styl paryskiej kamienicy w mieszkaniu na warszawskiej pradze

W tym eleganckim mieszkaniu na warszawskiej Pradze styl paryskiej kamienicy pięknie łączy się z nowoczesnością

Stylowe i przytulne

W 70-metrowym mieszkaniu na warszawskiej Pradze styl klasycznej paryskiej kamienicy łączy się z nowoczesnością. Ciemne dodatki i sofy obite granatowym aksamitem dodają przestrzeni elegancji i wytworności, a sztuka - rzeźby Lecha Goździewskiego i fotografie Szymona Brodziaka - artystycznego sznytu. Projekt wnętrza to dzieło pracowni Aldony Banasiuk-Suchorzewskiej.

Mieszkanie znajduje się w kamienicy na warszawskiej Pradze. Budynek, który wzniesiono w 1912 roku, niedawno odzyskał swoją świetność. W 2018 toku przeprowadzono tutaj kompleksowy remont – odnowiono elewację, klatki schodowe oraz części wspólne, wymieniono instalacje, a lokale doprowadzono do stanu deweloperskiego. Jednym słowem kamienica zyskała drugie życie i tylko czekała na nowych mieszkańców.
 

kamienica na warszawskiej pradze

Wnętrza w kamienicy z początku XX wieku – ich aranżacja podkreśliła wyjątkowy klimat miejsca

Mieszkania w kamienicach mają niepowtarzalną atmosferę. Ich głównymi zaletami są wysokie sufity, które sprawią, że wnętrza stają się wyjątkowo przestronne. W tym przypadku apartament ma aż 3,4 metra wysokości. – Praca nad projektem wnętrza w takich przestrzeniach to ogromna przyjemność – przyznaje architektka Aldona Banasiuk-Suchorzewska.

Jak przebiegał remont mieszkania? Aby spełnić potrzeby i oczekiwania nowych właścicieli układ funkcjonalny przeszedł prawdziwą rewolucję. Większość ścian wyburzono i postawiono na nowo. Przeniesiono też łazienkę. Dzięki temu udało się wygospodarować miejsce na dodatkową sypialnię, na której zależało inwestorom. W efekcie tych zmian apartament o powierzchni prawie 70 metrów kwadratowych składa się ze strefy dziennej z otwartą kuchnią i kameralną jadalnią oraz trzech sypialni i łazienki.

Bardzo ważne przy tego typu realizacjach jest zachowanie spójności. Projektowane wnętrze powinno pasować do wyjątkowego charakteru całego budynku. Dlatego w mieszkaniu w kamienicy na warszawskiej Pradze pojawiły się ozdobne gzymsy, rozety sufitowe, sztukaterie na ścianach, a na podłodze parkiet ułożony w klasyczną jodełkę francuską, które nawiązują do historycznej estetyki kamienicy.

Zobacz też: Stylowe meble obok nowoczesnych, oryginalna wyspa kuchenna i dzieła sztuki – mieszkanie w kamienicy na Mokotowie

We wnętrzach nie mogło zabraknąć sztuki – to ona nadała przestrzeni unikatowy charakter

Niepowtarzalny klimat mieszkania w kamienicy najlepiej podkreślają odpowiednio dobrane dzieła sztuki. We wnętrzach pojawiły się rzeźby Lecha Goździewskiego, a na ścianach zawisły biało-czarne fotografie Szymona Brodziaka. Sztuka stała się nieodłącznym elementem tego projektu nadając przestrzeni unikalny charakter i oddając indywidualność inwestorów.

– W przypadku tego projektu, nie tylko starałam się odtworzyć spójność zewnętrznego charakteru budynku poprzez ozdobne gzymsy i sztukaterie, ale także wprowadziłam elementy sztuki, które nadają wnętrzu unikalny wygląd i atmosferę. Rzeźby Lecha Goździewskiego oraz fotografie Szymona Brodziaka doskonale komponują się z resztą projektu, tworząc harmonijną całość – mówi projektantka. 

W mieszkaniu styl paryskiej kamienicy zgrabnie połączono z nowoczesnością

Bazę całego projektu stanowią jasne, spokojne tonacje. We wnętrzach dominuje biel. Zobaczymy ją na ścianach ozdobionych sztukaterią czy w minimalistycznej zabudowie kuchennej. Z matowymi frontami szafek ciekawie kontrastuje szklany panel nad blatem kuchennym – odbija się w nim światło, rozjaśniając i optycznie powiększając strefę dzienną.

Ciemne dodatki i sofy obite miękkim, granatowym aksamitem dodają jasnym wnętrzom elegancji i wyrafinowanego charakteru. Białe są również sypialnia oraz łazienka. Choć w tej ostatniej pojawia się mocny kontrast w postaci dodatków oraz czarnej zabudowy wykonanej ze szczotkowanego dębu.

biała kuchnia w mieszkaniu w kamienicy


Charakterystycznym elementem aranżacji łazienki jest dekoracyjna mozaika ułożona na posadzce. Uwagę zwraca też inne ciekawe rozwiązanie. Za ścianą luster projektantka pomysłowo ukryła szafę gospodarczą z pralką, miejscem na odkurzacz, środki czystości oraz ręczniki. Żaden bałagan nie będzie tu widoczny. Dodatkowo, obecność luster wizualnie powiększyła przestrzeń.

Do mieszkania w kamienicy na warszawskiej Pradze architektka wybrała naturalne, wysokiej jakości materiały, m.in. marmur, dąb szczotkowany. Zadbała, aby każdy detal odzwierciedlał wyjątkowość miejsca.

– Praca nad tym projektem była dla mnie prawdziwą przyjemnością, ale też wyzwaniem, które pozwoliło mi połączyć pasję do sztuki ze sztuką projektowania wnętrz. Tworzenie niepowtarzalnych, wyjątkowych przestrzeni to dla mnie nie tylko zawód, ale również sposób na kontynuowanie procesu samodoskonalenia. Każdy projekt to nowa przygoda. Za każdym razem szukam nowych inspiracji i tworzę unikalne miejsca, które wyrażają charakter ich użytkowników. W przypadku tej kamienicy na warszawskiej Pradze, połączyłam swoją pasję do sztuki ze wrażliwością na detale, co zaowocowało wnętrzem, które jest zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne – podsumowuje Aldona Banasiuk-Suchorzewska.

Zobacz więcej zdjęć tego pięknego mieszkania w kamienicy w galerii

Projekt wnętrza: Aldona Banasiuk-Suchorzewska, aldonabanasiuk.pl
@aldonabanasiuk_architekt

OPRACOWANIE: REDAKCJA
Zdjęcia: Wiktoria Wasiak @vicvasw

Zobacz też: Mieszkanie w krakowskiej kamienicy – wnętrza pełne sztuki i rodzinnych pamiątek