściem do salonu. Natomiast strefę wypoczynkową wyznacza regał, który umieszczono za sofą. Takie rozwiązanie, gdzie sofa nie jest przyległa do ściany, ale od niej odsunięta, umożliwia stworzenie dodatkowej przestrzeni do przechowywania i eksponowania książek oraz pamiątek.

2. Hol z zabudową wykonaną na wymiar

Zabudowa stolarska, wykonana na wymiar, wypełnia każdy centymetr wolnej powierzchni w holu. Nad drzwiami sypialni udało się uzyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania. Kosz rattanowy na mniej używane skarby domowe pełni też rolę konsoli.


3. Pokój dziecka z zabudową łączącą biurko, regał i siedzisko

Zabudowa stolarska łączy biurko, regał i siedzisko we wnęce. Blat biurka został połączony z parapetem, dzięki czemu zyskało ono dodatkową półkę̨ do przechowywania. W siedzisku są wygodne szuflady.

4. Główna sypialnia z miejscem do pracy

W sypialni dzięki zastosowaniu łóżka bez dodatkowych centymetrów w podstawie udało się zmieścić potężną szafę. W niszy pomiędzy jej skrzydłami powstało efektowne miejsce do pracy z nadwieszonym blatem i szufladami. Owalne lustra nad lekkimi w formie stolikami nocnymi dodają wnętrzu głębi, podobnie jak kojący pejzaż na ścianie, dopasowany do kolorystyki sypialni.

5. Wanna z zasłoną prysznicową w łazience

Wannę z zasłoną można przekształcić w strefę prysznica. Zabudowa nad geberitem, wykonana na całej wysokości łazienki, ukrywa wiele półek
do przechowywania kosmetyków. Płytki mieniące się różnymi odcieniami błękitu powiększają optycznie przestrzeń.

Projekt wnętrza: Małgorzata Wojdal z pracowni Lilla Home, lillahome.pl, tel. 609 494 998

Opracowanie: Beata Majchrowska
Zdjęcia: Follow The Flow Studio
Stylizacja: Małgorzata Wojdal, Lilla Home