zimowy taras aranżacje

Jak stworzyć ogród zimowy na tarasie? Zobacz nasze pomysłowe aranżacje

Balkon i taras

Taras to ulubione miejsce do odpoczynku latem. Ale kiedy aura nie rozpieszcza słońcem również można na nim zaaranżować przytulny kąt do relaksu. O czym warto pamietać chcąc stworzyć na zewnątrz zimowy ogród?

reklama

Jak urządzić taras zimowy? O czym pamiętać jesienią i zimą urządzając miejsce do odpoczynku na zewnątrz?

Latem wszystko maluje się w ładniejszych kolorach, nawet jeśli do dyspozycji mamy tylko mały balkon w bloku. Ładnie zaaranżowany uprzyjemnia odpoczynek. Możemy na nim odetchnąć, cieszyć się widokami i ciepłym powietrzem. Zimą, kiedy słupek rtęci spada poniżej zera, sprawa nie wygląda już tak różowo.

Jak tu wyjść na zewnątrz, kiedy zimno i szaro? Rośliny zamiast zielonych listków przykrywa warstwa śniegu... Otóż, niewielkim wysiłkiem możemy zamienić taras w całoroczne miejsce wypoczynkowe. Na początek proponujemy kilka sprawdzonych i bardzo prostych pomysłów na ogród zimowy na tarasie:

  • rośliny – wybierz te, które będą zdobić cały rok,

  • ciepłe tkaniny – stwórz przytulny klimat na zimowym tarasie,

  • lampiony – od razu zrobi się cieplej,

  • dekoracje – w pięknym otoczeniu milej się odpoczywa,

  • oświetlenie – i nastrój się poprawia,

  • meble – estetyczne i praktyczne na każdy sezon,

  • a jeśli nie taras, to co?

Zobacz też: Czym wyłożyć taras – 9 najlepszych pomysłów, jak wykończyć na podłogę na tarasie
 

zdjęcie: bemondi.pl


Piękny zimowy ogród na tarasie – doskonałe miejsce dla roślin

Balkonowe donice i skrzynki nie muszą świecić pustkami, kiedy lato się skończy. Jesień oferuje całe bogactwo gatunków roślin i kwiatów doniczkowych, które zachwycają paletą stonowanych złocisto-rdzawych barw. Ale i w okresie zimowym możemy cieszyć się pięknym widokiem na ogród i taras.

Uprawa roślin, nawet w mroźne dni, nie musi być wcale trudna. Wystarczy wybrać na taras gatunki doniczkowe, które są odporne na niskie temperatury, by ogród zimowy był pięknym przedłużeniem salonu czy jadalni przez okrągły rok.

Taras to idealnie miejsce do uprawy odmian zimozielonych. Pięknie wyglądają i nie są trudne w pielęgnacji. Do nich należą m.in. trawy ozdobne. Naprawdę nie są wymagające, nie potrzebują silnego nasłonecznienia, by zachwycać urodą. Swój letni zielony pióropusz zimą zamieniają na słomkowy, ale równie puszysty. Jeśli zasadzimy je gęsto w skrzynkach, to stworzą szpaler, który odgrodzi nas od sąsiada lub ruchliwej ulicy. Pięknie szumią, a kiedy troszkę przymrozi ich kwiatostany pokryją drobniutkie sopelki, które w słońcu będą lśniły jak brylanciki. Nie potrzebują zadaszenia, by wyglądać efektownie. Odpoczywajmy więc zimą na tarasie w otoczeniu roślin.

 

zdjęcie: ikea.com

Ciepłe tkaniny – by całoroczny ogród cieszył w chłodniejsze dni

Oczywiście są sposoby, żeby przestrzeń na zewnątrz osłonić od wiatru i mrozu, sprawić, że będzie cieplejsza, nie tylko wizualnie. Możemy spuścić rolety lub żaluzje – sprawią, że chłód będzie trochę mniej przenikał. Albo postawić na ogrzewanie lub promiennik ciepła (pamiętajmy o wentylacji, jeśli przestrzeń na tarasie jest zamknięta) – grzeje prawie jak ognisko. Dużo daje zadaszenie tarasu, przeszklenie go szybami. To dobre rozwiązanie, jeśli planujemy stworzyć oranżerię. 

Jeśli chcemy jednak oddychać świeżym powietrzem i cieszyć się niczym nieosłoniętym miejscem do odpoczynku z pomocą przyjdą... ciepłe tkaniny. Im więcej tym przytulniej! Na leżakach, ławkach rozłóżmy warstwami poduchy – będzie miło mieć za plecami miękkie oparcia.

By nie chować ich za każdym razem, warto postawić na modele w całorocznych obleczkach, ze specjalnych, odpornych na mrozy i deszcz tkanin. Ale uwaga: nie będą tak miękkie i ciepłe jak grubo plecione wełenki. Może więc warto zdecydować się na naturalne materiały, delikatniejsze i milsze w dotyku, które rzeczywiście grzeją? W końcu zimą nie spędzamy na tarasie całego dnia, więc wyniesienie kilku poduch na krótki czas nie powinno sprawić kłopotu. No i coś do okrycia – zadbajmy o swój komfort termiczny – pledy, koce, narzutki, sztuczne futerka i kożuszki. Uwijmy sobie na tarasie ciepłe zimowe gniazdko. 

zdjęcie: bemondi.pl


Lampiony – światełka, które rozświetlą mrok zimą na tarasie

I pozwolą cieszyć się urokami tarasu również wieczorem. Zadziałają jak dodatkowy grzejnik, wprowadzą przytulność, stworzą nastrój...

Z wikliny, rattanu, dekoracyjnego szkła czy metalu (aluminium czy żeliwa). Postarajmy się, aby były zrobione z naturalnych materiałów, które pięknie wpiszą się w krajobraz ogrodu, będą ładnie komponować się z zimozielonymi roślinami.

Rozstawmy je na stopniach tarasowych, między donicami, na pomocniczych stolikach, balustradach czy parapetach okien. Każde miejsce jest dobre. Taki ciepły ogród zimowy, pięknie urządzony, pozwala wypocząć w naprawdę komfortowych warunkach. No i jeszcze jedno – małe latarenki migoczące w śniegu wyglądają zjawiskowo, potrafią zastąpić gwiazdy, gdy niebo jest zachmurzone. 

Zobacz też: Lampy na taras – jak za pomocą oświetlenia stworzyć przytulny nastrój na zewnątrz

zdjęcie: via dla domatora.pl


Przytulne dekoracje – zaplanuj ogród zimowy gustownie urządzony

Piękne wnętrze pozwala cieszyć oczy ciekawym wystrojem, dlaczego miałoby być inaczej w przypadku miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu? Taras aż kusi by stworzyć na nim zimową aranżację!

Wiele nie potrzeba. Już sama zimowa sceneria jest efektowna. Uzupełnijmy ją meblami ogrodowymi, oświetleniem, przytulnymi dodatkami. Na przykład choinką wzniesioną z żerdzi. Wystarczy zbić ją z kilku drewienek i wypełnić ozdobami. W okresie świąt mogą to być bombki zawieszone na drucikach, a potem możesz opleść ją sznurem światełek, wypełnić gałązkami, wiszącymi roślinami w doniczkach... Świetnie się sprawdzi jako karmnik dla ptaków, wystarczy zawiesić na niej budki z ziarenkami i wodą. Taką zimową dekoracją są także wieńce z iglaków – ozdobione w zależności od pory roku – kulkami ostrokrzewu, jemiołą czy bukszpanem.  

Ogród zimowy może pełnić funkcje dodatkowego pokoju, zwłaszcza jeśli zamkniemy go przeszklonymi ścianami. Warto to wszystko przemyśleć na etapie projektowanie ogrodu, a nawet budowy domu.

zdjęcie: digsdigs.com


Aranżacja ogrodu zimowego na tarasie – stwórz dodatkowy salon do relaksu

Zabudowa tarasu to gwarancja, że o każdej porze roku będziemy mogli z niego korzystać. I nie ucierpią na tym meble wypoczynkowe. Taki całoroczny ogród zimowy bez przeszkód możemy wyposażyć w rozłożystą sofę czy wygodny fotel, ustawić egzotyczne rośliny (np. storczyki), zainstalować oświetlenie. Jednym słowem stworzyć miejsce, które będzie spełniać idealne warunki do odpoczynku, a nawet warunki do pracy. Przeszklona zabudowa tarasu wymaga jednak sporego nakładu środków, przemyślanego projektu i zaplanowania wszystkiego od A do Z już na etapie budowy domu.

Tańszy w budowie jest taras odkryty, który też można ciekawie urządzić. Musimy pamiętać jednak, żeby meble były przystosowane do zmieniających się warunków atmosferycznych, odporne na mróz i deszcz, łatwe w konserwacji, no i estetycznie wykonane. Zawsze świetnie sprawdzi się drewno (najlepiej tekowe, ale każdy gatunek trzeba przed zimą odpowiednio zabezpieczyć), dobrym wyborem jest rattan (również ten sztuczny, dorównuje wyglądem naturalnemu, a jest praktyczniejszy), metal może pokryć się patyną, a sztuczne materiały typu poliwęglan mogą brzydko się zestarzeć pod wpływem zimna. 

zdjęcie: westwing.pl


Co zamiast tarasu? Zaaranżuj przed domem piękny ogród zimowy

Nie każdy może pochwalić się tarasem czy balkonem, zwłaszcza jeśli mieszka w mieście, na parterze. Niektórzy dysponują niewielkim ogródkiem (często wspólnym) albo choćby kawałkiem trawnika przed oknami.

Wystarczy dogadać się z sąsiadem, by urządzić na nim miniogródek zimowy. Wynieść stół, kilka lekkich fotelików, by cieszyć się w pogodne dni biesiadowaniem na świeżym powietrzu. Jeśli wszyscy wyrażą na to zgodę, to fajnym pomysłem będzie ogrodowy grill lub palenisko, przy którym można się ogrzać. Jeśli ogródek należy tylko do nas sprawa jest jasna – wystarczy rozsunąć przeszklone okno w salonie, by przedłużyć go o kilka metrów. Oplećmy krzewy sznurem lampek, rozwieśmy lampiony, ozdóbmy iglaki naturalnymi dekoracjami i cieszmy się zimowym ogrodem wokół swojego domu.

Przeczytaj też: Jak udekorować ogród na święta Bożego Narodzenia? Tak ozdobiony zachwyci gości!

Tekst: MD
Zdjęcie główne: bemondi.pl
Zdjęcia: materiały prasowe, shutterstock