Surfinia – kwiat japońskiej inżynierii genetycznej

Rośliny

Kojarzy się z pospolitym kwiatkiem balkonowym, jednak tak naprawdę to efekt intensywnej pracy japońskich naukowców. Inżynierom udało się opracować idealną mieszankę genetyczną, która wzrasta w donicach i rabatach jako – znana wszystkim ogrodnikom – surfinia.

Surfinia – podróż do Europy

Surfinia jest tak popularna w Polsce, że trudno uwierzyć, iż dotarła nad Wisłę dopiero w latach 90. Pospolita dziś roślina jest w rzeczywistości odmianą petunii ogrodowej, ta zaś – mieszanką P. axillaris Jass. i P. violacea Lindl. Surfinie to bardzo często spotykane kwiaty ozdobne na terenie całej Europy.

Surfinia z nasion

Surfinia jest rośliną łatwą do wyhodowania z nasion. Z tym zadaniem poradzą sobie nawet mniej wprawni ogrodnicy. Ziarnka kiełkują już po około dwóch tygodniach. Okres siewu do rabat przypada na wiosnę, ponieważ kwiat ten wzrasta przy temperaturze minimum 18 stopni Celsjusza. Pewne warunki stwarza maj, gdyż w kwietniu pojawiają się jeszcze zimowe dni.

Surfinia – kiedy sadzić?

Półki sklepów ogrodniczych w sezonie są zalane surfiniami we wszelkich możliwych kolorach. Wyhodowane i kwitnące już rośliny można przesadzać do większych donic. Najlepszym czasem jest na to maj.

Surfinia – kwitnienie

Surfinie kwitną stosunkowo długo – od czerwca do października. Aby cieszyć się tymi ozdobnymi roślinami jak najdłużej, należy je odpowiednio nawozić, zapewnić im nieustannie wilgotną glebę i inne warunki, o których mowa w akapicie poniżej.

{google_adsense}

Pielęgnacja surfinii

W czasie suszy surfinie trzeba podlewać nawet dwa razy dziennie, jednak w czasie, gdy słońce jeszcze do końca nie wzejdzie lub po zachodzie. Należy pamiętać, że źle znoszą niskie temperatury. Przy załamaniach pogodowych donice z surfiniami warto schować do domu lub w inny sposób ukryć przed zimnem. Uschnięte kwiaty najlepiej od razu urywać, by roślina nie zużywała na nie energii.

Petunia kaskadowa – odmiany

Poza surfinią, istnieje wiele odmian petunii kaskadowych. Piękne prezentuje się Million – ma drobniejsze kwiaty, lecz rośnie szybciej i tworzy roślinny „wodospad”. Sweet Pleasure charakteryzują zdecydowanie większe pączki, jest również bardziej zwarta. Celebration najczęściej sieje się, mieszając kolory, natomiast Superbells częściowo unosi się do góry, mimo że jest rośliną kaskadową.

KM
Zdjęcia: Pixabay

Sprawdź także: Hebe – roślina wiecznie zielona.