ściana telewizyjna w salonie

Najciekawsze pomysły na aranżację ściany telewizyjnej w salonie. Zobacz zdjęcia!

Salon

Salon to nie tylko miejsce wspólnych wieczorów, ale i seansów filmowych. Jak zgrabnie, a jednocześnie nie nachalnie wyeksponować w nim telewizor, by nie zdominował wnętrza, ale łagodnie wtopił się w otoczenie? Jaka ściana tv będzie się dobrze prezentowała w mieszkaniu?

reklama
Projekt wnętrza: @Ana_Home13, ZDJĘCIA: IGOR DZIEDZICKI, STYLIZACJA: ANNA SALAK


Jak urządzić salon ze ścianą tv?

Pomysły na ścianę z telewizorem mogą być różne. Najprostszy to podkreślenie jej innym kolorem lub delikatną tapetą (czemu by nie skontrastować nowoczesnego ekranu z czarno-białą tapetą ukazującą starożytne freski czy ruiny?). Drugi popularny pomysł na ścianę tv w salonie, to obramowanie telewizora regałem albo biblioteką.

Inną dekoracją ściany telewizyjnej jest drewno, które w porównaniu z czarnym zimnym ekranem ociepli trochę salon. Zabudowę ściany z telewizorem można zrobić z jednego drewnianego panelu, boazerii lub lameli, które zaaranżujemy, jak podpowie nam wyobraźnia. Lamele mogą być ułożone pionowo lub poziomo, znajdować się bezpośrednio pod ekranem albo po jego bokach.

Ciekawym sposobem na ścianę z telewizorem w pokoju dziennym są beton oraz cegła (pomalowana najlepiej na szaro lub biało), które wydobędą czerń ekranu. Taka aranżacja ściany telewizyjnej świetnie sprawdzi się we wnętrzach skandynawskich i salonach w stylu loftowym.

W końcu na ścianę telewizyjną będzie pasował kamień dekoracyjny, szczególnie do dużych, otwartych pomieszczeń, luksusowych i stylowych. Najlepiej wypadnie w tej aranżacji marmur z lekkim żyłkowaniem.

> Zobacz też: Ozdoby na stolik kawowy – pomysły, jak udekorować stolik w salonie <
 

zabudowa ściany tv
Projekt wnętrza: Joanna Wszeborowska-Kludzińska @roseberry.home, ZDJĘCIE: IGOR DZIEDZICKI, STYLIZACJA: ANNA SALAK
pomysł na ścianę telewizyjną w salonie
Projekt wnętrza: Katarzyna Kraszewska, ZDJĘCIE: TOM KUREK, STYLIZACJA: ELIZA MROZIŃSKA
telewizor na ścianie
Projekt: Natalia Jankowiak i Kamila Piętka-Rakowiecka, ZDJĘCIA: MICHAŁ SKORUPSKI, STYLIZACJA: AGNIESZKA WRODARCZYK


Aranżacja ściany z telewizorem – uchwyty i stojaki na telewizor

Często nie wiemy, jak ustawić telewizor i w jaki sposób poradzić sobie z plątaniną kabli. Mamy i na to sposób – ruchomy uchwyt do telewizora, który można regulować w pionie i w poziomie oraz ustawiać pod różnym kątem. Są jeszcze stojaki, ale te zwykle zajmują dużo miejsca. Żeby dopełnić elegancki wystrój pokoju przydadzą się również tzw. kręgosłupy, w których pochowamy wszystkie kable.
 

ściana z telewizorem inspiracje
Projekt wnętrza: Maria Jachalska, ZDJĘCIE: MARCIN GRABOWIECKI, STYLIZACJA: ELIZA MROZIŃSKA

Szafka rtv w salonie

Przy wyborze mebli rtv do salonu trzeba dobrze się zastanowić, gdzie będzie znajdował się telewizor – na szafce czy na ścianie. Zakładając, że telewizor będzie stać na szafce, musimy uwzględnić również miejsce na sprzęt elektroniczny, taki jak router, soundbar czy głośniki do kina domowego, który będzie znajdował w pobliżu urządzenia.

Podłużna szafka pod telewizor z otwartymi półkami sprawdzi się w dużych przestrzeniach. Jeśli chcemy uniknąć bałaganu, najlepiej zdecydujmy się na mebel z zamykanymi schowkami. Szafka rtv do małego pokoju powinna być jak najlżejsza wizualnie. Obecnie modne są takie w stylu retro, na zgrabnych, cienkich nóżkach.
 

ściana telewizyjna w salonie aranżacje
PROJEKT I STYLIZACJA: MARTA KWIECIEŃ-DĄBSKA, ZDJĘCIE: ŁUKASZ ZANDECKI
ściana tv w pokoju dziennym
ZDJĘCIE: MARCIN GRABOWIECKI, STYLIZACJA: KAROLINA MEARS
Projekt wnętrza: Aleksandra Wachowicz, zdjęcie: YASSEN HRISTOV, stylizacja: KAMILA JAKUBOWSKA-SZMYD


Jak zaaranżować ścianę z telewizorem?

Jeśli telewizor stoi na szafce rtv, po jego bokach można ustawić głośniki, a nad nim półki z ulubionymi filmami czy płytami. Problem pojawia się, gdy telewizor wisi. Czy taka ściana nie okaże się pusta? A z kolei czy nadmiar dekoracji w domu, które pojawią się wokół telewizora, nie przytłoczy jej? I na ten problem jest rozwiązanie.

Potraktujmy ekran jak obraz – na rynku znajdziemy wiele telewizorów, które wyświetlają nasze ulubione dzieła sztuki (malarstwo, np. impresjonistów, grafikę czy fotografię). Wyrafinowany design z cienką ramą sprawia, że urządzenie w ogóle nie jest toporne. Przeciwnie wygląda niczym doskonale dopracowane dzieło sztuki, a możliwość personalizacji koloru, stylu oraz dodatków (np. passe-partout) czyni go perfekcyjnym dopełnieniem aranżacji salonu. Możemy więc mieć jeden większy telewizor-obraz albo mniejszy, który uzupełni naszą prywatną kolekcję sztuki. Taka ściana telewizyjna będzie prezentowała się niezwykle oryginalnie.

TEKST: MONIKA UTNIK-STRUGAŁA
ZDJĘCIA: ARCHIWUM WERANDY

ZDJĘCIE GŁÓWNE:  projekt wnętrza: Agnieszka Ludwinowska, ZDJĘCIE: MICHAŁ ZAGÓRNY, STYLIZACJA: KAMILA JAKUBOWSKA SZMYD, niżej: APARTAMENT KLAUDII HALEJCIO, ZDJĘCIE: YASSEN HRISTOV, STYLIZACJA: PATRYCJA RABIŃSKA