mały balkon

Mały balkon, dużo radości. Zobacz, jak urządzić przyjazne miejsce do relaksu na niewielkiej przestrzeni

Ogrody małe i duże

Wiosną, kiedy słońce coraz częściej zagląda do okien, otwieramy drzwi na balkon, a latem, gdy słoneczna aura na dobre nas rozpieszcza, przeprowadzamy się z salonu pod chmurkę. Balkon, choćby ten najmniejszy, to zawsze przyjemny reset na świeżym powietrzu. Wystarczy już kilka metrów, żeby urządzić na nim przytulną oazę do odpoczynku. Jest mnóstwo sposobów, żeby wyczarować na małym balkonie w bloku zielony zakątek, który będzie cieszył o każdej porze roku. Podpowiemy ci jak to zrobić!

Wystarczy lekki stolik ze składanymi krzesłami i parasol do osłony przed słońcem, by cieszyć się śniadaniem na małym balkonie, zdjęcie: ikea.com/pl

Mały balkon, duże możliwości – jak wybrać meble na mały balkon i pomysłowo urządzić niewielką przestrzeń?

Mały balkon nie musi być zagraconym składzikiem. Tak niewiele trzeba, by pięknie zaaranżować i urządzić kącik wypoczynkowy. Z racji ograniczonej przestrzeni rzecz jasna mebli nie może być za dużo. Zanim wybierzesz meble i dodatki zastanów się, jak lubisz spędzać czas na balkonie, żeby wybrać te najpotrzebniejsze.

Marzysz o porannej kawie na świeżym powietrzu albo o lampce wina pod gwiazdami? W zupełności wystarczy ci klasyczny zestaw – niewielki stolik z krzesłami. Najlepszym rozwiązaniem na niewielki balkon i taras będą meble składane. Blacik przymocowany do ściany elewacyjnej możesz złożyć, kiedy go nie używasz, a na jego miejscu postawić leżak, jeśli lubisz leniuchować w słońcu. Postaw przy nim sztaplowane krzesła (wkładane jedno w drugie) – zajmują mniej miejsca niż zwykłe. Na długim i wąskim balkonie do odpoczynku idealnie sprawdzi się hamak. Najlepiej przymocować go do dwóch przeciwległych barierek, albo zamontować na stojącym stelażu – wtedy łatwiej go zdjąć, gdy zajdzie taka potrzeba.

Na małym balkonie sprawdzą się lekkie, składane i wielofunkcyjne meble – w razie potrzeby można je złożyć lub wykorzystać w inny sposób.


Podstawowa zasada przy wyborze mebli na mały balkon w bloku? Stawiaj na te wielofunkcyjne, które mogą być siedziskiem, stolikiem, skrzynią do przechowywania… oraz lekkie, ażurowe (duże tapicerowane kanapy i fotele mogą okazać się za ciężkie do małej przestrzeni). Nie może zabraknąć małych stoliczków – na odłożenie szklanki z lemoniadą czy książki. Stawiaj je przy leżaku, foteliku, najlepiej w grupach, kilka obok siebie, są naprawdę nieduże więc nie zajmą powierzchni.
 

Pomysłowy mebel na balkon DIY – powieś kolorowe poduszki na zwykłym karniszu zamontowanym wewnątrz balustrady, aby przekształcić prostą, drewnianą ławkę w wygodny mebel do wypoczynku, zdjęcie: Pelargonium for Europe


Jeśli myślisz o aranżacji balkonu w bardziej ekonomicznej wersji, postaw na meble DIY. Siedziska i stolik możesz zrobić z palet lub… drewnianych skrzynek po owocach. Świetnie się do tego nadają. Wystarczy je odczyścić, przeszlifować, pomalować na kolor, jaki lubisz i przykryć ładnymi poduchami. Jeśli po zakończeniu sezonu musisz opróżnić balkon, a nie masz miejsca na przechowywanie mebli, postaw na proste rozwiązania. Na posadzce rozłóż chodnik, np. jutowy i narzucić kilka poduch do siedzenia – kiedy lato się skończy, chodnik zwiń i wykorzystaj w innym pomieszczeniu, a poduchy wypierz, a potem ułóż np. na sofie.
 

Zobacz też: Meble ogrodowe – na co zwrócić uwagę wybierająć stylowe meble do ogrodu oraz zestawy wypoczynkowe na taras i balkon
 

Nie potrzeba wiele mebli – mozaika ułożona z ceramicznych kafelków nada charakter małemu balkonowi, zdjęcie: kavehome.com


Jaka podłoga na balkonie jest najlepsza? Czym wyłożyć małym balkon w bloku?

Pod tym względem urządzanie małego balkonu nie różni się od dużego. Na podłodze połóż to, co według ciebie jest najprzyjemniejsze dla stóp. Kwestie estetyczne są bardzo ważne, ale pamiętaj, że liczą się też funkcjonalność i względy praktyczne. Materiał na podłogę musi być trwały i odporny na pogodę, zwłaszcza jeśli balkon jest niezadaszony (w tym przypadku idealnie sprawdzi się rozpięty mały żagiel na balkon). 

Najbardziej praktyczne są płytki gresowe – nie straszny im ani padający deszcz ani ostre słońce. W przypadku niewielkiego metrażu najlepiej sprawdzą się mniejsze formaty w matowym wykończeniu (są mniej śliskie). Kolory? Radzimy dobierać neutralne odcienie, które nie konkurują z urodą kwiatów balkonowych i mniej się nagrzewają.

Świetnie sprawdzą się także ceramiczne kafelki – w piękne historyzujące czy orientalne wzory oraz płytki klinkierowe, które wyglądają bardzo naturalnie. Drewno? Jak najbardziej! Jeśli odpowiednio je zaimpregnujesz i wybierzesz najbardziej trwałe gatunki (teak, merbau, modrzew) przetrwa wiele lat, a z biegiem czasu nabierze szlachetnej patyny. Nawet jeśli z czasem spłowieje od słońca, nie przejmuj się – taka delikatna szarość doda mu tylko uroku.

Ogród wertykalny to świetny sposób, by przekształcić gołe ściany w przestrzeń pełną kwiatów, ziół i warzyw. Zdjęcie: modułowy system NatureUp!, który można rozszerzać i łączyć bez użycia narzędzi, gardena.com/pl



Na mały balkon radzimy wybierać lżejsze materiały. W sprzedaży są specjalne płyty, które układa się jak puzzle – łączy się je na zatrzask i przycina, żeby idealnie dopasować w narożnikach i trudno dostępnych miejscach. Zrobione są z tworzywa sztucznego, które od góry wyłożone jest cienką warstwą drewna. A jeśli boisz się, że zniszczą się zimą możesz je zdjąć i przechować do kolejnego lata. Wciąż popularnością na małym balkonie w bloku cieszy się sztuczna trawa. Sprzedawana jest na metry w rolkach lub w postaci płacht. Z pewnością nie zaszkodzi jej żadna pogoda, a twój mały balkon zmieni się w zielony miniogródek.

Zobacz też: Kwiaty na balkon – jakie wybrać na słoneczny balkon południowy i zacieniony północny?

 

Mniejsze gatunki łącz z większymi, ustawiaj w grupach, wieszaj. Jeśli nie masz ręki do kwiatów postaw na trawy – nie potrzebują wiele by pięknie zdobić, zdjęcie: bmstores.co.uk

Jakie rośliny wybrać na mały balkon?

Na małym balkonie też możesz stworzyć zielony zakątek pełen roślin i kwiatów. Musisz jednak pamiętać o kilku kwestiach. Z pewnością nie sprawdzą się duże donice, bo po pierwsze zajmą sporo miejsca, a po drugie niewielki balkon może ich nie udźwignąć. Radzimy postawić nie tyle na ilość doniczek z roślinami, co na ogólny piękny efekt. Czasem jedna okazała roślina może okazać się korzystniejsza niż cały taras zastawiony małymi doniczkami.

Jeśli chcesz zaaranżować ogród na balkonie, wybierając kwiaty na balkon, zdecyduj się na drobniejsze gatunki. Żeby zaoszczędzić miejsce i uzyskać dodatkową przestrzeń na meble, porozstawiaj rośliny na okiennym parapecie, zawieś w wiszących osłonkach, umieść w skrzynkach mocowanych na barierce. W ten sposób zaoszczędzisz miejsca na podłodze.

Projektanci balkonów i tarasów radzą niewielką przestrzeń obsadzać wertykalnie tworząc z roślin pionowe pasy. Mogą się do tego przydać lekkie, wąskie regały, na których ustawisz rośliny w doniczkach lub wiszące na ścianie półki czy kwietniki. Sprawdzonym pomysłem na mały balkon jest posadzenie w skrzynkach roślin, które się rozrastają tworząc piękną wiszącą girlandę wzdłuż balustrady. Wystarczy w nich zasadzić np. pelargonie bluszczolistne, żeby niewielki balkon tonął w kwiatach.

Jeśli masz na balkonie dużo słońca przez większość dnia pomyśl o ziołach – przeplataj je lawendą. Ta pachnąca roślina ma u nas wielu zwolenników, nie jest bardzo wymagająca, a za rutynową pielęgnację odwdzięczy się nie tylko pięknym zapachem, ale i całą gamą odcieni fioletu. Pachnący zakątek uzupełnij sadzonkami warzyw, by cieszyć się przez całe lato świeżymi plonami z własnej uprawy.
 

Rośliny na małym balkonie staraj się rozmieszczać wertykalnie – zajmą wtedy znacznie mniej cennego miejsca.

A jakie gatunki roślin sprawdzą się najlepiej? Pięknie będą wyglądały mieszanki drobnych, barwnych kwiatów, które stworzą wrażenie kwiecistej łąki. Wczesną wiosną popularnością cieszą się wdzięczne bratki i stokrotki. Możesz małe okazy gdzieniegdzie łączyć z większymi – roślinność będzie prezentowała się bardziej naturalnie. W donicach posadź niewielkie krzewy czy byliny (m.in. bukszpan, hortensje, żurawki, a na jesieni wrzosy i wrzośce), a jeśli na balkonie często gości słońce postaw małe szklarenki na niewielkie górskie roślinki i zaaranżuj z nich miniskalniaczek. Z petunii, surfinii i pelargonii stworzysz z kolei piękną kwietną kaskadę zwisającą z balustrady.

Zobacz też: Długo kwitnące kwiaty na balkon i taras – rośliny, które będą cieszyć oko i koić zmysły od wiosny aż do jesieni
 

Składany stolik zamontuj na balustradzie i dostaw do niego krzesła – zaoszczędzisz sporo miejsca, zdjęcie: fermob.com


Aranżacja małego balkonu w bloku – jak zagospodarować przestrzeń i rozmieścić meble oraz dodatki

Jak rozmieścić meble i dekoracje na swoim balkonie? Przede wszystkim tak, żeby nie przeszkadzały. Jeśli na co dzień wykorzystujesz balkon np. do suszenia prania, meble ustawione centralnie będą zawadzać. Lepiej przestrzeń na środku zostawić pustą. Stolik z krzesłami ustaw nieco z boku tworząc strefę relaksu pod parasolem ogrodowym.

Na bardzo wąski balkon wybieraj siedziska płytsze, ale za to o wydłużonym kształcie, np. ławkę czy skrzynię – ustawiaj je wzdłuż ściany elewacyjnej, a jeśli marzy ci się głębsze, wygodne siedzisko postaw je na krótszej ścianie – możesz na niej powiesić poduchy, żeby nie opierać się o zimny mur.

Fantastycznym patentem są meble wiszące. Wiszący fotel czy huśtawka w stylu boho sprawdzą się nawet na bardzo małym balkonie – nie zajmują dużo miejsca, a sama przyznasz, że delikatne kołysanie jest bardzo przyjemne i relaksujące. 

Postaraj się urządzić balkon podobnie jak kącik wypoczynkowy w salonie – nawet mały może być komfortowym i pięknie zaaranżowanym miejscem odpoczynku. Dopasuj jego wystrój do stylu, w jakim urządzony jest pokój dzienny – w końcu latem będzie jego przedłużeniem. Zadbaj o dekoracje. Poza wygodnymi meblami i pięknymi roślinami wybierz ciekawe dodatki. Nawet te niewielkie pomogą ci stworzyć przytulne miejsce do odpoczynku. Poduszki oblecz w poszewki w efektowne wzory, plastikową konewkę zamień na bardziej stylową, a na podłodze rozłóż chodniczki.
 

Donicę ClickUp! z łatwością przypniesz do balustrady. Na dnie donicy znajduje się zabezpieczenie przed kapaniem, dzięki czemu woda nie spływa na drewniany trzonek. Zdjęcie: gardena.com/pl



Nie zapominaj o doniczkach i osłonkach – zamiast tych tradycyjnych możesz wykorzystać bardziej nietypowe rozwiązania. Rośliny pięknie będą się prezentować w cynowym cebrzyku, porcelanowym dzbanie czy wiklinowym koszu. No i oczywiście – oświetlenie. To ono kreuje wieczorem odpowiedni nastrój. O tym, jakie źródła światła sprawdzą się na balkonie przeczytasz w kolejnym akapicie.

Przeczytaj też: Jak zaaranżować kącik wypoczynkowy w ogrodzie – od sprzątania po dekorowanie

Girlandami z ledowych żarówek na kablu oplataj barierki, ozdabiaj nimi rośliny, zwieszaj je nad meblami oświetlając miejsce do siedzenia. Nastrojowy klimat dopełnią lampiony i małe latarenki, zdjęcie: deavita.net

Jak oświetlić mały balkon – praktyczne porady

W dzień pięknieje w słońcu, ale kiedy zapada zmrok musisz pomóc mu rozbłysnąć. Żeby tak się stało mały balkon potrzebuje odpowiedniego oświetlenia. Dobrze dobrane światło potrafi stworzyć niesamowity klimat – do pogawędek przy winie, czytania książek, słuchania muzyki… No więc, jak wybrać oświetlenie balkonu?

Nie martw się, nie musisz nawet mieć doprowadzonej elektryki, by ładnie go oświetlić. Większość lamp balkonowych ładuje się teraz przez kabel USB. Lampki grzybki, które możesz przypiąć do barierki, kule stawiane bezpośrednio na podłodze czy przenośne lampki solarne na estetycznych uchwytach… Dają dyskretne, ciepłe światło, które nie obudzi sąsiadów. Nie zajmują dużo miejsca. Możesz postawić je na parapecie czy pomiędzy roślinami – pięknie wyeksponują wieczorem zieleń.

Przytulny nastrój stworzą girlandy z popularnych kulek (tzw. cotton balls) lub ze zwykłych lampek choinkowych. Możesz nimi opleść balustradę albo większe rośliny na swoim przytulnym balkonie. No i wreszcie lampiony. Nie może ich zabraknąć, jeśli chcesz stworzyć nastrój! Świece palące się w szklanych słojach, rattanowych czy ceramicznych latarenkach sprawią, że na małym balkonie zrobi się ciepło nawet w chłodniejsze wieczory. 

Nie ma na co czekać! Zacznij od generalnych porządków po zimie, a potem urządzaj mały balkon w stylu, jaki lubisz. Dzięki naszym radom ciekawą i funkcjonalną aranżację. Zajrzyj do galerii zdjęć po jeszcze więcej inspiracji!

TEKST: MD
ZDJĘCIE GŁÓWNE: JOHNLEWIS.COM