
Aranżacja mieszkania 42 m2 – sprawdź, jak urządzić nastrojowe, przytulne wnętrze z błękitną kuchnią
Małe mieszkanieNiewymuszona elegancja, miękkie secesyjne linie, łagodne światło. Projektantka tego mieszkania Monika Kubica twierdzi, że oddaje ono klimat Bielska-Białej. „W wazonie najlepiej wyglądają kwiaty z pobliskiej łąki. I właśnie takiej autentyczności szukałam” – mówi.
Mieszkanie o powierzchni 42 m2 mieści się w nowym budynku wielorodzinnym w Bielsku-Białej. Właścicielkę, która w nim mieszka, często odwiedzają przyjaciele i rodzina. O aranżacji małego mieszkania opowiedziała nam architekta Monika Kubica z pracowni Jasno Studio.
Zobacz też: Aranżacja mieszkania 40 m2 w starej kamienicy – kawalerka urządzona w pastelowych kolorach
Małe, nowocześnie urządzone mieszkania często przypominają dziś hotelowe apartamenty. Tutaj jest inaczej – to bardzo nastrojowa przestrzeń.
Wykreowany nastrój miał sprzyjać zwolnieniu tempa i celebrowaniu codzienności. Zaproponowany przez dewelopera układ kuchni z blatem i hokerami zamieniłam na bardziej otwarty i na samym środku umieściłam piękny kawiarniany stół. Jest tu więcej miejsc zachęcających do zatrzymania się i prostych przyjemności: kącik do czytania z wygodnym fotelem, urocze miejsce z biurkiem/toaletką. Naturalne materiały i jasne kolory sprzyjają wyciszeniu, odpoczynkowi…
Jak na małe mieszkanie, to rozmiar kuchni zaskakuje. Właściciele lubią gotować?
Mimo że to mieszkanie jest nieduże, kuchnia nie próbuje się w nim schować. Potraktowałyśmy tę strefę tradycyjnie, nawiązując do francuskich kuchni z rozbudowanymi okapami. Właścicielka lubi gotować i chciała mieć porządną kuchnię, w której nie ma kompromisów, takich jak dwupalnikowa płyta czy miniaturowy zlew. W pełni funkcjonalna kuchnia dodaje wnętrzu przytulności, udomawia je.
Najodważniejszy pomysł w tym wnętrzu?
Wstawienie szklanych drzwi między salonem a sypialnią. W pierwotnym planie była ściana z drzwiami i dwa dość wąskie pomieszczenia. Po połączeniu ich mieszkanie zyskało na przestronności i stało się jaśniejsze – całość oświetlają teraz dwa okna. Jednocześnie, dzięki temu, że za przeszkleniem są też zasłony, można oddzielić obie strefy – dzienną i nocną, a światło wciąż delikatnie przenika przez wyznaczoną między nimi granicę. W dodatku mamy możliwość rozsunięcia tylko jednego z trzech segmentów przesuwnych drzwi, możemy dowolnie sterować stopniem otwarcia salonu na sypialnię.

Czy szyba między pomieszczeniami jest przezierna?
Nie całkiem, to szkło ryflowane – nawet przy odsłoniętych zasłonach widok na sypialnię jest lekko rozmyty. Takie szkło jest bardzo praktyczne – nie widać na nim odcisków palców. Nie trzeba więc codziennie przecierać tafli.
Szukasz pomysłów na aranżację małego wnętrza? Więcej ciekawych inspiracji znajdziesz w zakładce małe mieszkania!

Aranżacja mieszkania 42m2 – jak urządzić małe wnętrze?
1. Kuchnia z jadalnią w małym mieszkaniu
Zmieściły się tutaj duży zlew, płyta grzewcza, zmywarka, szerokie blaty robocze oraz piekarnik wygodnie umieszczony w słupku. Aby spora kuchnia w małym mieszkaniu nie przytłaczała, użyto jasnego błękitu w dolnej zabudowie, który nadaje meblom lekkości.
2. Rozkładana sofa w salonie – dodatkowe miejsce do spania
Zgrabna sofa może być dodatkowym miejscem do spania. Duży wygodny fotel zachęca do relaksu. Telewizor jest elementem ściennej galerii obrazów, dzięki czemu jest niemal niewidoczny, a wszelki sprzęt i okablowanie zostały ukryte w szafce z piękną drewnianą plecionką.
W miejscu wyburzonej ściany pomiędzy salonem a sypialnią wstawione zostały na całej wysokości przesuwne drzwi z ryflowanego szkła.
3. Mała sypialnia z miejscem do pracy
Na niewielkiej powierzchni udało się zmieścić wygodną sypialnię z dużym podwójnym łóżkiem. Na gładkim jasnym tle pięknie prezentują się designerskie lampy z marmurowymi elementami czy fornirowane fronty szafki nocnej.
Zamiast chować biurko gdzieś na peryferiach salonu, projektantka wolała przeznaczyć dla nie specjalne miejsce. Tak powstał dopracowany funkcjonalnie zakątek – trochę biurko, trochę toaletka. Biurko to wisząca szuflada z półką na zasilacze i z gniazdkami w środku. Przestrzeń robocza jest całkowicie uwolniona dzięki lampie umieszczonej na ścianie.
4. Mała łazienka z efektowymi płytkami
Nieregularny, ciepły wzór płytki naśladującej onyks, nawiązujący do zielonej tapety à la kamień w sypialni, został tu zestawiony z wyrazistą mozaiką na podłodze i kanciastym kształtem lustra. Całość dopełnia geometryczna podumywalkowa szafka z rzędem mosiężnych guzików. Estetyka łączy się z funkcjonalnością i starannie zaprojektowanym oświetleniem.
Projekt wnętrza: Monika Kubica, jasnostudio.pl, @jasnostudio
Opracowanie: Beata Majchrowska
Zdjęcia: Masha Dubyna, Monika Kubica
Stylizacja: Monika Kubica