nowoczesny dom z drewnianą elewacją

Nowoczesny dom z prefabrykatów – z modrzewiową elewacją i pięknym widokiem na sosnowy las

Styl nowoczesny

Pierwsza była działka, dom musiał się do niej dopasować. Ma modrzewiową elewację i ogromne okna, przez które, niczym w telewizorze, Karolina, Kuba i ich synek Bruno oglądają niekończący się serial… z życia lasu.

Historia ich znajomości przypomina romantyczny film. Karolina i Jakub poznali się jako nastolatkowie na obozie językowym w Ustce. Potem przez kilka lat byli parą na odległość – słali do siebie listy – by znów spotkać się na studiach w Warszawie. Ona kończyła fizjoterapię i położnictwo, on prawo. Najpierw wynajęli wspólne mieszkanie, potem były bajkowe oświadczyny, ślub i pomysł, by zamieszkać w domu pod miastem. Znajomi odradzali im budowę, strasząc, że to karkołomne przedsięwzięcie może zakończyć się rozwodem. Zaczęli więc szukać gotowego domu.
 


Ekspresowa budowa domu z prefabrykatów – elewacja z modrzewia syberyjskiego idealnie dopasowana do charakteru leśnej działki

Miesiącami objeżdżali okolice Warszawy i gdy trafili na ciekawą działkę, to nie podobał im się budynek, a kiedy on był w porządku, to działka do niczego. Mocno zdesperowani odwiedzili niemal wszystkie stołeczne agencje nieruchomości, aż w końcu postanowili, że zaryzykują – kupią kawałek ziemi ze starymi sosnami i sami coś zbudują. Gdy zastanawiali się, od czego zacząć, mama Kuby podrzuciła im artykuł o domach z prefabrykatów, które powstają błyskawicznie i są energooszczędne. Poszli tym tropem, oszczędzając czas i nerwy.

W trzy miesiące firma Tadeks Fertig Haus postawiła im wymarzony dom – z elewacją z modrzewia syberyjskiego, idealnie pasującą do leśnej działki. – Pewnie dlatego czarne przepowiednie znajomych się nie sprawdziły i obyło się bez rozwodu – żartuje Karolina.

Dużo pomógł im zaprzyjaźniony architekt, Jacek Kamiński, wprowadzając kilka zmian do gotowego projektu i urządzając wnętrza. – Dodał ogromne okno na klatce schodowej, pomógł dobrać kolory – ciepłe szarości. Znalazł doskonałe drewno na podłogę – trójwarstwowy dąb termowany, idealny przy ogrzewaniu podłogowym – wylicza właścicielka. – Mamy dom prosty, ale przytulny.

Zobacz też: Letnisko zamienione na dom – przytulne wnętrza w kolorach ziemi urządzone naturalnymi materiałami

nowoczesne wnętrza domów
Ogromny kominek ze spieku kwarcowego to nie tylko ozdoba. W mroźną zimę może dogrzewać dom, choć ogrzewanie podłogowe zamontowane pod dębowymi deskami zazwyczaj wystarcza.


Nowoczesne wnętrza pełne naturalnego światła – proste, przytulne i wygodne

Gospodarze najbardziej cenią sobie tutaj wygodę – ogromne okna, które wpuszczają do środka las i światło. Szklaną ścian architekt oddzielił salon od kuchni. Choć wizualnie oba pomieszczenia stanowią całość, zapachy pozostają zamknięte. Wygodny stół barowy przydaje się, gdy Karolina pichci swoje ulubione włoskie makarony i przygotowuje przekąski, szlifując z pomocą książek kucharskich włoski, którego uczy się od roku.

nowoczesny wystrój wnętrzPrzydaje się też ogromny narożnik, dzięki niemu nikt nie musi bić się o miejsce przy kominku w salonie, szczególnie obleganym jesienią i zimą. W przyszłości na ścianie za sofą powstanie minigaleria ze zdjęciami. To pasja Kuby – zbiera je i sam chętnie fotografuje. Uchwycił kilka wyjątkowych momentów, ale póki co zdjęcia czekają na oprawienie w jego gabinecie.

Zobacz też: Sen o pięknej chyży – łemkowska chata w nowoczesnym wydaniu

Nowoczesny taras z modrzewiową pergolą i bliskość sosnowego lasu

Ale i tak cała rodzina najbardziej lubi taras z modrzewiową pergolą oraz wypieszczony przez Karolinę ogród z trawami, jeżówkami i hortensjami. Choć zakładali go profesjonaliści, ona dogląda go sama. – Ta bliskość starych drzew nieustannie nas zachwyca. Cały rok jesteśmy w lesie. Gniazdują tu ptaki, wiewiórki i nietoperze, pamiętamy, że to one są gospodarzami, a my tylko w gościnie.

Więcej zdjęć z sesji tego przytulnego, nowoczesnego domu zobaczysz w galerii

Tekst i stylizacja: Kasia Mitkiewicz
Zdjęcia: Marcin Grabowiecki