mieszkanie 58 m2 na poddaszu

Biel, czerń i surowe drewno – mieszkanie 58 m2 na poddaszu z oknami połaciowymi w przedwojennej kamienicy

Małe mieszkanie

Nowoczesne mieszkanie na ostatnim piętrze kamienicy z lat 30. XX w. w Warszawie ma artystyczny klimat z lekką nutą tribal. Czarno-biały klucz kolorystyczny ocieplono dębowym drewnem, a dodatki wniosły do wnętrza śródziemnomorską lekkość i przytulność.

58-metrowe mieszkanie na poddaszu – wygodne i funkcjonalne wnętrze urządzone w bieli i czerni z akcentami tribal

– Inspiracją do stworzenia wnętrza black & white była klatka schodowa i prześwit bramowy, w którym dominuje szachownica – mówi projektantka Małgorzata Wojdal z pracowni Lilla Home. Poddasze miało mieć lekki, nieformalny klimat, skierowany do bohemy, bez nadmiaru sprzętów i dodatków. Stonowane wnętrze z dominantą bieli ożywiają intrygujące dzieła sztuki oraz rzemiosło z Azji i Afryki. Rezultatem jest udany miks stylów, łączący skandynawską lekkość, mocne akcenty afrykańskie i orientalne.

mieszkanie w bieli na poddaszu jadalnia
Na podłodze położone bielone panele z powłoką hydrofobową

– W tym mieszkaniu wyjątkowo nie zdecydowaliśmy się na zmiany funkcjonalne pomieszczeń ani wyburzenia. Układ mieszkania jest dość specyficzny i postanowiłam ograć tę przestrzeń, stosując podział na strefy za pomocą mebli – kontynuuje opowieść Małgorzata. – Wnętrze było po remoncie, ale nie podobało mi się i zdecydowałam się zerwać wszystkie płytki, panele, wymienić drzwi. Wbrew pozorom demolka wykończonego wnętrza nie jest łatwa... Bo ciężko jest niszczyć coś, co jest nowe, z żalem się to robi. Ale było to tak dalekie od mojej estetyki, że nie było innego wyjścia. Największym wyzwaniem było mierzenie się z przestrzenią poddasza, które ma różną wysokość – od 195 do 275 cm. Udało mi się maksymalne wykorzystać zastaną przestrzeń, uwzględniając skosy oraz belki i stworzyć funkcjonalne, wygodne wnętrze.

kuchnia w bieli i drewnie na poddaszu
Blat stołu jadalnego powstał z rustykalnych desek z sękami i spękaniami

 

Projektantka starannie dobrała meble i detale. Minimalizmowi zabudowy towarzyszą przedmioty o wyrazistych i zmysłowych fakturach – surowe drewno pełne sęków i spękań, placione z wikliny fotele, chropowata ceramika – dekoracyjne płytki na ścianie czy naczynia przywodzące na myśl rzemiosło afrykańskie. 

Zobacz też: Miks rozwiązań i kolorów – aranżacja 70-metrowego mieszkania na poddaszu w warszawskiej kamienicy

biało czarna sypialnia na poddaszu
Sypialnię na poddaszu urządzono w klimacie etno

Biało-czarna sypialnia na poddaszu w klimacie etno

Sypialnia zyskała artystyczny charakter dzięki iluzji stworzonej przez niezwykłą tapetę, która wygląda jakby miała strukturę z papier marche. Kinkiety w klimacie art déco na tym tle zupełnie zmieniły charakter. Wyglądają jak dodatek „plemienny”. Tekstylia w kolorze ziemi plus żywe rośliny tworzą w sypialni naturalny etno klimat.

Jak urządzić sypialnię na poddaszu ze skosami? Zobacz zdjęcia najlepszych aranżacji i zainspiruj się!
 

biurko w zabudowie meblowej
Miejsce do pracy z biurkiem wkomponowanym w ścienną niszę sypialni na poddaszu


Biurko w zabudowie meblowej – pomysł, jak wykorzystać wnękę ścienną na poddaszu

Jednym z najciekawszych i najbardziej efektownych rozwiązań w mieszkaniu jest minimalistyczna w formie zabudowa regałowa w sypialni z miejscem do pracy. Regały przechodzą w biurko wsparte na dwóch stylowych nogach. Wykorzystana została wnęka ścienna i stworzono niebanalne tło dla ozdobnego krzesła, które wygląda jak rzeźba.

– Uwielbiam wszystkie stare, zabytkowe elementy, spatynowane przez czas, które wprowadzają do wnętrza niepowtarzalny klimat – mówi projektantka. Dzięki projektowi szafy na wymiar udało się również zgrabnie „ukryć” aparaturę klimatyzacyjną w sypialni.

biały salon w mieszkaniu na poddaszu
Na ścianie salonu obraz namalowany przez Roberta Przybysza

Szafka RTV w części wypoczynkowej powstała ze starych opalanych belek i waży ponad 100 kg. Wykonali ją rzemieślnicy współpracujący z Domem Towarowym w Łodzi. Ci sami rzemieślnicy wykonali potężny blat stołu w jadalni ze starych odzyskanych desek. Kuchnia, regał z biurkiem i szafy to dzieło robione na wymiar przez lokalnego stolarza. Największym wyzwaniem było osadzenie we wnętrzu zabytkowych starych okiennic z rejonu basenu Morza Śródziemnego, które zastąpiły tradycyjne fronty.

Zobacz też, jak ładnie i praktycznie urządzić łazienkę na poddaszu

mieszkanie 58 mkw na poddaszu
Czarne wzory i dodatki, takie jak ceramika, mocno kontastują z białym tłem. Budują graficzny efekt przestrzeni

Aranżacja mieszkania 58 m2 w przedwojennej kamienicy – biel, czerń i surowe drewno we wnętrzu na poddaszu

Mieszkanie ma powierzchnię 58 metrów kwadratowych i mieści się na ostatnim, czwartym piętrze kamienicy wybudowanej w 1936 roku. Lokalizacja jest bardzo dobra – w dzielnicy willowej, u zbiegu Puławskiej, tętniącej życiem głównej ulicy Mokotowa i cichej uliczki Kalatówki.

Do kamienicy jest dostęp z obu ulic. Na piętra prowadzi zadbana, świeżo odmalowana klatka schodowa z pięknymi widokami na osiedle domów jednorodzinnych oraz bujną zieleń.

Projekt wnętrza: Małgorzata Wojdal, Lilla Home, lillahome.pl

TEKST: BEATA MAJCHROWSKA 
ZDJĘCIA: FOLLOW THE FLOW STUDIO
PROJEKT I STYLIZACJA: LILLA HOME MAŁGORZATA WOJDAL, LILLAHOME.PL

NADZÓR AUTORSKI NAD REALIZACJĄ: DE NOVO

Zobacz też:  Mieszkanie 50 m2 w stylowej kamienicy w Łodzi urządzone w duchu kolonialnym

klatka schodowa w przedwojennej kamienicy
Czarno-biała klatka schodowa z szachownicą na posadzce zainspirowała projektantkę i nadała ton wnętrzu mieszkania