domowe grillowanie który grill wybrać

Domowe grillowanie – który grill wybrać?

Ogrody małe i duże

Choć grillowanie kojarzy się przede wszystkim z dużymi biesiadami na świeżym powietrzu, to warto też pomyśleć o nim, jak o codziennym sposobie na przygotowanie pysznego obiadu czy kolacji. Fani codziennego przyrządzania grillowanej karkówki, żeberek, pysznych warzyw z rusztu czy nawet tak kuszących, słodkich gofrów powinni zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia. Jak wybrać sprzęt dla typowo domowego grillowania?

reklama

Na pytanie – co to znaczy „odpowiedni grill”? – nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko przecież zależy od wielu czynników, a wśród nich najważniejsze to: liczba osób, która na co dzień zasiada do stołu, warunki, w których można grillować, a nawet pora roku. Trzeba też zauważyć, że na rynku dostępne są różne rodzaje grilli, czyli urządzenia na węgiel drzewny, grille gazowe czy też te elektryczne, ale nie na każdym z nich grilluje się z równą łatwością. Jeśli więc stoisz przed wyborem grilla, którego chcesz używać na co dzień, podrzucamy garść praktycznych spostrzeżeń.

Jeśli jesteś właścicielem ogrodu lub działki…

…możesz postawić na tradycyjny grill węglowy. Grillowanie na takim urządzeniu sprawia, że potrawy uzyskują niepowtarzalny dymny aromat i smak, a tego nie da się osiągnąć na żadnym innym grillu. Jeśli będziesz przygotowywać potrawy dla maksymalnie czterech osób i dopiero zaczynasz swoją przygodę z grillowaniem, postaw na jeden z podstawowych modeli – grill węglowy seria Kettle od Weber. To urządzenia proste w obsłudze, o niewielkich rozmiarach, a dające możliwość przygotowywania pysznych, soczystych potraw. Jeśli codziennie do stołu zasiada więcej osób, znacznie wygodniej będzie przygotowywać posiłki na większym sprzęcie, takim jak chociażby grill węglowy Performer. Ten grill ma większy ruszt podstawowy, a do tego podręczny stolik zdecydowanie ułatwiający przygotowywanie potraw dla większej liczby osób i wiele innych udogodnień.

Jeśli chcesz, by grillowanie było łatwiejsze, możesz wybrać grill gazowy. To z reguły większe urządzenia, ale potrawy przyrządza się znacznie szybciej, ponieważ szybsze jest rozpalanie grilla. Wystarczy jeden przycisk, dwie sekundy i grill jest gotowy do pracy. Podobnie jak w przypadku grilli węglowych, wybierz urządzenie odpowiadające swoimi gabarytami liczbie osób, która najczęściej będzie gromadzić się przy stole. Grill gazowy Spirit marki Weber to model, który świetnie sprawdzi się w czasie domowego grillowania. Grill gazowy to inwestycja w komfort i czas, warto też wspomnieć, że wydatki na bieżącą eksploatację urządzenia zasilanego gazem są znacznie niższe niż w przypadku sprzętu wymagającego brykietu lub węgla.

Jeśli chcesz grillować na tarasie lub na balkonie…

…to masz do wyboru szeroką ofertę grilli elektrycznych. Warto zwrócić uwagę na grille elektryczne marki Weber. To urządzenia, które mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim można ich używać przez cały rok. Gdy pogoda jest niesprzyjająca, na dworze mróz i śnieg, nie musisz urządzać grillowania w plenerze. Wystarczy, że wyskoczysz na moment na balkon i wkrótce możesz cieszyć się soczystą, rozgrzewającą, grillowaną karkówką, pieczenią lub aromatycznymi szaszłykami. Grilla elektrycznego nie trzeba długo rozpalać ani podtrzymywać żaru. Grill elektryczny nagrzewa się błyskawicznie, a więc przygotowywanie potraw trwa znacznie krócej niż w przypadku tradycyjnych sprzętów węglowych. I choć potrawy przyrządzone na ruszcie grilla elektrycznego smakują nieco inaczej, to jednak wygoda i możliwość grillowania bez konieczności wychodzenia z własnego mieszkania to atuty, które trudno przecenić.

Materiał Partnera