jasne nowoczesne i przytulne mieszkanie na poddaszu ze skosami

Jasno, nowocześnie i przytulnie. To 100-metrowe mieszkanie na poddaszu ze skosami urządzono funkcjonalnie i zgodnie z trendami

Styl nowoczesny

Urządzenie funkcjonalnego, a do tego przytulnego i wygodnego mieszkania na poddaszu stanowi nie lada wyzwanie. Warto więc zwrócić się po pomoc do doświadczonej architektki wnętrz, której w pełni można zaufać. Tak było właśnie w tym przypadku. Jak wyszło? Zobaczcie aranżację mieszkania na poddaszu ze skosami!

Kasia, właścicielka mieszkania, to młoda osoba, która potrzebowała własnej przestrzeni. W tym celu zdecydowała się zaaranżować poddasze w dwupiętrowym, rodzinnym domu. O pomoc w zaprojektowaniu przytulnej i funkcjonalnej przestrzeni zwróciła się do Małgorzaty Bacik z Pracowni Projektowej MM Architekci.

Inwestorka całkowicie zaufała architektce. Znała dobrze realizacje pracowni. Oglądała je „na żywo” (architektka zaprojektowała wnętrza w domu jej brata), ale też na łamach najpopularniejszych magazynów wnętrzarskich, takich jak Weranda. Współpraca przebiegała więc wyjątkowo sprawnie.

Zobacz też: Wnętrze z malarską tapetą na ścianie – eleganckie i pełne charakteru 77-metrowe mieszkanie w kamienicy
 

Aranżacja mieszkania na poddaszu ze skosami – jasne, nowoczesne i przytulne wnętrze

Jakie zadanie stanęło przed architektką? – Projekt obejmował całą aranżację poddasza, wyznaczenie układu pomieszczeń, a także rozrys instalacji. Kiedy zaczynaliśmy przestrzeń była pusta. Zastaliśmy nieotynkowane ściany i betonowe schody – wspomina Małgorzata Bacik.

Mieszkanie o powierzchni ok. 100 mkw. miało być jasne, nowocześnie urządzone, ale też przytulne. Właścicielce zależało, by pomimo ograniczonego budżetu wnętrze wyglądało ciekawie, miało klasę. Aby to osiągnąć i nie przekroczyć zakładanych kosztów wykorzystano m.in. materiały z wyprzedaży. Jasne ściany i szafki ocieplono podłogą z paneli winylowych w kolorze naturalnego dębu i blatami w niemal identycznym odcieniu. Czarne akcenty, takie jak lampy, krzesła, stół, stoliki i uchwyty szafek, przełamują aranżację oraz dodają jej nowoczesnego wyrazu. W mieszkaniu pojawiło się dużo kwiatów i ciekawych dodatków w odcieniach zieleni, które dopełniają wystrój, jednak największą uwagę skupia na sobie barwny obraz pędzla Zbigniewa Nowaka. Poprzez kontrastowe kolory bardzo się wyróżnia i dodaje charakteru całej przestrzeni.

Kolejne wyzwanie w urządzaniu mieszkania na poddaszu stanowiły skosy połaci dachu. Należało bardzo uważać, aby nie było kolizji z wysokością. W związku z tym zamiast typowych dwumetrowych drzwi do łazienki i wc, które zahaczałyby o skosy, zdecydowano się na skrzydła drzwiowe o niestandardowej wysokości 1,9 metra.

Przeczytaj, jak urządzić sypialnię na poddaszu ze skosami i zainspiruj się!

kuchnia na poddaszu ze skosami

Wygodna strefa dzienna i funkcjonalna kuchnia na poddaszu ze skosem

Kuchnia ze skosami może być wygodna i bardzo pojemna, jeśli się ją odpowiednio zaaranżuje. W tym przypadku projektantka zadbała o dużą ilością szafek i sprytnych schowków. W ciekawy sposób wykorzystała skosy – znalazły się tam na półki na wino i kuchenne drobiazgi. Duża ilość blatów zapewnia właścicielce sporo miejsca do przygotowywania posiłków, a centralnie umieszczona wyspa odpowiednią przestrzeń do gotowania. – Biorąc poprawkę na specyfikę poddasza zaprojektowaliśmy zabudowę kuchni z szafkami dopasowanymi do skosów. Kuchnia została utrzymana w trendach: jasne elementy, takie jak blat w kolorze naturalnego dębu i beżowo-kremowe fronty, zostały przełamane kontrastującymi czarnymi dodatkami – mówi Małgorzata Bacik.

Strefa kuchenna płynnie przechodzi w jadalnianą. Pichcąc przy wyspie można swobodnie rozmawiać z gośćmi, którzy gromadzą się przy dużym, prostokątnym stole. To właśnie tutaj toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Kasia z uśmiechem wspomina niejedno wspólne gotowanie, które upływało w atmosferze pełnej śmiechu. A temu wszystkiemu jak zwykle towarzyszą dwa piękne koty. Właścicielka nie wyobraża sobie domu bez ukochanych zwierzaków.

Tuż za stołem jadalnianym rozciąga się otwarta przestrzeń wypoczynkowa z dużym granatowym narożnikiem (obitym odporną na uszkodzenia tkaniną typu pet friendly), stolikiem kawowym, regałami na książki oraz szafką rtv. Prywatny kącik Kasi jest już prawie gotowy do zamieszkania. Przed nią jeszcze kilka przyjemnych wyzwań, takich jak urządzanie sypialni. Brakuje też firan i zasłon w salonie, ale być może w ogóle się nie pojawią, bo właścicielka doskonale wie, że przy dwóch kotach… różnie się to może skończyć.

Projekt wnętrza: Małgorzata Bacik, Pracownia Projektowa MM Architekci, mmatchitekci.pl, Instagram: @mmarchitekci_bacik

TEKST: AGATA BACA
ZDJĘCIA I STYLIZACJA: ANNA BACIK, @AZB_INTERIORS

jak urządzić mieszkanie na poddaszu