mazurski dom aktorki anny dereszowskiej

Blisko natury – mazurski dom aktorki Anny Dereszowskiej

Styl rustykalny

Dom aktorki Anny Dereszowskiej i Daniela Duniaka jest przytulną sceną, gdzie styl rustykalny miesza się z nowoczesnością, a lokalne rzemiosło z japońskim duchem.

reklama
Nowoczesność i prostota w jednym – minimalistyczne w formie meble według projektu Anny Kuk-Dutki wykonała firma Anegre. Hokery z opalanego drewna dębu ze skórzaną rączką od firmy Say-oo.

Projektowanie tego domu było przygodą… sensoryczną – śmieje się architekta Anna Kuk-Dutka. – Ważniejsze od reguł stylu były dla właścicieli materiały i ich przyjemne w dotyku niedoskonałości. Przede wszystkim drewno – z rozbieranych starych stodół i spichlerzy, wytrawione przez słońce i deszcze, ze spękaniami i sękami, przypalane. Naturalny kamień – z historią zatopioną w swojej strukturze, ceramika – ręcznie robiona, unikatowa. Szybko okazało się, że ta praca będzie nie tylko przygodą, ale i… wyścigiem z czasem, bo siedlisko zostało bohaterem programu telewizyjnego „Budując marzenia”. Poniekąd wszyscy zostali aktorami – kamera towarzyszyła niemal na każdym kroku właścicielom, architektce, ekipie remontowej i rozmaitym rzemieślnikom oraz artystom z okolic. Taka zresztą była idea – pokazać etapy urządzania domu Anny Dereszowskiej i Daniela Duniaka, a przy okazji opowiedzieć o Mazurach i mieszkających w okolicy ciekawych ludziach.

Drewniany budynek w miejscowości Ławki, a tak naprawdę dwa (jeden przeznaczony dla nich, drugi dla gości lub na wynajem), już stały, ale w stanie surowym. Na tym etapie architektka wprowadziła trochę korekt i przeróbek, np. zlikwidowano jedną z łazienek, doszedł magazynek, zaś pomieszczenie, które było pomyślane jako garderoba, stało się specjalnie wygłuszonym studiem nagraniowym. Aktorka planowała, że w wolnym czasie będzie tutaj nagrywała podcasty czy audiobooki. Całość mocno pasowała do idei, którą Anna z Danielem mieli od początku – wakacyjnego domu (choć z możliwością całorocznego mieszkania) z elementami agroturystyki i glampingu; na terenie ich działki stanęły eleganckie namioty, które można wynająć. Działka leży nad jeziorem Szymanek, otacza ją las – wszystko to miało wpływ na projekt. Właściciele postanowili zrezygnować ze zwykłego okna i zainwestowali w olbrzymią przesuwaną szklaną ścianę – latem ta część jest cały czas otwarta i przyroda wkrada się do domu...

Firma Anegre (anegre.pl) stworzyła rustykalne w klimacie meble kuchenne, łazienkowe i szafy o ramowych frontach wykończonych fornirem dębowym. Podbarwione wyglądają szlachetnie.

sypialnia z drewnem styl naturalny

Drewniany pieniek półkOOla z litego dębu od firmy Say-oo (say-oo.com) w roli nocnego stolika oraz łóżko z lnianą tapicerką nadają surowej sypialni rustykalny charakter.

Projekt wnętrza: Anna Kuk-Dutka, Studio Anchal, tel. 668 014 737, anchal.pl
Tekst: Beata Majchrowska
Zdjęcia: Dariusz Jarząbek  
Stylizacja: Anna Salak

Zobacz całą sesję tego niezwykłego domu w październikowym numerze Werandy. Zamów wydanie papierowe lub elektroniczne – jak wolisz!