
Jak urządzić sypialnię na poddaszu ze skosami? Zobacz zdjęcia najlepszych aranżacji i zainspiruj się!
SypialniaChoć poddasze jest mało ustawnym pomieszczeniem, można w nim stworzyć przytulny, ciekawy i jeden z najbardziej intymnych pokoi w domu – sypialnię. Jak to zrobić, żeby była wygodna i funkcjonalna?
Sypialnia na poddaszu ze skosami...
to idealne miejsce do podziwiania rozgwieżdżonego nieba wprost z łóżka i kropel deszczu na szybie. Wymarzone warunki, żeby zaprojektować nastrojową alkowę. Jeśli dodatkowo w konstrukcji poddasza znajdują się stare belki, które stanowią same w sobie element dekoracyjny, można w sypialni wyczarować małe dzieło sztuki. Oto kilka rad, jak z nieustawnych, niskich ścianek kolankowych lub ograniczonej ilości wpadającego światła uczynić atut.
Jaki kolor ścian wybrać do sypialni na poddaszu?
Kolory ścian nie tylko wpływają na nasz nastrój. W małej sypialni mogą również obniżać zbyt wysoki sufit, podwyższać pokój ze zbyt niskimi skosami, sprawiać wrażenie przestronności czy poszerzać wnętrze. Jeśli brakuje nam dziennego światła, warto w pierwszej kolejności pomyśleć o oknach dachowych albo z wykuszem (takie rozwiązanie daje kolosalną różnicę), a następnie skoncentrować się na jasnej palecie odcieni, takich jak biel, stonowane szarości i ciepłe beże. Te kolory ścian i mebli nie tylko nas wyciszą, ale doskonale ukoją do snu.
A co, jeśli chcemy pomalować małą sypialnię na bardziej intensywne kolory? Czy malować w takim przypadku również skosy? Absolutnie nie! Skosy w ciemnym wydaniu mogą zadziałać przytłaczająco, więc pomalujmy tylko płaszczyzny pionowe. Ta sama zasada dotyczy tapet: jasne mogą pojawić się w całym wnętrzu, ciemniejsze i wzorzyste tylko na wybranym fragmencie płaszczyzny pionowej.


Jak urządzić sypialnię na poddaszu ze skosem?
Im wyższe ścianki kolankowe, tym więcej możliwości zaaranżowania sypialni. Te na wysokości około 140-150 cm dają swobodę poruszania się (pomieszczenie jest szersze i wyższe) oraz pozwalają lepiej zagospodarować powierzchnię pod skosami. Może tu wtedy stanąć biurko, toaletka, całkiem pokaźnych rozmiarów bieliźniarka czy fotel uszak wraz z lampą stojącą. Stworzymy w ten sposób przytulny kącik do czytania.
W przypadku niższych ścianek wybierzmy do sypialni mniejsze szafki nocne oraz komody, a jeśli te drugie nam nie pasują, zdecydujmy się na pełną zabudowę skosów (garderobę na wymiar). Minus – raz zrobiona, nie będzie mogła być przestawiona, chyba że ją całkowicie zdemontujemy. Plus – dostosujemy szuflady głębokością do skosu i dowolnie rozplanujemy wnętrze garderoby.
Gdzie ustawić łóżko w sypialni na poddaszu?
Jeśli poddasze jest duże, możemy ustawić łóżko tak, by mieć łatwy dostęp do niego z trzech stron i nie uderzać głową o sufit. Optymalne rozwiązanie to dosunięcie mebla od strony zagłówka (lub jednym bokiem) do ścianki kolankowej, która ma wysokość przynajmniej 80 cm. Jeśli to niemożliwe, ulokujmy łóżko przy ścianie bez skosu. Ciekawie wyglądają też aranżacje sypialni na poddaszu z odsuniętym łóżkiem – wtedy przestrzeń za nim można wypełnić chociażby szafkami, toaletką lub komodą.


Dziecięca sypialnia na poddaszu ze skosem
To pole do popisu dla rodziców, którym nie straszne jest majsterkowanie. W pokoju na poddaszu możemy urządzić przytulną sypialnię albo bawialnię dla dzieci. Przestrzeń pod skosami wykorzystajmy, by zbudować maluchom na przykład domek-alkowę, w którym poczują się bezpieczne. W takim przytulnym domku powinny się obowiązkowo znaleźć dekoracje do pokoju dziecięcego, takie jak poduchy i maty oraz lampka dająca nastrojowe światło. Innym pomysłem będzie urządzenie w dużej sypialni rodziców kącika dla niemowlaka z łóżeczkiem. Zobaczcie na zdjęciu obok, jak wygląda taka aranżacja.
Skosy na poddaszu można pomysłowo „ograć” – wykorzystać na te pomieszczenia, które podkreślą ich atuty, na przykład łazienkę. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby była funkcjonalna i wygodna w artykule: Jak ładnie i praktycznie urządzić łazienkę na poddaszu.
Zobacz więcej pomysłów na aranżację sypialni na poddaszu ze skosami w galerii zdjęć
Tekst: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: archiwum Werandy
Zdjęcie główne: Yassen Hristov, projekt wnętrza i stylizacja: Patrycja Suszek-Rączkowska, zdjęcie niżej: Aneta Tryczyńska, stylizacja: Katarzyna Sawicka