ściana telewizyjna w salonie

Aranżacja ściany w salonie z telewizorem – sprawdź najciekawsze pomysły

Salon

Salon to nie tylko miejsce wspólnych wieczorów, ale i seansów filmowych. Jak zgrabnie, a jednocześnie nienachalnie wyeksponować w nim telewizor, by nie zdominował wnętrza, ale łagodnie wtopił się w otoczenie? Jaka ściana tv będzie się dobrze prezentowała w mieszkaniu? Sprawdź nasze inspiracje i pomysły!

Zabudowa ściany z tv w salonie, Projekt wnętrza: @Ana_Home13, ZDJĘCIA: IGOR DZIEDZICKI, STYLIZACJA: ANNA SALAK

Aranżacja ściany w salonie z telewizorem – jak modnie wykończyć ścianę za telewizorem?

Pomysły na ścianę z tv w salonie mogą być różne. Najprostszy to podkreślenie jej innym, np. ciemniejszym kolorem lub delikatną tapetą (czemu by nie skontrastować nowoczesnego ekranu z czarno-białą tapetą ukazującą starożytne freski czy ruiny?). Tak wyróżniona ściana będzie stanowić centralny punkt salonu, który na pewno zwróci uwagę gości.

Drugi popularny pomysł na ścianę tv w salonie to obramowanie telewizora regałem albo biblioteką. Jeśli chcesz, aby telewizor był niewidoczny, zaprojektuj lub zamów zabudowę na wymiar, która ma specjalne wnęki lub panele pozwalające ukryć sprzęt rtv, gdy nie jest używany. 

Innym sposobem na aranżację ściany z telewizorem jest drewno, które w porównaniu z czarnym ekranem ociepli trochę pokój dzienny. Zabudowę ściany telewizyjnej w salonie możesz zrobić z jednego drewnianego panelu, boazerii lub lameli, które dopasujesz do projektu wnętrza. Lamele mogą być ułożone pionowo lub poziomo, znajdować się bezpośrednio pod ekranem albo po jego bokach.

Ciekawym sposobem na ścianę z telewizorem w pokoju dziennym są beton oraz cegła (pomalowana najlepiej na szaro lub biało), które wydobędą czerń ekranu. Taka aranżacja ściany telewizyjnej świetnie sprawdzi się we wnętrzach skandynawskich i salonach w stylu loftowym.

W końcu na ścianę telewizyjną będzie pasował kamień dekoracyjny, szczególnie do dużych, otwartych pomieszczeń, luksusowych, glamour, stylowych. Najlepiej wypadnie w tej aranżacji marmur z lekkim żyłkowaniem. W salonie w stylu minimalistycznym lub industrialnym na ścianie możesz położyć beton architektoniczny.

Zobacz też: 10 ciekawych pomysłów na ścianę – jak ją wykończyć i czym ozdobić?
 

zabudowa ściany tv w salonie
Projekt wnętrza: Pracownia Architektura MIJO, architekturamijo.pl, ZDJĘCIA: HANNA POŁCZYŃSKA, KRONIKI.STUDIO
zabudowa ściany tv w salonie
Projekt wnętrza: Joanna Wszeborowska-Kludzińska @roseberry.home, ZDJĘCIE: IGOR DZIEDZICKI, STYLIZACJA: ANNA SALAK
Projekt wnętrza: Katarzyna Kraszewska, ZDJĘCIE: TOM KUREK, STYLIZACJA: ELIZA MROZIŃSKA
Projekt wnętrza: Butterfly Studio, ZDJĘCIA: PATRYK POLEWANY, STYLIZACJA: ELIZA MROZIŃSKA
telewizor na ścianie w salonie
Projekt: Natalia Jankowiak i Kamila Piętka-Rakowiecka, ZDJĘCIA: MICHAŁ SKORUPSKI, STYLIZACJA: AGNIESZKA WRODARCZYK


Aranżacja ściany z telewizorem – uchwyty i stojaki na telewizor w salonie

Jak ustawić telewizor, by zachować komfort oglądania ulubionych filmów oraz seriali? I w jaki sposób poradzić sobie z plątaniną kabli? Architekci mają sprawdzony sposób na aranżację ściany z telewizorem w salonie.

Przyda się ruchomy uchwyt do telewizora, który można regulować w pionie i w poziomie oraz ustawiać pod różnym kątem. Są jeszcze stojaki, ale te zwykle zajmują dużo miejsca. Żeby dopełnić elegancki wystrój pokoju przydadzą się również tzw. kręgosłupy, w których pochowasz wszystkie kable i uchronisz je przed splątaniem.

ściana z telewizorem inspiracje
Projekt wnętrza: Maria Jachalska, ZDJĘCIE: MARCIN GRABOWIECKI, STYLIZACJA: ELIZA MROZIŃSKA

Aranżacja ściany tv – jak wybrać szafkę rtv do salonu

Przy wyborze mebli rtv do salonu trzeba dobrze się zastanowić, gdzie będzie znajdował się sprzęt. Czy będzie to telewizor na ścianie czy raczej stojący na szafce lub komodzie? Zakładając, że telewizor będzie stać na szafce, musisz uwzględnić również miejsce na sprzęt elektroniczny, taki jak router, soundbar czy głośniki do kina domowego, które będą znajdować się w pobliżu urządzenia.

Komody lub szafki rtv łatwo wkomponować w wystrój domu. Najczęściej są dostępne w tych samych kolekcjach, co reszta mebli do salonu. Podłużna szafka pod telewizor z otwartymi półkami sprawdzi się w dużych przestrzeniach. Jeśli chcesz uniknąć bałaganu, najlepiej zdecyduj się na mebel z zamykanymi schowkami lub szufladami. Szafka rtv do małego pokoju powinna być jak najlżejsza wizualnie. Obecnie modne są takie w stylu retro, na zgrabnych, cienkich nóżkach.

 

szafka rtv w pokoju dziennym
ZDJĘCIE: MARCIN GRABOWIECKI, STYLIZACJA: KAROLINA MEARS
komoda rtv w salonie
Projekt wnętrza: Dawid Przewoźny, ZDJĘCIE: TOM KUREK, STYLIZACJA: ELIZA MROZIŃSKA
PROJEKT I STYLIZACJA: MARTA KWIECIEŃ, ZDJĘCIE: ŁUKASZ ZANDECKI
PROJEKT I STYLIZACJA: MARTA KWIECIEŃ, ZDJĘCIE: ŁUKASZ ZANDECKI
Projekt wnętrza: Aleksandra Wachowicz, zdjęcie: YASSEN HRISTOV, stylizacja: KAMILA JAKUBOWSKA-SZMYD

Jak zaaranżować ścianę z telewizorem we wnętrzu pokoju dziennego?

Jeśli telewizor stoi na komodzie rtv, to po jego bokach możesz ustawić głośniki, a nad nim powiesić półki z ulubionymi filmami czy płytami. Problem pojawia się, gdy telewizor wisi. Czy taka biała ściana z tv nie okaże się pusta? A z kolei czy nadmiar dekoracji w domu, które pojawią się wokół telewizora, nie przytłoczy jej? Jest na to doskonałe rozwiązanie!

Oto nasza inspiracja – potraktuj ekran jak obraz. Na rynku znajdziesz modele telewizorów, które wyświetlają dzieła sztuki. Zamiast ciemnego ekranu wyświetlaj więc malarstwo czy fotografie. To zapewni świetny efekt wizualny!

Co więcej, wyrafinowany design nowoczesnego telewizora z cienkimi ramami sprawia, że urządzenie w ogóle nie jest toporne. Przeciwnie, wygląda niczym doskonale dopracowany obiekt, a możliwość personalizacji koloru, stylu oraz dodatków (np. passe-partout) czyni go perfekcyjnym dopełnieniem aranżacji salonu. Możesz więc mieć jeden wielkoformatowy telewizor-obraz albo mniejszy, który uzupełni twoją prywatną kolekcję sztuki. Taka ściana telewizyjna będzie prezentowała się niezwykle oryginalnie!

Zobacz też: Pomysł na ścianę za kanapą – 10 sposobów, jak ciekawie ozdobić ścianę w salonie. Zainspiruj się! 

Tekst: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: Archiwum Werandy

Zdjęcie Główne:  Projekt Wnętrza: Agnieszka Ludwinowska, Zdjęcie: Michał Zagórny, Stylizacja: Kamila Jakubowska Szmyd, Niżej: Apartament Klaudii Halejcio, Zdjęcie: Yassen Hristov, Stylizacja: Patrycja Rabińska

Projekt wnętrza: Maciej Bogaczewicz, ZDJĘCIA I STYLIZACJA: CELESTYNA KRÓL
PROJEKT WNĘTRZA I STYLIZACJA: MONIKA GRUSZKA-ZIÓŁKOWSKA, ZDJĘCIE: TOM KUREK