Ścieżki w ogrodzie – inspiracje, pomysły i zdjęcia

Ogrody małe i duże

Nie chodzi o to, by po prostu iść przed siebie. Ścieżki w ogrodzie mają się wić, zakręcać i prowadzić do najpiękniejszych miejsc. Jak zrobić ścieżki w ogrodzie? Prezentujemy zdjęcia naszych ulubionych aranżacji.

reklama

Ścieżki ogrodowe z kamienia

Najbardziej efektowne są alejki, które wyglądają tak, jakby je stworzyła natura. Nieformalne, wydeptane w miejscach, gdzie najczęściej spacerujemy, kierują nas do altan, zacisznych zakątków wśród zieleni lub do najlepszych punktów widokowych.

Malowniczo wyglądają, jeśli je po prostu wytniemy w gęstej darni albo ułożymy z występujących w najbliższej okolicy kamieni i pozwolimy poprzerastać trawą lub ozdobnymi mchami. Właśnie takie najlepiej stapiają się z otoczeniem. Jeśli wyłożymy dróżki kamieniami, a mech nie chce ich porastać, można polać alejkę mlekiem, które zakwasi środowisko i zaprosi mchy do zagnieżdżenia się na naszej ścieżce.

> Polecamy także galerię oczek wodnych, która znajduje się w artykule: Oczko wśród klonów <

Alejki ogrodowe kręte i schody

Proste ścieżki są monotonne i skracają optycznie ogród. Kręte urozmaicają przestrzeń. Nic dziwnego, że zgodnie z najnowszymi trendami podpatrzonymi na Chelsea Flowers Show w Londynie dróżki w ogrodzie mają się wić i możliwie jak najczęściej zmieniać kierunek. Zakręty są po to, byśmy na nich przystawali i podziwiali okolicę, klomby pełne atrakcyjnych kwiatów, fontannę, wodospad czy pięknie ułożone skałki. Jeśli już zdarzy się tak, że dróżka musi biec prosto, to przynajmniej powinna prowadzić kilka stopni w górę lub w dół albo przewieszać się nad strumykiem czy lustrem wody.

Ścieżki ogrodowe – inspiracje i pomysły

Ogród ma działać na wszystkie zmysły, także na słuch. Oprócz szeleszczących traw, szemrzących strumyków i fontann czy ocierających się o siebie bambusów powinna do nas także „zagadać” ścieżka. Najlepiej posłuchać takiej usypanej z gładkich otoczaków, łupków, pokruszonych cegieł czy kory sosnowej. Wszystkie są efektowne, tanie, poza tym łatwo układać z nich nawet najbardziej zakręcone kształty. Można je ująć w ramy, można pozwolić, by naturalnie przechodziły w zieleń. Jeśli w ogrodzie są koty, wybierajcie większe kamyki, żeby żwirek na ścieżce nie pomylił im się z tym w kuwecie.

> Zobacz także: Światło wokół domu: wybieramy oświetlenie ogrodowe <

Tekst: Joanna Halena
Zdjęcia: Joanna Kossak/Botany Press, Highgrove – A. Butler/Gap Photos, Kuba Pajewski, Radek Wojnar