rośliny do oczek wodnych

Rośliny do oczek wodnych – czym obsadzić oczko wodne w ogrodzie?

Rośliny

Nie każdy może spędzać czas wolny nad morzem czy jeziorem. Ale każdy może cieszyć się w przydomowym ogrodzie większym czy mniejszym źródłem wody: mini kaskadą, strumykiem lub fontanną. Podpowiadamy, jak i gdzie sadzić rośliny w oczku wodnym. Oraz które gatunki sprawdzą się w nim najlepiej.

rośliny do oczek wodnych
Grzybienie białe (Nymphaea alba)

Rośliny do oczek wodnych

Oczko wodne stanowi mały ekosystem i sprawia, że zachowana jest równowaga biologiczna. Rośliny wodne zaopatrują wodę w tlen, dając schronienie owadom, ślimakom, żabom i zaskrońcom. Przy tym pięknie wyglądają, urozmaicając pejzaż ogrodu. Przeczytaj:

Jak sadzić rośliny wodne?

Rośliny pływające i nabrzeżne można sadzić zarówno przed, jak i po napełnieniu zbiornika wodą. W pierwszym przypadku zieleń najczęściej umieszcza się w kieszeniach z agrowłókniny, które zawierają żyzne podłoże. Natomiast w drugim wypadku należy odczekać, aż woda uzyska temperaturę otoczenia i dopiero wtedy umieścić rośliny w ażurowych koszykach, np. z tworzywa sztucznego. Pojemniki powinny być szczelne, aby korzenie nie uszkodziły folii (chyba że oczko jest odlewane z formy). Najlepsze podłoże dla roślin wodnych w tej sytuacji to mieszanka piachu i gliny (pół na pół) z dodatkiem torfu. Na wierzchu ażurowych koszy dobrze jest usypać warstwę żwiru, żeby obciążała pojemniki – dzięki temu nie będą się one przesuwały. Dodatkowo można je ustabilizować kamieniami.

rośliny do oczka wodnego w ogrodzie

Gdzie urządzić oczko wodne w ogrodzie?

Największym problemem każdego oczka wodnego są glony. Aby zabrać im pożywkę i zahamować ich rozwój, najlepszym miejscem na zbiornik będzie miejsce w cieniu.

Kiedy zakładać oczko wodne w ogrodzie?

Oczko w wodne w ogrodzie najlepiej zakładać późną wiosną. Najpierw wsadza się do oczka wodnego rośliny typowo wodne, później gatunki charakterystyczne dla strefy bagnistej i w następnej kolejności w pełni lata te, które otaczają zbiornik.  

> Zobacz też: Kwiaty na taras – jakie rośliny wybrać na słoneczny, a jakie na zacieniony na taras? <

Rośliny do oczek wodnych – czym obsadzić oczko wodne w ogrodzie?

Rośliny do oczek wodnych – oczyszczającze i natleniające wodę

Na początku warto pomyśleć o roślinach oczyszczających i natleniających wodę. Ogrodnicy szczególnie polecają gatunki pływające, które wytwarzają silne systemy korzeniowe – pobierają składniki pokarmowe wprost z wody i tym samym stwarzają konkurencję glonom. Dzięki temu te drugiej słabiej się rozwijają. I problem jakości wody rozwiązany!

Wśród kwiatów pływających wymienia się zwykle hiacynta wodnego, który wyglądem przypomina dobrze nam znane rośliny cebulowe, rogatka sztywnego – najbardziej znanego niszczyciela glonów (wśród jego pędów ryby lubią mieć tarło), limnobium gąbczastego potykanego nie tylko w oczkach wodnych, ale też w akwariach (ma okrągławe liście, od spodu pokryte gąbczastą tkanką powietrzną) lub salwinię uszkowatą pływającą paprotkę, której liście pokryte są małymi włoskami, dzięki czemu woda spływa po nich jak po kaczce.
 

hiacynt wodny
Hiacynt wodny (Eichornia crassipes)
kwiaty do oczek wodnych
Grążel żółty (Nuphar lutea)
rośliny wodne pływające
Kotewka orzech wodny (Trapa natans)
lilia wodna grzybień biały
Grzybień biały (Nymphaea alba)
rośliny do oczek wodnych
Kosaciec żółty (Iris pseudacorus)

Rośliny do oczek wodnych – w strefach wody płytkiej, średnio głębokiej i głębokiej

Kiedy mamy już wybrane rośliny oczyszczające, czas zająć się wydzielaniem w oczku wodnym stref. Zwykle wyróżnia się strefę wody płytkiej, średnio głębokiej i głębokiej. Czasem dodatkowo mówi się o strefie bagnistej, którą lubią np. kaczeńce czy tojeście.

  • Strefa wody płytkiej sięga do 30 cm głębokości, a charakterystyczne dla niej rośliny to kosaciec żółty o mieczowatych liściach, polecany szczególnie do orientalnych i wiejskich ogrodów, tatarak zwyczajny z grubymi kłączami i zielonożółtymi kolbami czy przęstka pospolita przypominająca trochę wąskie i długie choinki.

  • W wodzie średnio głębokiej (30-70 cm) rosną strzałka wodna o białych zebranych w wiechy kwiatach lub grzybienie o liściach sercowatych.

  • Z kolei dla wody głębokiej (powyżej 70 cm) typowe są rośliny pływające: grążel o dużych, sercowatych liściach i żółtych kwiatach, grzybień biały o liliowatych kwiatach osiągających średnicę nawet 10 cm czy kotewka orzech wodny, której pędy mogą mieć nawet 150 cm długości i której jadalne nasiona można wykorzystywać w kuchni (niestety w płytkich oczkach wodnych przemarzają).

Zobacz też: 
Jak urządzić ogród odporny na suszę?
Ścieżki w ogrodzie – inspiracje, pomysły i zdjęcia

TEKST: MONIKA UTNIK-STRUGAŁA
ZDJĘCIA: SHUTTERSTOCK