
Klasyczna elegancja w domu pod Tarnowem – styl modern classic z elementami art déco
Stylowe i przytulneMiało być stylowo, ale nowocześnie i lekko. Projektantka Małgorzata Bacik sprytnie połączyła to, co najciekawsze w trendach, z duchem minionych epok. I tak elegancki modern classic przeplata się tu z art déco – ulubionym stylem architektki – biedermeierem oraz współczesnym włoskim designem. Wysokiej jakości materiały, szlachetna kolorystyka i sztuka przez duże „S” urządzają dom pod Tarnowem w klimacie nowoczesnej klasyki.
Sposób na eleganckie, ponadczasowe wnętrza – przedwojenna klasyka w nowoczesnej oprawie
Nie mogło być inaczej! W końcu do akcji wkroczyła projektantka, która uwielbia styl art déco i ma wyjątkowe oko do sztuki. Ponadczasowa klasyka w duchu nowoczesności to jej konik – w takich wnętrzach się specjalizuje. Nic więc dziwnego, że właściciele domu pod Tarnowem zwrócili się właśnie do niej z prośbą o nowy projekt wnętrz. Nieco trącący już myszką wystrój opatrzył się mieszkańcom, podobnie jak nadgryzione zębem czasu wykończenia. Postanowili więc pójść za ciosem, odświeżyć zarówno styl, jak i jakość wnętrz. I tak dwustumetrowy dom, pod okiem architektki Małgorzaty Bacik, przeszedł gruntowny remont i zyskał zupełnie nowy wygląd. Zobaczcie, jak prezentuje się teraz!
Chłodne wieczory przy kominku – stylowy kącik wypoczynkowy w salonie modern classic
Jak na współczesny dom – układ dość nietypowy, ale ciekawy. Wejście z salonu do sypialni to charakterystyczne rozwiązanie znane z dawnych mieszkań w kamienicach, gdzie przestrzenie przenikały się w amfiladowym ciągu. Tu, w klasycznej aranżacji, taki rozkład zagrał znakomicie. Zanim jednak wejdziemy do części prywatnej, zajrzyjmy do strefy gościnnej.
W przestronnym salonie znalazł się nowoczesny narożnik o prostym, tradycyjnym kształcie, tapicerowany jasną skórą. Chromowany stolik kawowy ze szklanym blatem i złotymi wstawkami nawiązuje do stylu Hollywood Regency. No i jest też iście polski akcent – artdecowski fotel z giętymi na kształt pałąka podłokietnikami, w pięknym orzechowym fornirze. Strzeże wejścia do sypialni i – choć nazywany jest „czołgiem” – ma całkiem lekką konstrukcję. Stanął tuż obok trawertynowego kominka, który w chłodniejsze wieczory podgrzewa atmosferę i tworzy przytulny klimat w salonie.
Projektantce udało się dobrać do tego zestawu biedermeierowską witrynkę, która przyjechała do Tarnowa prosto z Wiednia. Ten elegancki kącik wypoczynkowy został zaaranżowany na tle wielkich okien – za dnia otwierają się na ogród, który o każdej porze roku maluje piękne kadry w różnych odcieniach. Wieczorem zasłaniają je suto drapowane zasłony, wprowadzające do salonu mnóstwo ciepła.
Jadalnia modern classic urządzona ze smakiem – antyki i designerskie oświetlenie
Ten piękny artdecowski stół i krzesła Thoneta to zestaw, który zachwycił właścicielkę podczas jednej z wizyt u projektantki. Od razu zapragnęła mieć podobny komplet.
Właśnie do tych jadalnianych mebli z historią, które Małgosi udało się zdobyć w zaprzyjaźnionym antykwariacie, dobrano pozostałe antyki. Do krzeseł dopasowano stylową tapicerkę w geometryczny wzór inspirowany stylistyką art déco, a dla przełamania całości powieszono nad stołem designerskie lampy.
Stożkowe klosze wykonane są ze szkła – przejrzystość tego materiału cudownie komponuje się z odcieniem różowego złota. Opływowy kształt lamp inspirowany jest zabytkowymi karafkami na wino. Podobne, biżuteryjne oświetlenie zawisło także nad szafkami w kuchni. Dzięki temu zestawieniu starego z nowym jadalnia nie przytłacza ciemnym fornirem i masywnymi formami, lecz wygląda lekko oraz finezyjnie.
Zobacz też: Eleganckie wnętrze w stylu modern classic – jak zgrabnie połączyć w nim klasyczne meble z nowoczesnymi dodatkami?



Kuchenne rewolucje – nowy, funkcjonalny układ i dużo miejsca do przechowywania
Kuchnia, trochę klasyczna, trochę nowoczesna, płynnie łączy się z jadalnią. Meble wykonane na zamówienie mają jasne fronty, które kontrastują z ciemnym politurowanym fornirem. Szafki są proste, ale dyskretnie ozdobione ramiakami, co nadaje kuchni lekki, a zarazem stylowy sznyt. Znajdziemy tu sporo szuflad do przechowywania, ale też lżejsze witrynki na rodowe szkło i porcelanę.
Właściciele nie zdecydowali się na pełnowymiarową wyspę. Zamiast niej projektantka domknęła kuchnię od strony jadalni niewielkim półwyspem. W rzędzie szafek udało się nawet wygospodarować miejsce na niewielką chłodziarkę do wina – oczko w głowie właściciela, który jest koneserem tych szlachetnych trunków.
Szafki przykrywa blat z ciemnego granitu o ciekawej strukturze przypominającej skórę. Z tego samego materiału wykonano parapet, który pod oknem poszerza blat, zapewniając więcej miejsca do pracy. Na tle białej rolety Małgosia powiesiła lampę – tę samą, co w jadalni, lecz z przydymionego szkła. Po zmroku tworzy ona ciepły, kameralny klimat.
Ciekawym rozwiązaniem jest pot filler, czyli bateria kuchenna na ścianie – dodatkowy kran do napełniania wodą garnków stojących na płycie grzewczej. To praktyczne udogodnienie z roku na rok zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników.
Sen z modelkami w tle – wytworne tkaniny i sztuka przez duże „S” w sypialni modern classic
Sypialnia jest przestronna i bardzo jasna. Przez wielkie okna wpada do wnętrza mnóstwo naturalnego światła, a z zewnątrz zagląda zieleń pięknie wypielęgnowanego ogrodu. Właścicielom zależało, by sypialnia była spójna stylistycznie z salonem i, podobnie jak on, wizualnie lekka.
W centralnej części pomieszczenia stanęło komfortowe łóżko z niewysokim, ale wygodnym, tapicerowanym zagłówkiem. Nad nim – perełka i prawdziwa ozdoba wnętrza: akt autorstwa Wandy Kosińskiej-Nowak z 1952 roku, zatytułowany „Modelki na postumencie”. Idealnie wkomponował się w ramy ze sztukaterii i znakomicie zgrał z wystrojem, nadając wnętrzu wytworności oraz klimat dawnej, stylowej alkowy.
Łóżko zdobią wysokiej jakości tkaniny – poduszki, wałki i narzuta wykonane z wytłaczanego aksamitu w szlachetnych kolorach. Po bokach projektantka ustawiła niewielkie szafki nocne z mosiężnymi gałeczkami.
Zobacz też: Ten dom zachwyca elegancją, ponadczasowymi rozwiązaniami i dekoracyjnymi tapetami. Projekt powstawał stopniowo przez 20 lat!
Czysta przyjemność? Tylko w eleganckim domowym spa
Ta łazienka to całkiem spory i bardzo elegancki salon kąpielowy. Duże okno (marzenie wielu właścicieli) sprawia, że od rana wypełnia ją naturalne światło. Dodatkowo przestrzeń rozświetlają jasne kolory. Na ścianach i posadzce projektantka położyła wielkoformatowy, polerowany gres w odcieniu ciepłego beżu. Takie neutralne tło szybko się nie znudzi – można je zawsze ożywić dodatkami w intensywniejszych kolorach.
W łazience zmieściła się zarówno wanna, obudowana pięknymi płytkami z wytłaczanym wzorem (ich matowe wykończenie łagodzi refleksy światła na ścianach i podłodze), jak i prysznic za transparentnym szkłem. Optycznie przestrzeni dodaje ogromna lustrzana tafla, w której odbija się całe wnętrze. Zawisła nad podwieszaną komodą, w której osadzono dwie umywalki.
W głębokich szufladach bez trudu pomieszczą się wszystkie niezbędne akcesoria łazienkowe – w większych ręczniki i detergenty, w mniejszych kosmetyki.
Projekt wnętrz: Małgorzata Bacik, Pracownia Projektowa MM Architekci, mmatchitekci.pl
Instagram: @mmarchitekci_bacik
Stylizacja: Anna Bacik, @azb_interiors
Tekst: MD
Zdjęcia: Yassen Hristov