bateria kuchenna na ścianę

Pot filler, czyli kran nad kuchenką. Jak bardzo bateria kuchenna na ścianę ułatwia codziennie gotowanie?

Kuchnia

Nowoczesne baterie kuchenne filtrują wodę, napowietrzają, podgrzewają tak, że prosto z kranu możesz zaparzyć herbatę… A co robi pot filler? Ta bateria ścienna ułatwia życie i pozwala odpocząć rękom. Zobacz, co to takiego i oceń czy kran nad kuchenką słusznie robi dzisiaj taką karierę. Nam bardzo się podoba to praktyczne rozwiązanie!

reklama

Dawniej baterie stojące, czyli tzw. sztorcowe, były dość rzadkie. Przeważały krany montowane na ścianie nad zlewem, najczęściej z długą wylewką, która zasięgiem obejmowała całą szerokość komory. Potem przyszła moda na stojące, montowane na blacie, a o ściennych jakby trochę zapomniano. Dziś znów wraca na nie moda. Jednym z rozwiązań, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem w aranżacjach kuchni jest pot filler. Jeśli nie wiesz, czy sprawdzi się u ciebie, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego:

Pot filler w klasycznej kuchni ze stylizowanym okapem i retro kuchnią gazową, Sara Tramp dla Emily Henderson Designs, via housebeautiful.com

Bateria kuchenna ścienna – jaką wybrać?

Baterie ścienne do kuchni sprawdzają się zwłaszcza przy dużych zlewozmywakach, z dwoma komorami lub jedną szeroką. Dzięki długiej, ruchomej wylewce mają szersze pole manewru – w jednej komorze możesz spłukać naczynia, w drugiej umyć warzywa. Jedne wyglądają bardzo klasycznie – mają dwa pokrętła, którymi reguluje się intensywność strumienia i temperaturę wody, inne są nowoczesne – z jedną dźwignią typu mieszacz. Wszystkie, dzięki charakterystycznie wyprofilowanej wylewce, nawiązują troszkę do stylu retro i przypominają dawne baterie montowane nad zlewem u naszych rodziców czy dziadków.

Współczesne modele są zaawansowane technologicznie – mają wysokiej jakości głowicę ceramiczną (zapobiega kapaniu, zapewnia płynną i precyzyjną regulację strumienia), ograniczają zużycie wody, a dzięki perlatorowi dobrze ją napowietrzają sprawiając, że jest miękka, przyjazna dla rąk, wypływa jej mniej, za to obfitszym strumieniem.

Na co zwrócić uwagę decydując się na ścienną baterię kuchenną? Przede wszystkim na wylewkę. To ona jest kluczowa. Jej długość i kształt musisz dopasować do swoich potrzeb. Wylewka może być krótka, ale na przykład łukowato wygięta albo długa i całkiem prosta, wyżej i niżej osadzona, no i mieć różne zakresy obrotu. Duże znaczenie ma wyposażenie kuchni. Jeśli obok kuchenki masz zainstalowany zlew polecamy wybrać jak najdłuższą – wtedy do garnka stojącego na płycie grzewczej możesz lać bezpośrednio wodę z kranu. Jeśli jednak zlew jest daleko? Wybierz inny rodzaj baterii ściennej – pot filler. To rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

 

Kran kuchenny w industrialnym stylu, z mosiężnym pokrętłem i rączką w kształcie wajchy, moen.com

Pot filler – co to jest? I dlaczego coraz częściej pojawia się w naszych kuchniach?

Pot filler w Stanach Zjednoczonych robi furorę już od dawna, u nas dopiero zaczyna być popularny. Sądząc po zainteresowaniu jakie wzbudza, można śmiało powiedzieć, że wkrótce przyjmie się na stałe.

No dobrze, ale co to właściwie jest? Tłumacząc dosłownie z języka angielskiego pot filler to nic innego jak kran kuchenny do napełniania garnków. Uściślijmy. To po prostu bateria kuchenna, którą montuje się na ścianie (choć można też na blacie), ale nie tradycyjnie nad zlewem, a bezpośrednio nad kuchenką lub płytą indukcyjną. 

Skąd przywędrował ten praktyczny pomysł? Z kuchni restauracyjnych, gdzie od dawien dawna jest stosowany. Projektanci, chcąc ułatwić pracę szefom kuchni dużych restauracji, opracowali patent – funkcjonalny kran nad kuchenką. Odtąd kucharze, zamiast dźwigać duże i ciężkie garnki, odkręcają kurek i strumieniem wody napełniają naczynia – nie ma już potrzeby noszenia ich po całej kuchni.
 

Bateria kuchenna Blue Water Imax w kolorze złotym, wylewkę z perlatorem możesz obrócić nawet o 360 stopni, bluewater.pl

Czym się różni pot filler od zwykłej baterii ściennej? Wygląda podobnie, ale ma znacznie dłuższą wylewkę, złamaną w kilku miejscach po to, by miała większy zasięg. Kilka odcinków łączą przeguby, które pozwalają obracać wylewkę nawet o 240 stopni. Montuje się ją tak samo jak tradycyjną baterię zlewozmywakową – wystarczy doprowadzić zimną wodę nad kuchenkę i gotowe. Możesz też podłączyć pod niego wodę filtrowaną. Wystarczy, tak jak w przypadku zwykłej baterii – zamontować filtr, który będzie ją oczyszczał.

Szukasz inspiracji do kuchni? Zobacz też: 

Nowoczesny pot filler o prostym kształcie, wykończony w czarnym macie, lussostone.com

Kran nad kuchenką do napełniania garnków – dlaczego warto go mieć?

Jeśli masz małą kuchnię w bloku i zlew znajduje się tuż obok kuchenki, inwestowanie w kran ścienny typu pot filler mija się z celem. Wystarczy bateria zlewozmywakowa ścienna z długą, ruchomą wylewką, by ułatwić ci pracę. Możesz też zdecydować się na model z wyciąganą wylewką – wysuwasz wąż na tyle ile potrzebujesz (niektóre mają nawet 150 cm) i wypełniasz stojący obok garnek wodą. 

Rzecz komplikuje się w przypadku dużych kuchni w domach za miastem, w których gotuje się często, dla sporej rodziny, a zlew jest oddalony od kuchenki. Wtedy bieganie z garnkiem z jednego końca pomieszczenia na drugi nie należy do przyjemności. Naczynie jest duże i ciężkie, a woda rozlewa się po drodze. Jeśli możesz sobie ułatwić pracę, dlaczego tego nie zrobić? Z pomocą przychodzi właśnie pot filler. 

Kran kuchenny ścienny ma wiele zalet. Oprócz wspomnianej wygody jest jeszcze kwestia szybkości napełniania. W kranie nad kuchenką jest większe ciśnienie wody niż w baterii nad zlewem – strumień leje się wartko, a garnek szybciej robi pełny.

Bateria ścienna do napełniania garnków to praktyczny pomysł, który coraz częściej pojawia się w kuchniach. Teraz już nie musisz zdejmować garnka z płyty, żeby napełnić go wodą.

Pot filler jest też wygodny do opłukiwania garnków z resztek – nalewasz wodę i zostawiasz garnek na kuchence, żeby odmókł, potem wystarczy wylać wodę i włożyć naczynie do zmywarki. Kolejna korzyść? Ekspres do kawy. Jeśli postawisz go w pobliżu kuchni będziesz mogła przy pomocy pot fillera napełniać go wodą bez konieczności wyjmowania za każdym razem pojemnika.

Tak naprawdę pot filler możesz wykorzystać w dowolnym miejscu, w którym go potrzebujesz. W pomieszczeniu gospodarczym, jeśli nie chcesz lub nie masz miejsca na zamontowanie roboczego zlewu – możesz spłukać np. wiadro od mopa. W Ameryce, skąd pot filler się wywodzi, popularne jest na przykład montowanie kranu w miejscu, gdzie znajdują się wbudowane w szafkę miski pupili. No i wreszcie poza praktycznym zastosowaniem, pot filler jest po prostu estetycznym elementem wyposażenia kuchni

 

Bateria kuchenna w błyszczącym chromie, model blue water imax ze składaną wylewką, bluewater.pl

Kran kuchenny ścienny – jaki model wybrać i gdzie zamontować pot filler? 

Kran nad kuchenką musi ładnie się prezentować w każdym wnętrzu. Dobór odpowiedniej armatury zależy od stylu, w jakim urządzona jest twoja kuchnia. Na naszym rynku nie ma jeszcze dużego wyboru tego typu baterii, ale warto poszperać w wyszukiwarce. W internecie na pewno znajdziesz odpowiedni model. Jeśli wierzyć trendom wnętrzarskim, to w naszych sklepach pot filler też niedługo stanie się hitem sprzedażowym.

Jaki model baterii do kuchni wybrać? W domu na wsi oraz klasycznych i rustykalnych wnętrzach najlepiej prezentują się modele retro z tradycyjnymi pokrętłami, baterie w kolorze starego złota, miedzi, antycznego brązu czy błyszczącego chromu.

Idealnym wyborem do nowoczesnych kuchni są modele podtynkowe z minimalistyczną rączką mieszacza i prostą, składaną wylewką, w matowej czerni, szczotkowanym mosiądzu czy satynowym srebrze.

Jeśli gotujesz na wyspie kuchennej zamontuj pot filler na blacie. Stojące modele też są dostępne!

Gdzie najlepiej zamontować pot filler? Miejsce nad kuchenką musisz wybrać sam – centralnie na środku albo nieco z boku. To zależy od sposobu pracy w kuchni i umiejscowienia sprzętów:

  • jeśli obok kuchenki masz blat, na którym stoi ekspres do kawy, czajnik czy donice z ziołami – lepiej zamontować kran na skraju kuchenki, by wylewka z łatwością sięgnęła zarówno do stojących na niej garnków, jak i do rzeczy stojących na blacie, 

  • jeśli kuchnia, na której gotujesz jest duża, szeroka (np. wolnostojące kuchnie gazowe) lepszym rozwiązaniem będzie pot filler na środku.
     

Pot filler można też zamontować na blacie, na przykład kuchennej wyspy, amazon.com

Na jakiej wysokości powinien się znaleźć? To też kwestia indywidualna i zależy od wysokości naczyń, które będziesz napełniał wodą. Jeśli często korzystasz z wysokich garnków lepiej, żeby był wyżej, jeżeli z niższych rondli dopasuj wysokość tak, żeby woda lejąc się z góry nie rozchlapywała się.

Ściana, na której znajdzie się pot filler powinna być ciekawie wykończona i mieć charakter, tak żeby całość efektownie się prezentowała. Możesz wyłożyć ją płytkami, pomalować farbą ceramiczną lub wyłożyć hartowanym szkłem. Pamiętaj, że sąsiaduje i z kuchenką, i z wodą, dlatego powinna być praktyczna oraz łatwa w utrzymaniu czystości.

No dobrze, a co, jeśli płyta grzewcza znajduje się na wyspie? Są dostępne także stojące modele pot fillera. Działają tak samo jak ścienne, też mają długą, ruchomą wylewkę na przegubach, ale montowane są w blacie, jak klasyczna bateria stojąca. Skoro już wiesz czym jest bateria o tajemniczo brzmiącej nazwie przemyśl, czy pot filler sprawdzi się w twojej kuchni. My jesteśmy pewni, że będziesz zachwycony! 

Przeczytaj też: Co położyć na ścianie między szafkami w kuchni? Zobacz najlepsze pomysły na ścianę nad blatem kuchennym!

Tekst: MD
Zdjęcia: materiały prasowe
Zdjęcie główne: kallista.com; niżej:
 ZDJĘCIE: IGOR DZIEDZICKI, STYLIZACJA: ANNA SALAK