ścieżki w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie – jak pomysłowo zaprojektować ścieżki ogrodowe. Aranżacje, inspiracje, i zdjęcia

Ogrody małe i duże

Nie chodzi o to, by po prostu iść przed siebie. Ścieżki w ogrodzie mają się wić, zakręcać i prowadzić do najpiękniejszych miejsc. Jak zaprojektować ścieżki w ogrodzie? Prezentujemy inspiracje, pomysły i zdjęcia naszych ulubionych aranżacji ścieżek ogrodowych!

reklama

Ścieżki w ogrodzie – aranżacje ścieżek ogrodowych z kamienia

Najbardziej efektowne są ścieżki ogrodowe i alejki, które wyglądają tak, jakby je stworzyła natura. Nieformalne, wydeptane w miejscach, gdzie najczęściej spacerujemy, kierują nas do altan, zacisznych zakątków wśród zieleni lub do najlepszych punktów widokowych.

Malowniczo wyglądają, jeśli je po prostu wytniemy w gęstej darni. Możemy też ułożyć ścieżki w ogrodzie z występujących w najbliższej okolicy kamieni. Pozwólmy im poprzerastać trawą lub ozdobnymi mchami. Właśnie takie alejki ogrodowe najlepiej stapiają się z otoczeniem. Jeśli wyłożymy dróżki kamieniami, a mech nie chce ich porastać, można polać alejkę mlekiem, które zakwasi środowisko i zaprosi mchy do zagnieżdżenia się na naszej ścieżce.

Przeczytaj też: Rośliny do oczek wodnych – czym obsadzić oczko wodne w ogrodzie?

Kręte alejki ogrodowe i dróżki ze schodkami

Proste ścieżki są monotonne i skracają optycznie ogród. Kręte alejki urozmaicają przestrzeń. Nic dziwnego, że zgodnie z trendami podpatrzonymi na Chelsea Flowers Show w Londynie dróżki w ogrodzie mają się wić i możliwie jak najczęściej zmieniać kierunek. Zakręty są po to, byśmy na nich przystawali i podziwiali okolicę, klomby pełne atrakcyjnych kwiatów, fontannę, wodospad czy pięknie ułożone skałki.

Jeśli już zdarzy się tak, że dróżka w ogrodzie musi biec prosto, to przynajmniej powinna prowadzić kilka stopni w górę lub w dół albo przewieszać się nad strumykiem czy lustrem wody.

Ścieżki ogrodowe – inspiracje i pomysły

Ogród ma działać na wszystkie zmysły, także na słuch. Oprócz szeleszczących traw, szemrzących strumyków i fontann czy ocierających się o siebie bambusów powinna do nas także „zagadać” dróżka.

Najlepiej posłuchać ścieżki ogrodowej usypanej z gładkich otoczaków, łupków, pokruszonych cegieł czy kory sosnowej. Wszystkie są efektowne, tanie, poza tym łatwo układać z nich nawet najbardziej zakręcone kształty. Można je ująć w ramy, można pozwolić, by naturalnie przechodziły w zieleń. Jeśli w ogrodzie są koty, wybierajcie większe kamyki, żeby żwirek na ścieżce nie pomylił im się z tym w kuwecie.

Zobacz także: Jak urządzić ogród odporny na suszę – jakie kwiaty, krzewy i drzewa przetrwają upał oraz suszę?

Tekst: Joanna Halena
Zdjęcia: Joanna Kossak/Botany Press, Highgrove – A. Butler/Gap Photos, Kuba Pajewski, Radek Wojnar